با حضور دکتر کشتکار جلسه ستاد کنترل و پیشگیری از انفلوآنزای فوق حاد پرندگان در شهرستان گلپایگان برگزار شد

پایگاه خبری ارک خبر-اصفهان:

با حضور دکتر کشتکار جلسه ستاد کنترل و پیشگیری از انفلوآنزای فوق حاد پرندگان در شهرستان گلپایگان برگزار شد

با حضور دکتر کشتکار معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان جلسه ستاد کنترل و پیشگیری از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در شهرستان گلپایگان با حضور کلیه اعضاء در محل فرمانداری این شهرستان برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان اصفهان؛ دکتر محمد کشتکار ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: با هماهنگی هایی که از قبل صورت گرفته، این جلسه تشکیل گردید، در این جلسه تمرکز بر روی مباحث پرورش طیور بومی و مادر جوجه های رنگی بود.
وی در ادامه ضمن اشاره به مرکزیت شهرستان گلپایگان در خصوص پرورش مرغ های بومی و جوجه های رنگی، گفت: گلپایگان یکی از مراکز مهم پرورش طیور می باشد و یکی از معضلات در پرورش طیور صنعتی در این شهرستان، واحدهای غیرمجاز پرورش مادر جوجه رنگی و طیور بومی تخمگذار می باشد که با توجه به عدم رعایت الزمات بهداشتی در معرض خطر ابتلا به بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان هستند.
وی در ادامه با تاکید به این موضوع که ورود عامل بیماری به یکی از این واحدها سبب تکثیر و توزیع عامل در منطقه می شود و لذا مقابله با آن بسیار سخت و هزینه بردار می گردد، تصریح کرد: برخی از واحدهای غیر مجاز دارای مجوزهای بهداشتی بودند ولی بدلیل عدم رسیدگی از لحاظ ساختاری به روز نشده و لذا این واحدها نیاز به اصلاح ساختار و دریافت مجوزهای رسمی می باشد که مقرر شد تا دریافت مجوز، خدماتی مثل آب،برق و گاز بصورت قطع شده یا  از تعرفه غیر کشاورزی استفاده نمایند.
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان در ادامه با اشاره به واحدهای کوچک پرورش  طیور که بدون داشتن هیچگونه مجوزی فعالیت مینمایند، اضافه کرد: مقرر شد این واحدها که اکثراً در روستاها و نزدیک مراکز اصلی پرورش طیور صنعتی می باشد مورد بازدید مشترک قرار گیرند و با هماهنگی دادستان شهرستان گلپایگان ضمن پلمپ این واحدها ، نسبت به اخطار خصوص عدم پرورش مجدد اقدامات لازم صورت گیرد.
دکتر کشتکار در پایان ضمن اشاره به این مورد که مصوبات دیگری جهت کنترل و پیشگیری از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان با همکاری دیگر ارگان ها و ادارت شهرستان به تصویب رسید، خاطرنشان کرد: بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان یکی بیماری بسیار واگیردار است و در صورت ورد به یک منطقه، مقابله با آن بسیار مشکل می شود و پرداخت غرامت های طیور معدوم شده با مالی سنگینی را به دولت وارد می کند.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا