افزایش 75 درصدی منابع حمایت از خانوارهای نیازمند در بودجه 97

ارک خبر- سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه گفت: دولت دوازدهم در لایحه بودجه 97 پیش بینی کرده است که منابع مورد نیاز حمایت از خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی را از چهار هزار میلیارد تومان پارسال به هفت هزار میلیارد تومان افزایش دهد.
افزایش 75 درصدی منابع حمایت از خانوارهای نیازمند در بودجه 97
به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، «امیر باقری» در سخنانی با اشاره به تعامل خوب دولت و مجلس در بحث بودجه افزود: دولت در سال 96 به طور مشخص از خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی حمایت کرد و پرداختی به آنها را افزایش داد.
وی با اشاره به اینکه حمایت از خانوارها و افراد تحت حمایت کمیته امداد و بهزیستی برای دولت چهار هزار میلیارد تومان بار مالی داشت، افزود: برای نمونه مقرری یک خانوار تک نفر به 200 هزار تومان رسید و یا مقرری یک خانوار پنج نفره از 340 یا 350 هزار تومان به 700 هزار تومان افزایش یافت.
سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه اظهارداشت: در سال 97 این برنامه دولت ادامه خواهد یافت اما دامنه مشمولان آن از مددجویان کمیته امداد و بهزیستی فراتر خواهد رفت و شامل همه افرادی خواهد بود که خط مستمری آنها کمتر از رقمی باشد که دولت تعیین می‌کند.
باقری درباره نحوه شناسایی افراد کم درآمد و فقیر برای پرداخت حداقل مستمری گفت: شرایط و بستر ها برای معرفی افرادی که نیازمندند یا خودشان را نیازمند می‌دانند، فراهم خواهد شد که بعد از راستی آزمایی به همه آنها حداقل مستمری پرداخت خواهد شد.
وی گفت: امسال هم دولت سه هزار میلیارد تومان برای این مهم در نظر گرفته است که با چهار هزار میلیارد تومان پارسال در مجموع هفت هزار میلیارد تومان می‌شود.
سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه با یادآوری این که بودجه 97 برمبنای عملکرد دستگاه ها تنظیم شده و اختصاص خواهد یافت، افزود: تلفیق ردیف‌های متفرقه سالانه بودجه هم از شاخص‌های بودجه 97 است که امکان نظارت بر عملکرد دستگاه‌ها و پاسخگویی آنها را فراهم می‌کند.

** اتمام طرح‌های نیمه ‌تمام با مشارکت بخش خصوصی
به گزارش ایرنا از سازمان برنامه و بودجه ؛ سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه با اشاره به موضوع طرح های نیمه تمام گفت: 71 پروژه نیمه‌تمام در کشور داریم که دولت بر اساس تجربه‌های جهانی بنا دارد با حضور بخش خصوصی و غیر دولتی و با حمایت و مشارکت دولت آنها را تمام کند.
باقری گفت: دولت از بین این طرح‌ها 14 هزار و 500 طرح نیمه تمام را که جذابیت و منفعت اقتصادی برای بخش خصوصی دارد، انتخاب کرده است تا بتواند بخش غیر دولتی را به سرمایه گذاری در این طرح ها ترغیب کند.
وی خاطرنشان کرد: دولت در قالب تبصره 19؛ حدود 30 هزار میلیارد تومان از منابع سیستم بانکی و 17 هزار میلیارد تومان هم از صندوق توسعه ملی برای این منظور در اختیار بخش خصوصی قرار خواهد داد.

** ایجاد اشتغال دغدغه اصلی دولت است
باقری در یک برنامه تلویزیونی، درباره تولید و اشتغال نیز گفت: آمارهای اشتغال در تابستان 96 نشان می دهد که نرخ بیکاری یک واحد درصد افت کرده و به 11و هفت دهم درصد رسید اما با این حال نرخ بیکاری بالاست و این یک معضل است.
سخنگوی ستاد برنامه و بودجه گفت: برنامه این است که 838 هزار نفر در سال 97 وارد بازار کار خواهند شد که ما باید بیش یک میلیون شغل ایجاد کنیم.
وی با بیان اینکه ایجاد اشتغال دغدغه اصلی حکومت و دولت مطرح است، گفت: در لایحه بودجه 97، دولت در تبصره 18 به موضوع اشتغال پرداخته؛ در این تبصره هدف تدارک منابع مالی برای اشتغال است و برطرف کردن سایر دغدغه‌های بازار را نیز دیده شده است.
وی در رابطه با تامین منابع مالی بخش اشتغال گفت: مقرر شده 17 هزار و 300 میلیارد تومان را دولت از محل منابع عمومی، 15 هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای استفاده بخش خصوصی، 35 هزار میلیارد تومان نیز توسط نهاد‌های مالی از جمله بانک ها، 6 هزار میلیارد تومان نیز از باقی مانده تسهیلات قانون حمایت از اشتغال عشایر و روستایی برای سال آینده تامین می شود که در مجموع چیزی حدود 73 هزار و 400 میلیارد تومان منابع برای اشتغال است.
سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه افزود: برای اشتغال فراگیر در حوزه های بخش کشاوزی، صنعت، حمل و نقل، مسکن، گردشگری و آی. ‌تی برنامه های مشخصی داریم.
وی تصریح کرد: در انتخاب حوزه ها مساله اشتغال به عنوان یک مساله درنظر گرفته شد و سایر دغدغه ها همچون بخش بافت های فرسوده و مسکن ایمن نیز بعد از زلزله کرمانشاه مطرح شده که قسمتی از منابع برای اشتغال زایی در این حوزه ها در نظر گرفته شده است.

** ساماندهی 100 هزار واحد فرسوده در سال 97
سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه یکی از حوزه ها برای اشتغال احیای بافت های فرسوده است، گفت: در لایحه بودجه 97 دولت سعی دارد هم بافت‌های فرسوده را نوسازی کند و هم در این بخش اشتغالزایی کند. بنابراین در نظر دارد سال آتی در بافت‌های فرسوده یکصد هزار واحد از بافت های فرسوده را ساماندهی کند که در این بخش برای 240 هزار نفر شغل ایجاد خواهد شد.
وی افزود: تامین مسکن اجتماعی در حوزه شهری و مسکن روستایی در حوزه روستایی نیز در دستور کار دولت است که 50 هزار واحد در حوزه مسکن اجتماعی در حوزه شهری و 50 هزار واحد در حوزه روستایی نیز در دستور کار است.
باقری ادامه داد: در بافت های فرسوده و حوزه مسکن شهری و روستایی هدف گذاری بر 200 هزار واحد مسکونی در سال است و ایجاد 300 هزار اشتغال نیز از این مسیر دنبال می شود.

** تعویض 94 هزار دستگاه وسیله نقلیه در سال 97
سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه همچنین گفت: در حوزه حمل و نقل درون شهری و برون شهری نیز برنامه مشخصی داریم که ضمن اشتغالزایی نوسازی ناوگان حمل و نقل درون شهری و برون شهری نیز انجام می شود و تعویض اتوبوس ها، تاکسی ها، وانت بارها و کامیون ها در دستور کار است.
وی اعلام کرد: در حوزه حمل و نقل عمومی درون شهری برنامه دولت در سال 97 چیزی حدود 94 هزار دستگاه انواع دستگاه وسیله نقلیه در سال است که قرار است با جایگزینی که انجام می شود در این حوزه برای 22 هزار نفر شغل جدید ایجاد شود، در حوزه برون شهری 12 هزار و 300 دستگاه در دستور کار است که در این حوزه نیز 3 هزار نفر شغل ایجاد خواهد شد.
باقری افزود: در بخش کشاورزی، ماهی در قفس، کشت گلخانه‌ای و صنایع تکمیلی در دستور کار است که برای 67 هزار نفر شغل ایجاد خواهد شد. برنامه مشخص در سطح استان و کشور انجام خواهد شد و سیستم نظارتی مشخص با دستورالعمل های مشخص انجام وظیفه خواهند کرد تا به میزان شغل تعیین شده برسیم.

** طرح های حمایتی دولت در استخدام فارغ التحصیلان
سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه بیان کرد: در کنار این ها طرح های حمایتی از سیاست های بازار کار نیز در دستور کار دولت است که سیاست های اشتغال مخصوصا برای فارغ التحصیلان دانشگاهی دنبال می شود.
وی گفت: در استخدام فارغ‌التحصیلان دانشگاهی نیز دولت هزینه دستمزد و بیمه افراد را تقبل کرده است همچنین دولت بخشی از سهم بیمه کارفرما را نیز برای تشویق کارفرمایان در بکارگیری فارغ التحصیلان تقبل کرده است.
وی در ادامه با بیان اینکه در تبصره 18 دولت هفده هزار و 400 هزار میلیارد تومان برای اصلاح قیمت ها در حوزه انرژی مطرح کرده که کمیسیون تلفیق دراین باره موافقت نکرده، افزود: این کمیسیون جایگزین هایی همچون استفاده از املاک تملیکی و استفاده از بودجه عمومی را پیشنهاد داده است بنابراین امیدواریم در تعامل دولت و مجلس منابع پایدار فراهم شود تا این دغدغه اساسی دولت و حکومت نیز برطرف شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا