سهم 17 درصدی بخش گردشگری از برنامه‌ اشتغال دولت در سال 97

پایگاه خبری ارک خبر-تهران:

رئیس سازمان میراث‌ فرهنگی خبر داد:

سهم 17 درصدی بخش گردشگری از برنامه‌ اشتغال دولت در سال 97

 رئیس سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه ایجاد شغل در حوزه گردشگری توزیع عادلانه ثروت را به‌ همراه خواهد داشت، از سهم 17درصدی گردشگری از برنامه‌ اشتغال دولت در سال 97 خبر داد.

به‌ گزارش ارک خبربه نقل از ایرنا ، علی‌اصغر مونسان روز چهارشنبه درباره برنامه‌های اشتغال دولت برای سال 97 گفت: از مجموع یک‌ میلیون و 34‌هزار شغل پیش‌بینی ‌شده در سال 97، ایجاد 173هزار شغل به حوزه گردشگری اختصاص دارد، یعنی نزدیک به 17 درصد از سهم اشتغال سال 97 بر دوش حوزه گردشگری است.
وی افزود: بر اساس این برنامه، برای ایجاد این تعداد شغل در حوزه گردشگری 149 هزار و 243 میلیارد ریال منابع اختصاص یافته که پیش‌بینی شده این میزان از طریق 91 هزار و 96 میلیارد ریال آورده بخش خصوصی، 13 هزار و 568 میلیارد ریال تسهیلات بانکی و منابع صندوق توسعه ملی و 21 هزار و 579 میلیارد ریال وجوه اداره ‌شده، یارانه سود تسهیلات و کمک بلاعوض تأمین شود.
رئیس سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری با بیان اینکه ایجاد 173 هزار شغل فقط مربوط به حوزه گردشگری است و حوزه‌ صنایع‌دستی نیز در طرح‌های اشتغال‌زایی خرد گنجانده شده، گفت: اکنون حدود یک‌ میلیون نفر به‌ صورت مستقیم در حوزه گردشگری مشغول به ‌کار هستند و حدود دو میلیون نفر در زنجیره گردشگری کشور فعالیت می‌کنند. در بخش صنایع‌دستی نیز یک‌میلیون نفر به‌صورت مستقیم و پنج‌میلیون نفر به‌طور غیرمستقیم از صنایع‌دستی ارتزاق می‌کنند.
مونسان با بیان اینکه اشتغال در حوزه گردشگری پایدار است، افزود: ایجاد شغل در حوزه گردشگری توزیع عادلانه ثروت را به‌همراه خواهد داشت و علاوه بر درآمدزایی برای شهر‌ها و روستا‌ها موجبات شادی و نشاط اجتماعی را نیز فراهم می‌کند.
معاون رئیس‌ جمهوری تصریح کرد: متأسفانه سازمان میراث‌فرهنگی جزو دو دستگاه پایین اجرایی کشور به‌لحاظ بودجه است. اعتبارات ما به‌هیچ‌عنوان کفاف کشوری با این میزان آثار تاریخی را نمی‌دهد. البته نگاه رئیس‌جمهوری به این سازمان، ویژه است و امیدواریم بودجه سازمان میراث‌فرهنگی در سال آینده افزایش پیدا کند.
وی با بیان اینکه سازمان میراث ‌فرهنگی و گردشگری می‌تواند در درآمد ارزی کشور و ایجاد شغل نقش جدی ایفا کند ادامه داد: امید دارم این مسئله در کشور نهادینه شود که گردشگری اقتصاد سوم در جهان است. هر گردشگر معادل 30 بشکه نفت، ارز وارد کشور می‌کند اما هنوز حوزه گردشگری در کشور به‌جد دنبال نشده است. کشورهایی در همسایگی ما با تاریخ و جغرافیای محدود توانسته‌اند درآمد اصلی کشور خود از طریق حوزه گردشگری کسب کنند، اما ما با این ظرفیت‌های بی‌نظیر نتوانسته‌ایم آن‌گونه که باید از این حوزه درآمدزایی داشته باشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا