توسعه پزشکی مبتنی بر فرد، آینده کشور را تغییر می دهد

ارک خبر- معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری بر لزوم توجه بیشتر به حوزه پزشکی مبتنی بر فرد تاکید کرد و گفت: توسعه پزشکی مبتنی بر فرد یکی از فناوری هایی است که می تواند تغییر جدی در آینده کشور ایجاد کند.
توسعه پزشکی مبتنی بر فرد، آینده کشور را تغییر می دهد
به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر ‘سورنا ستاری’ روز شنبه در مراسم رونمایی از اولین نسخه ژنوم مرجع ایرانیان (ژمیران) در پژوهشگاه علوم و غدد درون ریز متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: این کار یکی از اولویت های مهم این مجموعه است و دو ستاد بیوتکنولوژی و سلول های بنیادی به صورت جدی آن را دنبال می کنند.
وی به انعقاد قرارداد با دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی در زمینه پزشکی فرد محور اشاره کرد و گفت: قراردادهایی با دانشگاه ها و همچنین مراکز تحقیقاتی از جمله پژوهشگاه رویان در این زمینه منعقد شده است.
وی تاکید کرد: باید همدل باشیم تا بتوانیم پروژه های مشابهی را که می تواند به توسعه علمی کشور کمک کند، راه اندازی کنیم.
ستاری مهمترین دستاورد پروژه پزشکی فرد محور را آموزش نیروی انسانی مجرب اعلام کرد و گفت: اگر قطعا الان وارد این موضوع شویم، در آینده می توانیم جزء کشورهای پیشرفته در این زمینه باشیم.
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تاکید کرد: این دانش در بومی سازی علوم و توسعه دانش تاثیرگذار بوده و می تواند شرکت های زیادی را در این حوزه فعال کرده و درآمد بالایی را برای این شرکت ها فراهم کند.
وی با بیان این که در بسیاری از رشته ها عقب ماندگی ذاتی داریم و عملا در این زمینه پیرو هستیم، گفت: اگر در حوزه پزشکی مبتنی بر فرد، خوب عمل کنیم، در آینده جزء کشورهای پیشرفته در این زمینه خواهیم بود.
ستاری ادامه داد: با توجه به بهره مندی از ظرفیت های خوب و نیروهای انسانی مجرب، در آینده می توانیم در این حوزه به موفقیت های خوبی دست یابیم.
وی به آمادگی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای کمک به مراکز پژوهشی فعال در این زمینه اشاره کرد و گفت: در این حوزه باید کارهای زیادی شود و از اولویت های اصلی این مجموعه است.

** ایجاد مراکز تحقیقاتی بالینی در بیمارستان ها
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز به برنامه ها و اولویت های این مجموعه اشاره کرد و گفت: توجه به شرکت های دانش بنیان برای توسعه فناوری حوزه سلامت، ایجاد مراکز تحقیقاتی بالینی در بیمارستان ها و ارتباط بیشتر با رسانه ها از اولویت های این دانشگاه است.
دکتر محمد آقاجانی در مراسم رونمایی از ژنوم مرجع ایرانیان (ژمیران) افزود: افزایش همکاری های بین المللی، عمق بخشیدن به پژوهش های پزشکی و توسعه تحقیق در حوزه سلامت برای حل معضلات این حوزه از دیگر اولویت های این مجموعه است.
وی ارتقای سلامت مردم، افزایش رفاه اجتماعی و خلق ثروت را مهمترین اهداف توسعه تحقیقات اعلام کرد و گفت: افزایش آگاهی و دانش مردم سبب ارتقای سلامت آنان خواهد شد.
در این مراسم، اولین نسخه ژنوم جامع ایرانیان با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و جمعی از مسئولان و محققان رونمایی شد.
مهمترین دستاوردهای قابل پیش بینی ژمیران شامل بسترسازی برای مطالعات عمیق‌تر ژنتیک پزشکی، انتقال تکنولوژی به ویژه آنالیز داده‌های حجیم ژنوم انسانی، توانمندسازی متخصصان داخلی و سرعت بخشیدن به تحقیقات این حوزه از سلامت است.
کاربرد در تشخیص زودهنگام، اقدامات پیشگیرانه، استفاده در طراحی دارو، پیش آگهی پاسخ به درمان به ویژه ایجاد و گسترش پزشکی شخصی در ایران از دیگر دستاوردهای قابل پیش بینی ژمیران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا