مذاکره داوران با هنرمندان متقاضی شرکت در جشنواره تئاتر فجر راهگشا بود

پایگاه خبری ارک خبر-تهران:

مذاکره داوران با هنرمندان متقاضی شرکت در جشنواره تئاتر فجر راهگشا بود

 کارگردان نمایش «آئیس» با اشاره به برگزاری نشست داوران با هنرمندان متقاضی برای حضور در سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر تصریح کرد: این مذاکره بسیار راهگشا و تاثیرگذار برای اجرای بهتر نمایش ها بود.

ارک خبربه نقل ازایرنا:ندا اعتمادی کیا روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه پیش از شروع، نمی توانیم این دوره از جشنواره بین المللی تئاتر فجر را به لحاظ کیفی ارزیابی کنیم، تصریح کرد: در مراحل اولیه، روند خوب و راضی کننده ای اتفاق افتاده است.

وی افزود: پیش از اعلام نتایج راه یافتگان به سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، داوران با هنرمندان متقاضی نشستی برگزار کردند که بسیار تاثیرگذار و راهگشا بود.
این برگزیده استانی تاکید کرد: در این جلسه که همانند برگزاری یک کارگاه بود در خصوص نقاط ضعف و قوت نمایش ها صحبت شد که به باز شدن دیدگاه های هنرمندان در نمایش و نحوه اجرا کمک کرد.
وی با بیان اینکه برای نخستین بار در جشنواره تئاتر فجر پذیرفته شده است، خاطرنشان کرد: صحبت کردن در مورد آثار و اجراها با داوران با سابقه تئاتر کار بسیار ارزشمندی بود.
اعتمادی کیا در خصوص نقطه ضعف جشنواره نیز اظهار کرد: گروه های تئاتری فقط برای اجرای خود به تهران می آیند و تنها کارگردان و نمایشنامه نویس شهرستانی بخش های مسابقه امکانات حضور را دریافت می کنند.
وی افزود: این در حالیست که برگزاری 10 روزه جشنواره می تواند برای تمامی اعضای گروه های نمایشی همانند یک کلاس آموزشی باشد و هنرمندان با تماشای آثار همکاران خود تجربیات گوناگونی را کسب کنند.
به گفته وی، اگر فضایی فراهم شود که هنرمندان شهرستانی زمان بیشتری در تهران بمانند تا با آثار دیگر آشنایی پیدا کنند، بسیار به بهبود نمایش ها کمک می شود.
کارگردان نمایش «خوشه پروین» با بیان اینکه امکانات تهرانی ها از شهرستانی ها بیشتر است، تاکید کرد: هنرمندان منطقه آزاد اروند که نقطه صفر مرزی محسوب می شود، مهجور مانده اند اما آثار آنها سطح کیفی مناسبی نسبت به هنرمند تهرانی با امکانات کافی، دارد.
کارگردان «آئیس» با بیان اینکه این نمایش برگزیده استانی است، خاطرنشان کرد: موضوع نمایش استعاره ای برای نشان دادن باورها، اعتقادات و عقاید طایفه عرب است که بسیار به این روش های مذهبی اعتقاد دارند.
وی افزود: قوم عرب به غیر از این سنت، راه دومی برای خود در نظر نمی گیرند و شاید به دلیل همین اعتقادات نتایج مناسب با خود را به دست می آورند.
به گفته وی نمی توانیم این روش ها را جاهلانه یا خرافی بدانیم زیرا هر قومی از سنت ها و آیین هایی پیروی می کند و وظیفه افراد دیگر احترام گذاشتن به آنها است.
ندا اعتمادی کیا در بخش مسابقه ایران سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با نمایش «آئیس» حضور دارد که این اثر در جشنواره استانی نیز برگزیده شده است.
وی علاوه بر کارگردانی، نگارش این نمایش را نیز برعهده داشته است.
سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به دبیری فرهاد مهندس پور با اجرای 89 اثر نمایشی از 28 دی ماه تا نهم بهمن ماه در تهران برگزار می شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا