مسجد تاریخی «میل‌لی» تبریز بازسازی و مرمت می‌شود

ارک خبر- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از مرمت و بازسازی مسجد تاریخی «میل‌لی» تبریز با مشارکت اداره کل میراث فرهنگی و اداره کل اوقاف و امور خیریه استان خبر داد.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، مرتضی آبدار در ارتباط با اخبار منتشره در فضای مجازی مبنی بر تخریب غیرمسئولانه و تخطی بر اراضی مسجد تاریخی میل‌لی تبریز که در خیابان دارایی دوم واقع شده است، اظهار کرد: بازدیدهای کارشناسی‌های توسط کارشناسان میراث فرهنگی استان انجام شده و در حال تهیه طرح مرمت جهت بازسازی و احیای این بنای تاریخی هستیم.

وی با اشاره به بازدید استاندار در مورخه 22 دی ماه از این مسجد عنوان کرد: در این بازدید مقرر شده است پس از ارائه طرح مرمت از سوی معاونت میراث فرهنگی استان، عملیات بازسازی و احیای این مسجد توسط اداره کل اوقاف و امور خیریه زیر نظر کارشناسان میراث فرهنگی آغاز شود.

وی تاکید کرد: در حال حاضر تنها دو ستون سنگی و بخشی از جرز این مسجد باقی مانده است، با این حال عرصه این مکان تاریخی محسوب می‌شود؛ بر همین اساس هرگونه اقدام برای ورود به محدوده تاریخی باید براساس طرح مصوب اداره کل میراث فرهنگی استان انجام شود.

مسجد تاریخی «میل‌لی» تبریز، از مساجد مهم تبریز، مربوط به دوره افشاریه است که با توجه به واقع‌شدن تبریز در مسیر جاده ابریشم، محل وحدت شیعیان، اهل تسنن و کلیمیان بوده‌است. بنابر شواهد موجود، بنای تاریخی این مسجد، مربوط به سال‌های پس از دوره صفوی و زمان حکومت نادرشاه افشار می باشد.

دکمه بازگشت به بالا