دولت برای مهار نرخ برنج وارد میدان شد

ارک خبر- معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: وزارت جهادکشاورزی برای جلوگیری از افزایش قیمت برنج در بازار شب عید، تصمیم به صدور مجوز ثبت سفارش واردات به مدت محدود (2ماه) گرفته است.
دولت برای مهار نرخ برنج وارد میدان شد
به گزارش پنجشنبه تارنمای وزارت جهاد کشاورزی، «علی اکبر مهرفرد» افزود: با این اقدام، برنج با قیمت مناسب به مردم عرضه می شود.
به گفته مهرفرد، وزارت جهاد کشاورزی از طریق تهیه و توزیع بذر باکیفیت، ارائه تسهیلات مکانیزاسیون، تجهیز و نوسازی شالیزارها، ایجاد صنایع تبدیلی، نوسازی شالیکوبی ها، بیمه محصول و همچنین نظام تعرفه ای و ممنوعیت واردات در فصل برداشت از شالیکاران حمایت می کند.

** تامین ذخایر راهبردی برنج از تولید داخلی برای اولین بار
معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: وزیر جهاد کشاورزی با هدف حمایت از کشاورزان و رونق بازار برنج داخلی، شرکت بازرگانی دولتی ایران را موظف کرده است ذخایر راهبردی برنج را برای اولین بار از تولید داخلی تامین کند.
وی افزود: تا پانزدهم بهمن ماه برنج های صدری هاشمی امسال از قرار هر کیلوگرم 91 هزار ریال، برنج شیرودی 54 هزار و 500 ریال و برنج های ندا و نعمت 48 هزار و 500 ریال از شالیکاران خریداری می شود.

** کسری یک میلیون تنی برنج مورد نیاز
مهرفرد تولید سالیانه برنج کشور را 2 میلیون و 200 هزار تن و نیاز مصرفی کشور را نزدیک به سه میلیون و 200 هزار تن عنوان کرد و افزود: با توجه به شرایط اقلیمی کشور، این وزارتخانه فقط از تولید برنج در استان های گیلان و مازندران حمایت می کند.
وی ادامه داد: به نظر می رسد با وجود واردات امسال، افزایش قیمت برنج وارداتی در بازار به سبب کمبود این محصول بوده است که بیشتر توسط قشرهای با درآمد متوسط و پایین جامعه مصرف می شود.
به گفته وی، به منظور تامین نیاز مصرفی مردم باید کسری تولید از خارج تامین شود.

**حذف دلالان با تقویت اتحادیه ها و تعاونی ها
معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی بر لزوم تقویت تشکل ها، اتحادیه ها و تعاونی های بخش کشاورزی و ایجاد زنجیره های تولید از مزرعه تا سفره تاکید کرد.
وی افزود: در کشورهای پیشرفته، مدیریت فرآیند پیش از تولید، هنگام تولید و پس از تولید محصولات کشاورزی بر عهده اتحادیه های تعاونی بخش کشاورزی است.
مهرفرد تصریح کرد: برای افزایش بهره مندی تولیدکنندگان از ارزش افزوده تولیدات کشاورزی و حذف واسطه ها، باید تشکل ها، اتحادیه ها و تعاونی های بخش کشاورزی کشور با هم افزایی و همگرایی تقویت شوند تا بتوانند نسبت به ایجاد زنجیره های تولید از مزرعه تا سفره اهتمام کنند.
وی گفت: تامین نهاده های تولید، توسعه صنایع فرآوری، بسته بندی و برندسازی و همچنین مدیریت بازار محصولات کشاورزی توسط تعاونی ها و تشکل های کشاورزی موجب ارتقای کیفیت تولید، کاهش هزینه تمام شده به سبب مهار نوسان بازار و افزایش پایداری تولید می شود.
به گزارش ایرنا، حذف ارز مبادله ای برای واردات کالای استراتژیک برنج به افزایش قیمت این کالا در بازار مصرف منجر شد؛ به طوری که قیمت هر کیلو برنج خارجی از 50 هزار ریال به 70 هزار ریال افزایش یافت.
اکنون قیمت هر کیلوگرم برنج ایرانی پرمحصول بیش از 60 هزار ریال و برنج مرغوب براساس اخبار غیر رسمی بیش از 110 تا 170 هزار ریال و برنج خارجی 70 هزار ریال به فروش می رسد.
بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران از آغاز امسال تا نوزدهم دی ماه یک میلیون و 40 هزارتن برنج وارد کشور شد.
چند روز پیش نیز دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرد: براساس یک بخشنامه جدید، ترخیص واردات محموله‌های برنج دارای ثبت سفارش قبل از سوم آذرماه 1396 امکانپذیر است.

دکمه بازگشت به بالا