ایران محدودیتی برای ارتقاء همکاری های دفاعی با پاکستان قائل نیست

ارک خبر- معاون اول رییس جمهور گفت: تهران برای گسترش مناسبات خود با اسلام آباد هیچ محدودیتی قائل نیست.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، اسحاق در دیدار «رانا تنویر» وزیر تولیدات دفاعی پاکستان با تاکید بر اینکه ایران علاقمند است روابط دو جانبه و منطقه ای خود را در همه سطوح با پاکستان ارتقاء دهد، ‌ تصریح کرد: هیچ کشوری نمی تواند در روابط خوب ایران و پاکستان خللی وارد کند.

معاون اول رییس جمهور همچنین ایران و پاکستان را دو کشور تأثیر گذار در جهان اسلام برشمرد و با ابراز تأسف از اینکه کشورهای اسلامی امروز با مشکلات زیادی روبرو هستند، خاطر نشان کرد: یکی از پدیده های نگران کننده که در سالهای اخیر در کشورهای اسلامی بروز یافته گروه های تروریستی و تکفیری هستند که چهره خشنی از اسلام را به نمایش می گذارند.

وی افزود: سیاست های غلط آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه باعث بوجود آمدن گروه های تروریستی در برخی کشورهای منطقه شده و نتیجه این سیاست ها ترویج افراطی گری در سطح منطقه است و همکاری های تهران و اسلام آباد می تواند در حل مشکلات جهان اسلام مؤثر و کارساز باشد.

جهانگیری با تاکید بر اینکه ایران و پاکستان باید مسائل دو جانبه را به سرعت حل و فصل و به سمت توسعه مناسبات حرکت کنند، گفت: ایران و پاکستان از ظرفیت های فراوانی در بخش صنایع دفاعی برخوردار هستند و می توانند همکاری های خود را در این بخش گسترش دهند چرا که سطح همکاری های دفاعی دو کشور با ظرفیت های موجود متناسب نیست.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: ایران هیچ محدودیتی برای توسعه همکاری های دفاعی و نظامی با پاکستان قائل نیست و سفر مقامات عالی رتبه نظامی دو کشور در سالهای اخیر نیز نشان دهنده اراده جدی در جهت ارتقاء سطح همکاری های دفاعی و نظامی است.

وی با اشاره به توافقات صورت گرفته میان دو کشور برای گشایش مرزهای رسمی جدید، افزود: ایجاد مرزهای رسمی جدید میان دو کشور می تواند رفت و آمدهای دو ملت و مبادلات تجاری فیمابین را تسهیل کند.

جهانگیری یکی از مهمترین موانع موجود بر سر راه توسعه همکاری های ایران و پاکستان را محدودیت همکاری های بانکی عنوان کرد و گفت: دو کشور هنوز موفق نشده اند روابط بانکی فیمابین را به نقطه قابل قبولی برسانند که تجارت میان دو کشور را تسهیل کند.

معاون اول رییس جمهور از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای نهایی شدن پروژه خط لوله گاز و نیز تأمین برق مورد نیاز پاکستان خبر داد و گفت: ایران و پاکستان دستاوردهای خوبی در حوزه علم و فناوری دارند و تهران علاقمند است همکاری های خود را با اسلام آباد در بخش دانشگاهی و علم و فناوری نیز ارتقاء دهد.

وی افزایش تولید مواد مخدر در افغانستان را موضوعی نگران کننده ارزیابی کرد و با اشاره به اینکه تولید مواد مخدر باعث شکل گیری باندهای مافیایی شده، بر لزوم همکاری سه جانبه ایران، پاکستان و افغانستان برای مبارزه با باندهای مافیایی و تروریستی تاکید کرد.

جهانگیری همچنین با اشاره به مذاکرات صورت گرفته برای تقویت همکاری های تجاری دو کشور از طریق بنادر چابهار و گوادر گفت: از سوی ایران هیچ محدودیتی برای همکاری از طریق این دو بندر وجود ندارد.

وزیر تولیدات دفاعی پاکستان هم در این دیدار با اشاره به مذاکرات خود با وزرای دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و علوم، تحقیقات و فناوری ایران گفت: در این دیدارها مکانیزمی برای گسترش همکاری های مشترک در بخش های دفاعی و علم و فناوری طراحی شد و امیدوارم که شاهد ارتقاء سطح همکاری های دو کشور در بخش های مختلف باشیم.

رانا تنویر جمهوری اسلامی ایران را کشور برادر و دوست برای پاکستان توصیف کرد و با اشاره به مشترکات فراوان دو ملت گفت: ایران و پاکستان از نظر فرهنگی و مذهبی دارای اشتراکات زیادی هستند و از نظر جغرافیایی نیز دارای مرز طولانی مشترک هستیم.

وی با اشاره به پدیده تروریسم در منطقه و ضرورت تلاش برای برقراری صلح و ثبات اظهار داشت: توسعه همکاری های تهران و اسلام آباد می تواند نقش موثری در مبارزه با تروریسم در سطح منطقه داشته باشد.

رانا تنویر با اشاره به گفتگوها و مذاکرات انجام شده درباره همکاری دو کشور از طریق بنادر چابهار و گوادر تصریح کرد: بر اساس مذاکرات انجام شده تلاش خواهیم کرد یک خط کشتیرانی میان دو بندر برقرار کنیم تا تسهیل کننده رفت و آمد دو ملت باشد.

وی با اشاره به بازدید خود از نمایشگاه دائمی صنایع دفاعی ایران، دستاوردها و توانمندی های دفاعی کشورمان را تأثیرگذار توصیف کرد و با اشاره به دستاوردهای پاکستان در بخش صنایع دفاعی گفت: دو کشور می توانند از تجربیات و توانمندی های یکدیگر در جهت بهبود صنایع دفاعی خود استفاده کنند.

وزیر تولیدات دفاعی پاکستان همچنین با اشاره به سطح پایین تجارت دو کشور بر ضرورت تلاش برای افزایش حجم مبادلات تجاری فیمابین تاکید کرد و گفت: با توجه به زمینه های متعدد همکاری، ‌ دور نمای خوبی برای آینده همکاری های ایران و پاکستان وجود دارد.

رانا تنویر آمریکا را کشوری غیرقابل اطمینان توصیف کرد و با تاکید بر اینکه هیچ کشوری نمی تواند خللی در روابط و مناسبات ایران و پاکستان ایجاد کند، گفت: ایران و پاکستان همواره در یک مسیر بوده اند و باید تلاش کنیم روابط خود را بیش از گذشته تقویت نماییم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا