دولت آمریکا تعطیل شد

ارک خبر- مهلت تعیین شده برای توافق درباره لایحه بودجه آمریکا به سر آمد و روند تعطیلی نهادهای دولت فدرال آغاز شد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، دولت آمریکا برای نخستین بار از سال میلادی ۲۰۱۳ به این سو، به دلیل عدم توافق جمهوریخواهان و دموکرات‎های کنگره از کنارآمدن درباره مسائلی چون بودجه و مهاجرت، رسماً تعطیل شد.

به این ترتیب، همه فعالیت‏های دولت به استثنای موارد کاملاً حیاتی به حالت تعطیل درمی‎آید. این چهارمین تعطیلی دولت فدرال آمریکا در طول ۲۵ سال گذشته است.

با این‌حساب، ارتش، نهادهای امنیتی، بخش خدمات ترافیک هوایی و حمل و نقل عمومی، تنها نهادهایی هستند که تحت تاثیر تعطیلی سازمان‌های دولتی قرار نمی‌گیرند.

تعطیلی دولت فدرال درحالی اتفاق می‎افتد که «مایک پنس» معاون دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا دموکرات‏ها را مسئول وقوع چنین اتفاقی توصیف کرد.

وی که در راه سفر به خاورمیانه است، با صدور بیانیه‎ای گفت: دولت ما هرچه‎ که در توان دارد برای حمایت از زنان و مردان شجاع نظامی که در خط مقدم جبهه آزادی ایستاده‎اند انجام می‏ دهد اما از امشب، به دلیل جلوگیری از تعطیلی کامل دولت، همه آنها بدون دریافت حقوق، انجام وظیفه خواهند کرد.

این درحالی است که کاخ سفید از تصمیم پنس به ادامه سفر خاورمیانه‎ای خود علیرغم تعطیلی دولت فدرال خبر داد. به گفته کاخ سفید، سفر پنس به مصر، اردن و رژیم صهیونیستی با امنیت ملی و دیپلماسی آمریکا گره خورده است.

این در حالی است که کاخ سفید می‎گوید تا پایان تعطیلی دولت، حاضر نیست با دموکرات‎ها بر سر مهاجرت مذاکره کند.

در همین راستا، «سارا سندرز» سخنگوی کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد: مادامی که دموکرات‌ها برای رسیدن به خواسته ‏های جاه‎طلبانه خود، (حق و حقوق) شهروندان قانونی آمریکا را به گروگان می‎گیرند، بر سر وضعیت مهاجرین غیرقانونی مذاکره نخواهیم کرد.

وی ادامه داد: هروقت دموکرات‎ها حقوق نیروهای نظامی آمریکا را پرداختند، مذاکره بر سر اصلاح قانون مهاجرت را از سر می‎گیریم.

سندرز با مقصر دانستن «چاک شومر» رهبر اقلیت سنای آمریکا، گفت: دموکرات‎های سنا مسئول تعطیلی هستند که به نام شومر ثبت شد. این رفتاری است که از بازنده‎های مانع‎تراش سر می‎زند و نه از قانونگذاران کنگره.

از سوی دیگر، «میچ مک ‏کانل» رهبر اکثریت جمهوریخواه سنای آمریکا از تلاش خود برای توقف روند تعطیلی و تامین بودجه دولت تا تاریخ ۸ ماه میلادی فوریه خبر داد.

پیشنهاد وی در حالی مطرح می‎شود که ظرف یک ساعت گذشته، طرح جمهوریخواهان برای تامین بودجه دولت تا ۱۶ فوریه با شکست روبرو شد و روند تعطیلی کلید خورد.

البته هیچ معلوم نیست که اعضای سنا چه زمانی برای رای گیری آماده ‎شوند و اینکه آیا کوتاه کردن چارچوب زمانی از ۴ هفته به ۳ هفته، باعث معکوس شدن روند فعلی و بازگشایی دولت فدرال خواهد شد یا خیر.

گفتنی است دولت آمریکا آخرین بار ۵ سال پیش به مدت ۱۶ روز به خاطر عدم توافق جمهوریخواهان و دموکرات‌ها بر سر بودجه، به تعطیلی کشیده شد.

دکمه بازگشت به بالا