ابطال و مسدودسازی کارت‌های بازرگانی

ارک خبر- رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: از سال گذاشته تاکنون بیش از 1.6 هزار کارت بازرگانی مسدود شده و از این پس کارت‌های بازرگانی با شرایط جدید واگذار می‌شود.
مجتبی خسروتاج رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری آنا با اشاره به اینکه حدود 20 هزار کارت فعال بازرگانی وجود دارد، تاکید کرد: طی سال گذشته بیش از 950 کارت بازرگانی و در 10ماهه سال 96 نیز بیش از 700 کارت بازرگانی در کشور مسدود شد.

وی ادامه داد: متاسفانه نبود نظارت و بی‌دفتی در ارائه و صدور این کارت‌ها طی دو دهه گذشته منجر به سو‌ءاستفاده‌های فراوانی از این کارت‌ها شد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص چگونگی نظارت و پایش این کارت‌ها تاکید کرد: طبیعتا غربالگری که در مسدود‌سازی این کارت‌ها در نظر گرفته شده در تایید سازمان‌های صمت و همچنین اتاق‌های بازرگانی استان‌ها بوده و بر همین اساس، کارت‌های فاقد ضوابط مندرج در آئین‌نامه دولت از چرخه فعالیت‌های تجاری خارج می‌شوند.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران تصریح کرد: از این پس، صدور کارت‌های بازرگانی تنها منوط به اخذ شرایط لازمه از جمله اینکه، تائید فرد متقاضی از سوی دو نفر فعال اقتصادی باتجربه، داشتن دفتر و محل کسب و کار، ارائه سوء پیشینه و نداشتن سابقه کیفری است.

خسرو تاج با اشاره به اینکه در حال حاضر قانون تشکیل پرونده برای صدور کارت‌های بازرگانی بر عهده اتاق‌های بازرگانی گذاشته شده، اظهارکرد: در دوره‌ای این مُهم به صورت متمرکز در تهران انجام می‌شد اما امروز به صورت غیرمتمرکز در سطح استان‌ها انجام می‌شود.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه کارت‌های بازرگانی برای تجارت خارجی صادر می‌شود، افزود: افراد علاقمند به فعالیت در این حوزه باید از مقررات صادرات و واردات مطلع و همینطور از ضوابط مرتبط در امر تجارت آگاهی کامل داشته باشند.

وی در پایان ضمن اشاره به این جمله که تجارت خارجی می‌تواند یکی از رشته‌های اشتغال‌زا در کشور باشد، خاطرنشان کرد: اگر افراد به‌صورت حرفه‌ای در این رشته فعالیت وارد شوند می‌توانند به توسعه تجارت مملکت کمک شایان توجهی کنند.

دکمه بازگشت به بالا