مقبره «سلطان پیر احمد قتانلو» مرمت شد

ارک خبر- معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی آذربایجان شرقی، از اتمام عملیات مرمت و بازسازی بنای «مقبره سلطان پیر احمد قتانلو» شهرستان هوراند، خبر داد.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، محمد فتحی اظهار کرد: بنای تاریخی و ارزشمند مقبره سلطان پیر احمد قتانلو یا «امام زاده قتانلو» که در قسمت غربی روستای قتانلو از توابع شهرستان هوراند واقع شده، به واسطه معماری خاص و یکپارچگی اثر جز مقابر شاخص دوره سلجوقی- ایلخانی، محسوب می شود که در فهرست آثار ملی کشور نیز به ثبت رسیده است.

وی افزود: مقبره سلطان پیر احمد از دو بخش چسبیده بهم تشکیل شده که بخش اصلی، گنبدی مدور با دیوارها و پایه هایی از لاشه سنگ ساخته شده و بخش دوم نیز گنبدی با دیواره های آجری به صورت یکپارچه روی آن بنا شده است که به ارتفاع ۱۰ متر و به شعاع ۵ متر است.

فتحی خاطر نشان کرد: پلان اولیه این بنا مربوط به دوره سلجوقی است که در دوره‌های بعدی الحاقاتی به آن اضافه شده است.

معاون میراث فرهنگی استان عدم استفاده از مصالح مقاوم در ساخت این بنا را اصلی ترین دلیل فرسایش و همچنین تخریب تدریجی آن بیان کرد و گفت: مصالح استفاده شده در این بنای تاریخی از مقاومت کافی برخوردار نبوده و با گذشت زمان سبب شکست طاق و سر در ورودی و همچنین ترک هایی در گنبد شده بود، به همین جهت طرح مرمت و بازسازی این بنا از تیرماه سال جاری در دستور کار معاونت میراث فرهنگی استان قرار گرفت.

فتحی در پایان خاطرنشان کرد: عملیات بازسازی و محافظت مقبره قتانلو طی سه ماه با استحکام بخشی ساقه گنبد، دیوارها، بازسازی سردر و طاق ورودی، آجر فرش و گچکاری داخل بنا به طول انجامید و با اعتباری بالغ بر ۵۵۰ میلیون تومان به پایان رسید.

دکمه بازگشت به بالا