شهردار اصفهان در نود و پنجمین اجلاس کلانشهرهای کشور: شفاف سازی و دسترسی آزاد به اطلاعات، لازمه کاهش فساد در همه شهرداری ها است

پایگاه خبری ارک خبر-اصفهان:

شهردار اصفهان در نود و پنجمین اجلاس کلانشهرهای کشور:

شفاف سازی و دسترسی آزاد به اطلاعات، لازمه کاهش فساد در همه شهرداری ها است

شهردار اصفهان با اشاره به قانون شفاف سازی و دسترسی آزاد به اطلاعات گفت: در دوره جدید شهرداری ها، اصفهان اولین شهری است که این قانون را به اجرا در آورده تا با اجرای آن علاوه بر جلب اعتماد مردمی شاهد کاهش فساد در سیستم باشیم و این قانونی است که باید در همه شهرداری ها اجرا شود.

به گزارش اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، قدرت الله نوروزی در نود و پنجمین اجلاس کلانشهرهای کشور در اصفهان با اشاره به تصویب طرح ” انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات ” افزود: با این اقدام در زمینه قراردادها نیز می توان شفاف تر عمل کرد.

وی با بیان این که در دوره مدیریت جدید شهری کشور این سومین نشست شهرداران کلان شهرها است که بعد از تهران و مشهد در اصفهان برگزار می شود، بر تعامل بین کلان شهرها به منظور دستیابی به دستاوردهای مهم تأکید و بیان کرد: با تعامل بین کلان شهرها می توان شاهد سرمایه گذاری، دریافت فاینانس و تسهیلات بانکی بود.

وی با اعلام این که لازم است در شهرداری ها هسته گزینش تشکیل شود، افزود: هیأت رسیدگی به تخلفات اداری و هسته گزینش در شهرداری ها وجود ندارد و این موضوع در استانداری ها بررسی می شود. از سوی دیگر منطبق نبودن حقوق و مزایا با چارت تشکیلاتی و نظام هماهنگ پرداخت، موضوعی است که باید در دبیرخانه کلان شهرها مورد بررسی و کارشناسی قرار گیرد.

طرح بسط روابط فرهنگی کلان شهرها

شهردار اصفهان با اشاره به طرح بسط روابط فرهنگی کلان شهرها به منظور ایجاد انسجام ملی در زمینه تقویت حوزه گردشگری، اقتصادی و محیط زیست اذعان داشت: با اجرای این طرح هزینه ها کاهش می یابد که لازم است این مهم در دستور کار دبیرخانه کلان شهرها قرار گیرد.

وی تأکید کرد: با تعامل بین کلان شهرها و نظام مند کردن روابط در کشور می توان از سیاست های جزئی نگر پرهیز کرد و این مهم به نفع همه کلانشهرهای کشور است.

نوروزی با بیان این که در کلان شهرها باید در زمینه موضوعات و مباحث واحد، برنامه های یکسانی تدوین کرد، ادامه داد: با تجمیع اطلاعات می توان شاهد کاهش هزینه ها در کلان شهرها بود.

راه اندازی تالار مانیتورینگ آماری شهرهای ایران

وی از راه اندازی تالار مانیتورینگ آماری شهرهای ایران (تماشا) و ایجاد پایگاه مشترک داده و کمیته جدید آماری و درآمدی برای کلان شهرها خبرداد و افزود: این سامانه کمک شایانی در تصمیم گیری های شهری خواهد داشت.

شهردار اصفهان به بررسی قانون ماده ۱۰۱ شهرداری ها، اشاره و عنوان کرد: از موضوعات مهمی که دبیرخانه کلان شهرها باید پیگیری کنند، طرح ها و لوایحی همچون مالیات بر ارزش افزوده و درآمدهای پایدار شهری است که در مجلس و دولت مطرح می شود و مربوط به تمام شهرهاست تا با بررسی آن وحدت رویه و انسجامی در بین شهرها ایجاد شود.

وی با اشاره به تصویب قانون شهرداری ها در سال ۱۳۳۴ تصریح کرد: در ماده ۵۵ قانون شهرداری ها ۲۷ وظیفه تعیین شده این در حالی است که در حال حاضر ۴۰۰ وظیفه از سوی شهرداری ها در حال انجام است.

راهکارهای وصول مطالبات شهرداری ها بررسی شود

وی با بیان این که در نشست شهرداران کلان شهرها باید راهکارهای وصول مطالبات شهرداری ها از دولت، سازمان شهرداری ها و وزارت کشور بررسی شود، ادامه داد: در شرایط فعلی درآمد حاصل از جرایم راهنمایی و رانندگی بر اساس میزان جمعیت استان اختصاص می یابد در حالی که ممکن است برخی شهرها این منبع درآمدی را نداشته باشند که باید در این زمینه چاره ای بیندیشیم.

نوروزی بر بررسی موضوعات عوارض ترافیکی و تردد، محدوده زوج و فرد، خودروهای تک سرنشین و عوارض آلایندگی در نشست شهرداران کلان شهرها تأکید و عنوان کرد: چنانچه به درستی در این زمینه ها برنامه ریزی شود به درآمدهای پایدار برای شهرداری ها دست خواهیم یافت.

شهردار اصفهان گفت: با توجه به اینکه قرار است گردشگری راهگشای مشکلات کشور باشد، باید زمینه توسعه دیپلماسی شهری را در کلانشهرها ایجاد کرد.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا