تشخیص بیماری‌های چشم با استفاده از هوش مصنوعی

ارک خبر- محققان اولین نرم‌افزار هوشمند تشخیص ضعف بینایی در بیماران مبتلا به دیابت را توسعه دادند.
تشخیص بیماری‌های چشم با استفاده از هوش مصنوعی
به گزارش روز دوشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس دیلی، این نرم‌افزار که قادر است با استفاده از هوش مصنوعی ضعف بینایی در افراد دیابتی را از طریق بررسی تصاویر چشم آن‌ها تشخیص دهد، در حال حاضر مراحل تایید توسط سازمان غذا و داروی آمریکا را طی می‌کند.
در حال حاضر چندین برنامه هوشمند وجود دارد که قادرند وضعیت سلامت اشخاص را از ضعف بینایی گرفته تا بیماری‌های قلبی، پیش‌بینی کنند. این نرم‌افزارها برای تشخیص یک بیماری از خط‌مشی‌های معین و برنامه‌ریزی شده، پیروی نمی‌کنند. در واقع این نرم‌افزارها، الگوریتم‌های آموزش ماشین هستند که توسط محققان برای شناسایی عوارض یک وضعیت خاص آموزش دیده‌اند.
نرم‌افزار IDx-DR نیز یکی از همین‌نرم‌افزارهای هوشمند است که با بررسی تصاویر شبکیه، سلامت عروق آن را ارزیابی می‌کند. این نرم‌افزار بیش از یک میلیون تصویر چشم را تجزیه و تحلیل کرده تا بتواند عوارض رتینوپاتی دیابتیک را تشخیص دهد. این عارضه زمانی رخ می‌دهد که فشارخون بالا به رگ‌های شبکیه آسیب می‌زند.
بر اساس آمار تنها در آمریکا سالانه ۱۲۰۰۰ تا ۲۴۰۰۰ نفر بینایی خود را در اثر رتینوپاتی دیابتیک از دست می‌دهند، اما اگر این عارضه به موقع تشخیص داده شود، می‌توان از بروز آن جلوگیری کرد.

دکمه بازگشت به بالا