عرضه ارز به مسافران محدود شد

ترک خبر- افزایش تقاضا برای خرید ارزهای عمده یعنی دلار آمریکا و یورو در بازار آزاد و همزمانی آن با روزهای پایانی سال و افزایش سفرهای خارجی، سبب سیاستگذاری برای محدودسازی عرضه این ارزها به امور مسافرتی شد.
عرضه ارز به مسافران محدود شد
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، اقدام برخی صرافی ها برای امتناع از عرضه دلار و یورو و همچنین فروش دلار به نرخ های نزدیک به ارز مداخله ای در صرافی های تضامنی در ۱۰ روز گذشته سبب شده بود صف های طولانی از متقاضیان ارز در بازار شکل گیرد.
مشاهدات خبرنگار ایرنا از چهارراه استانبول که محل تجمع اصلی واحدهای صرافی، صرافی های بانک ها و دلار فروشان سرپایی است، نشان می داد بسیاری از مردم در صف متقاضیان خرید دلار و یورو می ایستند و سپس آن را که در محدوده قیمتی ۴۴ هزار و ۵۰۰ ریال خریده بودند، به قیمت ۴۴ هزار و ۷۰۰ ریال به دلالان می فروشند.
هفته گذشته برخی صرافی های عرضه کننده دلار در گفت و گو با ایرنا ساماندهی این وضعیت را خواهان بودند؛ زیرا صف های طولانی متقاضیان و نیز حاشیه سود به وجود آمده در بازار سیاه، سبب نارضایتی آنها شده بود.
از این رو، بانک مرکزی به عنوان سیاستگذار بازار ارز، از هفدهم اسفند (پنجشنبه گذشته) محدودیت های جدیدی برای خرید ارز اعمال کرد که بر اساس آن متقاضی باید ضمن ارایه اصل پاسپورت و کارت ملی خود، فیش عوارض خروج از کشور، اصل بلیت و روادید دریافت شده را برای دریافت حداکثر یک هزار دلار ارایه کند.
این میزان برای کشورهایی مانند ترکیه که به اخذ روادید نیاز ندارد ۵۰۰ دلار تعیین شده است.
در گذشته هر فرد می توانست هر ماه پنج هزار یورو یا معادل آن را به ارزهای دیگر با ارایه کارت ملی از صرافی های منتخب بانک مرکزی دریافت کند.
عرضه ارز مسافرتی نیز پاییز امسال از مقررات ارزی کشور حذف شده بود.
فعالان بازار ارز، این اقدام بانک مرکزی را مکمل برنامه های پیشین برای ساماندهی بازار ارز می دانند؛ زیرا از نهم اسفند ثبت سفارش کالا به دلار آمریکا در سامانه جامع تجارت ممنوع شد و از این بابت تقاضایی به بازار تحمیل نمی شود.
مشاهدات خبرنگار ایرنا از بازار ارز حاکی است که با اعمال این دستورالعمل جدید، اکنون بسیاری از کسانی که برای خرید ارز با نرخ های مورد تایید بانک مرکزی به بازار مراجعه می کنند و به صف می ایستند، مسافرند.
در پایان معاملات امروز بازار ارز هر دلار آمریکا ۴۴ هزار و ۹۲۰ ریال و هر یورو ۵۶ هزار و ۱۳۰ ریال در صرافی ها به فروش رفت.

دکمه بازگشت به بالا