سالانه‌ ۳۳۳ هزار ایرانی در حوادث رانندگی مصدوم می‌شوند!

ارک خبر- معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از مصدومیت سالانه‌ ۳۳۳ هزار ایرانی بر اثر حوادث رانندگی خبر داد.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، محمد هادی ایازی در اولین مجمع سلامت و شورای اداری آذربایجان شرقی اظهار کرد: آمارها نشان می‌دهد که سالانه حدود یک هزار و ۳۰۰ نفر در ایران بر اثر برق گرفتگی قطع عضو می‌شوند و حوادثی از این قبیل، هزینه‌های گزافی را به نظام سلامت تحمیل می‌کند؛ از این رو با اقدامات ایمنی اولیه می‌توان از هزینه‌های گزاف و تلفات جانی پیشگیری کرد.

وی افزود: سلامتی تنها به سالم بودن جسم اشاره ندارد و شامل سلامت معنوی، روحی و اجتماعی نیز می‌شود. با ایجاد نشاط اجتماعی و روانی، رفع مشکلات اقتصادی، دغدغه‌ها و استرس و کاهش فقر و بیکاری می‌توان در راستای تامین سلامتی همه جانبه اقدام کرد.

وی با برشماری برخی از تعیین‌گرهای سلامتی بیان کرد: به جز دو فاکتور غیرقابل کنترل سن و ژنتیک، عوامل فردی مانند مصرف نمک کم و سبک زندگی سالم از فاکتوهای موثر در تعیین سلامتی یک فرد به شمار می‌آیند؛ به طوری که بخش قابل توجهی از دیالیز شونده‌ها در مرکز همودیالیز امام رضا (ع) تبریز، دیابت و فشار خون بالا دارند.

معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از وجود پنج میلیون دیابتی در کشور خبر داد و بیان کرد: نیمی از مبتلایان به دیابت از بیماری خود آگاهی ندارند. استعمال دخانیت، وجود بیماری‌های قلبی عروقی نیز در کشور ما رو به افزایش بوده از علل زمینه‌ساز بروز بیماری‌های غیرواگیر به شمار می‌آیند.

وی در ادامه مبارزه با آسیب‌های اجتماعی را یکی از دغدغه‌های اصلی رهبر معظم انقلاب دانست و گفت: مبارزه با آسیب‌های اجتماعی اصلی‌ترین راه تامین سلامت اجتماعی است. سند سلامت اجتماعی تا پایان سال تهیه شده و از سال آتی اجرا می‌شود. دستگاه‌های فرهنگی نیز در تامین سلامت معنوی و کاهش آسیب‌های اجتماعی مسئول هستند.

وی در بخش دیگری از بیاناتش با تاکید بر ضرورت ضرورت اجتماعی شدن نظام سلامت برای کاهش نابرابری‌ها عنوان کرد: مجامع و کانون‌های سلامت محلات و شهرستان‌ها باید به منظور تامین سلامت، جذب مشارکت مردم و افزایش هماهنگی‌های بین بخشی نیز راه‌اندازی شوند و با جلب مشارکت بین بخشی سازمان‌ها و نهادها، از نمایندگان مردمی و دستگاه‌های دولتی نیز استفاده شود و هر دستگاهی باید یک رابط سلامت داشته باشد.

ایازی متذکر شد: همه‌ی ما در برابر سلامت مردم مسئول هستیم و جلب مشارکت خود مردم به عنوان یک رویکرد نوین می‌تواند مورد توجه قرار بگیرد؛ چرا که انسان‌ها ضامن بقای اجتماعی هستند.

وی خاطرنشان کرد: سلامت باید در تمامی سیاست‌ها اعمال شود. در صورت عمل نکردن به وظایف خود، هر چه پول در حوزه‌ی درمان هزینه شود منجر به تحقق اهداف نخواهد شد.

اولین مجمع سلامت و شورای اداری استان در تالار دانشکده داروسازی تبریز برگزار و در پایان از سند پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر رونمایی شد.

دکمه بازگشت به بالا