جهانگیری: عدالت وقتی ارزش دارد که مردم طعم آن را بچشند

ارک خبر- معاون اول رییس جمهوری گفت: توسعه بدون عدالت، توسعه نیست و وقتی ارزش دارد که آحاد مردم طعم آن را بچشند و وقتی چشیدند، بدانند که عدالت برقرار شده است.
جهانگیری: عدالت وقتی ارزش دارد که مردم طعم آن را بچشند
به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، اسحاق جهانگیری روز یکشنبه در آیین نکوداشت ساماندهی سهام عدالت با شعار افزایش ثروت خانوارهای ایرانی که با حضور نمایندگانی از ۳۱ استان کشور در سالن سران اجلاس برگزار شد، افزود: عدالت جزو مهم ترین رسالت هایی است که هر انسان آزاده ای باید انجام می دهد.
وی ادامه داد: در مکتب و مذهب ما عدل و عدالت به عنوان پایه های اصلی و اساسی است و تنظیم کننده امور و ساماندهی کننده آن است.
معاون اول رییس جمهوری اظهارداشت: حضرت امیرالمومنین (ع) با آن هم عظمت تلاش کرد که عدالت را اجرا کند و در این مسیر به شهادت می رسد البته بدترین تعریف از عدالت این است که آن را به مسائل اقتصادی محدود کنیم و مردم باید در همه زمینه ها از جمله تبعیض، فقر، مبارزه با فساد باید طعم عدالت را بچشند.
جهانگیری خاطرنشان کرد: انسان ها باید از فرصت های مناسب برخودار باشند و شرایط مساوی و رقابتی برای همه وجود داشته باشد، چرا که مهم ترین هدف انقلاب آرمان امام (ره) وشهدا و رهبری استقرار عدالت است.
وی یادآور شد: اگر به دنبال رضایت شهروندان هستیم، باید به دنبال استقرار عدالت باشیم و در همین جا اعلام می کنم که هیچ کس منتی ندارد که ۱۵۰ هزار یا ۷۵ هزار تومان به سهامداران عدالت سود داده است.
معاون اول رییس جمهوری به سخنان رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: وقتی در بخشی نتوانستیم خوب عمل کنیم به مرحله ای می رسیم که حتی رهبری به دلیل اهمیت جایگاه عدالت و آرمان اصلی امام راحل و شهداء بود از درگاه خداوند و مردم عذرخواهی می کند.
جهانگیری ادامه داد: یکی از جنبه های عدالت ، عدالت منطقه ای است، حتما عقب ماندگی های جدی داریم . برخی استان ها محروم ماندند وبرخی جلو رفتند و هرچه سیاست گذاری کردیم که نتیجه این باشد که استان های محروم سرمایه گذار جذب کند متاسفانه این چنین نشد.
وی تصریح کرد: البته کارهای بزرگی انجام شده است وزمانی که دولت یازدهم روی کار آمد، گفته شد که همه استان ها دارای گاز شهری هستند به غیر از استان سیستان و بلوچستان و وقتی پرسیدیم چرا این استان گاز ندارد، گفتند اقتصادی نیست.
معاون اول رییس جمهوری اضافه کرد: دولت یازدهم بلافاصله اراده کرد و لوله های گاز به زاهدان رسید ودر این دولت مصمم شدیم روستاهایی که آب آشامیدنی سالم وراه آسفالته درست نداشتند، انجام شود.
جهانگیری گفت: در طول چهار سال دولت یازدهم به اندازه تمام دولت های گذشته روستاها گازرسانی شد و نزدیک به ۱۲ هزار روستا گازرسانی صورت گرفت.
وی با بیان این که باید در توسعه متوازن حرکت کنیم، تصریح کرد: در برخی مناطق گنج هایی نهفته است که می تواند ایران را تکان دهد و سواحل مکران یکی از گنج های فراموش شده است.
معاون اول رییس جمهوری با یادآوری این که در تلاش هستیم بیکاری کشور را حل کنیم ، افزود: مساله اقتصاد با تکیه بر اقتصاد مقاومتی انجام خواهد شد و سال ۹۶ دستاوردهای کشور در بخش اقتصادی خوب بود ودر زمینه رشد اقتصادی وسرمایه گذاری جزو سال های نمونه است.
جهانگیری تصریح کرد: تارسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم، باید کار خوب برای مردم فراهم کنیم و شرایط بوجود آوریم که هیچ ایرانی به دلیل بیکاری احساس نکند امنیت وکرامتش آسیب می بیند.
وی ادامه داد: از همه کسانی که علاقمند به ایران هستند، می خواهم در چرخه اقتصادی وارد شوند وسرمایه گذاری کنند و باید در مسیری قرار بگیریم که کارهای بزرگ انجام دهیم.
معاون اول رییس جمهوری با یادآوری این که یکی از کارهای بزرگ از ابتدای انقلاب سهامدار کردن مردم در کارخانه ها بود تا احساس مالکیت کنند، گفت: در دولت رییس اصلاحات مصوبه ای برای توسعه سهان انجام شد و در دولت های نهم ودهم با موافقت رهبری اقدام و نتیجه این شد که ۴۰ درصد کارخانه ها را به مردم واگذار کنیم تا مردم مالک شوند.
جهانگیری با بیان این که اعلام می کنم هیچ کس منت ندارد از این که ۱۵۰ هزار تومان یا ۷۵ هزار تومان به شما سود داده است، افزود: سودی که قرار شد توزیع شود، عده ای اعلام کردند توزیع نکنید چرا می خواهید پول ها را از کارخانه ها بیرون ببرید.
وی ادامه داد: گفتیم اینها سود مالیکت را پرداخت کردند وصاحب سهام شدند وبدهی ندارند چطور افراد پولدار و میلیاردر سهامدار سودشان را بگیرند ولی دیگران ۱۵۰ هزار تومان سود نگیرند .
معاون اول رییس جمهوری خطاب به سهامداران عدالت شرکت کننده در این مراسم گفت: شما دو امتیاز دارید یکی اینکه پول قیمت سهم خود را پرداخت کردید وتازمانی که سهام دارید اختیار دارید هر سال سودش را دریافت کنید ودیگر این که از وقتی لایحه در مجلس تصویب شد شما مالیکت اختیار سهم خود را دارید.
جهانگیری خاطرنشان کرد: می توانید سهام خود را بفروشید یا نگهدارید که توصیه می کنم تکهدارید وامروز ارزش سهم هر نفر بیش از ۲٫۵ میلیون تومان ارش دارد .
وی در بخش دیگری از سخنان خود با یادآوری این که یکی از مباحثی که در دستور کار دولت قرار دارد مسئله اقتصاد مقاومتی است ، اظهارداشت: در واقع با این هدف اقتصاد مقاومتی انجام شد که اقتصاد کشور را به مرحله ای از مقاومت وتاب آوری برسانیم که در مقابل تکانه های بیرون کشور مقاومت کند.
معاون اول رییس جمهوری افزود: مهم ترین تکانه ای که در طی دوران عمر جمهوری اسلامی مردم دیدند وبه کشور تحمیل شد ومردم را اذیت کرد، تحریم هایی بود که قدرت های استکباری و غربی به بهانه های واهی علیه مردم اعمال کردند و هنوز تهدید می کنند که اگر این کار را نکنید تحریم ها را برمی گردانیم ولی ما هم گوشمان از این حرف ها پر شده است.
جهانگیری اضافه کرد: مهم این است که اقتصاد بتواند حتی به فرض این که غربی ها دیوانگی ومجددا تحریم علیه ملت را اعلام کنند اقتصاد را از گردونه به خوبی عبور دهیم .
وی ادامه داد: البته طبیعی است که تلاش مسئولان این است که با منطق و گفت وگو نگذارند غربی ها وآمریکایی ها هر کاری خواستند انجام دهند و فضای بین المللی و افکار عمومی را علیه آنها بسیج کنند ولی خودمان را برای روزهای مبادا وسخت بتوانیم آماده کنیم وبرنامه مناسب داشته باشیم.
معاون اول رییس جمهوری گفت: تلاش ما رسیدن به سهامداری مردم بود تا مالکیت داشته باشید وامیدواریم بتوانیم بیش از پیش در خدمت محرومین باشیم .

دکمه بازگشت به بالا