مصرف خودسرانه گیاهان دارویی می‌تواند خطرناک باشد

ارک خبر- یک متخصص طب سنتی ایرانی تاکید کرد: مصرف خودسرانه گیاهان دارویی می تواند در برخی موارد خطرناک باشد.

دکتر سید مصطفی اعرج خدایی در گفت‎وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی با بیان این مطلب اظهار کرد: تجویز داروهای گیاهی و گیاهان دارویی باید صرفا توسط پزشک متخصص طب سنتی انجام شود؛ چرا که مصرف خودسرانه‎ی داروهای گیاهی و گیاهان دارویی نیز همانند داروهای شیمیایی می‌تواند عارضه ایجاد کند؛ به طوری که برخی از گیاهان دارویی با داروهای رقیق کننده خون مانند «وارفارین» تداخل دارند و می‌توانند باعث خونریزی در بیمار شوند.

وی ادامه داد: شیرین بیان نیز نباید با داروهای قلبی موثر در درمان آریتمی‌ها و هم چنین در بیماران مبتلا به فشار خون بالا مصرف شود. همچنین گیاه بابونه نیز با آسپرین و داروهای خواب آور تداخل مصرف دارد.

وی افزود: دانه‌های سیاه دانه نیز امروزه به صورت متداول توسط افراد مختلف و بدون تجویز پزشک متخصص استفاده می‌شوند و این در حالی است که افزایش فشارخون و ایجاد اختلال در ضربان قلب از عوارض جانبی آن به شمار ‌می‌‌آیند.

اعرج خدایی در ادامه با بیان این که طب سنتی ایرانی می‌تواند نقش مهمی در حفظ سلامتی افراد ایفا کند، گفت: طب سنتی ایران بر پایه تئوری اخلاط پایه گزاری شده است؛ به طوری که سلامتی در این مکتب به عنوان تعادل چهار خلط بلغم، سودا، صفرا و دم تعریف می‎شود و در صورت به هم خوردن تعادل این چهار خلط در بدن، فرد دچار بیماری می‌شود.

وی افزود: توجه به بحث پیشگری به عنوان یک اولویت در طب ایرانی از ویژگی‌های مهم این طب به شمار می‌آید، به این معنی که طب ایرانی می خواهد به ما بگوید چه کنیم تا بیمار نشویم. حکمای بزرگی چون “اخوینی” و “ابن سینا” نیز در تعریف علم طب، حفظ سلامتی را اولویت اول طب و طبیب دانسته‌اند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به اصول شش گانه طب سنتی ایرانی برای حفظ سلامتی مردم بیان کرد: توجه به روش غذا خوردن و نوع غذای مصرفی، خواب و ورزش از جمله اصول مورد تایید طب ایرانی است.

وی در ادامه عنوان کرد: متخصصان طب سنتی ایران ابتدا شرح حال بیمار را به طور کامل اخذ کرده و پس از تشخیص بیماری، با در نظر گرفتن فاصله ایجاد شده از مزاج اصلی و یا مزاج حالت سلامتی، برنامه درمانی برای فرد را ارائه می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر تعدادی از پزشکان عمومی پس از شرکت در آزمون ورودی رشته طب سنتی، وارد دانشگاه‌های علوم پزشکی شده و پس از طی دوره‎های آموزشی مختلف عملی و آشنایی با داروهای مختلف در حوزه طب سنتی و با گذشت ۴٫۵ سال آموزش و ویزیت بیماران، وارد بازار کار شده و همچنین به عنوان عضو هیئت علمی وارد مراکز دانشگاهی و دانشکده‌های طب سنتی می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا