کمربندهای فضای سبز تبریز ۱۰۰ تا ۱۵۰ هکتار گسترش می یابد

ارک خبر- مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری تبریز گفت: کمربندهای فضای سبز این شهر با اجرای نهضت فضای سبز و درختکاری و استفاده از چرخه آب های هدررفت ۱۰۰ تا ۱۵۰ هکتار گسترش می یابد.
کمربندهای فضای سبز تبریز ۱۰۰ تا ۱۵۰ هکتار گسترش می یابد
علی مدبر روز یکشنبه با حضور در ایرنا مرکز تبریز افزود: در این زمینه نیاز به مشارکت همه نهادهای دولتی و غیردولتی و کارخانه ها و واحدهای تولیدی و صنعتی وجود دارد.
وی اظهار کرد: در این راستا هماهنگی های اولیه با این نهادها انجام و مقرر شده پادگان لشکر عاشورا پنج هکتار فضای سبز در اختیار را با آب های هدررفت خود آبیاری کند و در مدارس آموزش و پرورش نیز از بازچرخانی آب آبخوری های برای آبیاری فضای سبز استفاده شود.
مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری تبریز یادآوری کرد: با همکاری پتروشیمی و پالایشگاه تبریز و کمک ۱۰ میلیارد ریالی آن ها فضای سبز اتوبان غرب به وسعت ۲۰ کیلومتر در مسیر رفت و برگشت در چهار ردیف آماده سازی، توسعه و درختکاری می شود و این کارخانه ها در نگهداری آن با این سازمان همکاری می کنند.
مدبر ادامه داد: با توجه به اینکه اتوبان غرب در مرکز ورود آلایندگی های ورودی از غرب تبریز واقع شده است با این اقدام هم چهره بصری این منطقه زیبا می شود و هم کمک زیادی به تصفیه هوای این شهر می کند.
وی گفت: با هماهنگی منابع طبیعی حدود ۱۵۰ هزار اصله نهال در اختیار این سازمان قرار می گیرد تا در مناطق مختلف سطح شهر و در محدوده فضاهای در اختیار دستگاه ها و ارگان های مختلف کاشته شود.
مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری تبریز، انبوه کاری در قالب کمربندهای فضای سبز در آرپادره سی، مرحله دوم پارک ائل گلی، پارک های ائل باغی و عباس میرزا واقع در اتوبان شهید کسایی، پارک کوهستان شهرک اندیشه و حوزه های منطقه پنج را از دیگر برنامه های نهضت درختکاری و فضای سبز این شهر اعلام کرد.
مدبر، افزود: فضای سبز و زیباسازی از لحاظ روحی و روانی تاثیر زیادی بر روحیه انسان ها دارد و با گسترش آن از میزان ریزگردها، آلودگی هوا و آلایندگی خودروها و صنایع کاسته می شود.
وی سمپاشی و هرس زمستانی درختان را از اقدام های پیش بهاره این سازمان اعلام و اظهار کرد: آماده سازی و گل کاری در ۲۵۰ پارک موجود تبریز از دهم اسفند شروع شده است.
مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری تبریز با اشاره به استفاده از تولیدات گلخانه های شهرداری در پارک ها و فضای سبز این شهر گفت: در پی این اقدام ۷۰ درصد خرید گل و گیاه از سوی شهرداری کاسته شده است و تا ۲۵ اسفند پارک های تبریز از نظر نظافت و تمیزکاری آماده سازی می شود.
مدبر، سرانه فضای سبز تبریز را ۱۲٫۵ متر برای هر فرد اعلام کرد و افزود: با اجرای طرح های مختلف تلاش می شود میزان سرانه افزایش یابد.
وی مطالعه خاک، آب و گونه های گیاهی و درختان برای گسترش فضای سبز تبریز را ضروری دانست و اظهار کرد: چنار و درخت تبریزی به عنوان درختان صنعتی از گونه های پرمصرف آب بوده و تلاش می شود در مناطقی که منابع آبی موجود باشد، کاشته شود.
مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری تبریز یادآوری کرد: تلاش می شود از برخی گونه ها و درختان سوزنی برگ دارای مقاومت در برابر کم آبی مانند سنجد و گز در مناطقی که به صورت قطره ای آبیاری می شود و منابع آبی کم است، کشت شود.
مدبر ادامه داد: به منظور مشخص کردن سرانه فضای سبز مناطق شهرداری، مطالعه طرح ساختاری و راهبردی طی تفاهم نامه ای با دانشگاه تبریز شروع شده است.
کلان شهر ۱٫۸ میلیون نفری تبریز تا حدود ۲ دهه قبل سرسبزترین شهر ایران و به ‘شهر باغات’ معروف بود.

دکمه بازگشت به بالا