تفاهمنامه تولید ‘سوخت زیستی’ بین دانشگاه اصفهان و بخش خصوصی امضا شد

پایگاه خبری ارک خبر-اصفهان:

تفاهمنامه تولید ‘سوخت زیستی’ بین دانشگاه اصفهان و بخش خصوصی امضا شد

 تفاهمنامه همکاری های علمی، آموزشی، پژوهشی و مشاوره ای بین دانشگاه اصفهان و سرمایه گذار بخش خصوصی در زمینه طرح تولید ‘بایوفیول’ (سوخت زیستی) امضا شد.

ارک خبربه نقل از ایرنا:سوخت زیستی (Biofuel) یکی از انواع سوخت های تجدید پذیر است که از گیاهان یا سوخت‌ و‌ساز محصولات فرعی (مواد زاید آلی یا مواد غذایی) مانند ضایعات چوبی‌، تفاله‌های محصولات کشاورزی، نیشکر، غلات، روغن گیاهان و سبزیجات تولید می‌ شود.
مشاور رئیس دانشگاه اصفهان روز دوشنبه درباره این تفاهمنامه به خبرنگار ایرنا گفت: یک سرمایه گذار ایرانی مقیم خارج در صدد ایجاد و راه اندازی کارخانه های تولید سوخت زیستی در خوانسار از توابع استان اصفهان و یکی از شهرهای شمال کشور است.
محمد صالح طیب نیا افزود: این کارخانه ها با طراحی و اجرای شرکت های ایتالیایی و فرانسوی در ایران ایجاد می شود و دانشگاه اصفهان نیز بر اساس تفاهم نامه امضا شده با این طرح همکاری های علمی و آموزشی خواهد داشت.
وی با بیان اینکه پیش بینی شده هریک از این کارخانه ها حدود ۴۰۰ میلیون لیتر سوخت زیستی در سال تولید کنند، اظهار کرد: از باقیمانده فرایند تولید سوخت در این کارخانه ها، خوراک غنی دام حاصل می شود.
وی تاکید کرد: سوخت تولید شده در این طرح، قابل استفاده در خودرو و صنایع مختلف است و زمان بهره برداری از کارخانه ها تا سه سال آینده پیش بینی شده است.
این تفاهم نامه همکاری با هدف ایجاد زمینه مناسب برای گسترش ارتباط دو جانبه در بخش های مختلف علمی، پژوهشی، مشاوره ای و تحقیقات کاربردی در زمینه صنعت سوخت زیستی امضا شد.
صاحب طرح مذکور در این تفاهم نامه متعهد شد که چهار درصد از کل مجموع سود کسب شده از اجرای طرح بایوفیول را به دانشگاه اصفهان تخصیص دهد.
دانشگاه اصفهان نیز متعهد شد که برای آموزش کارکنان طرح در زمینه های فنی، خاک شناسی، کشاورزی، شیمی و اقتصاد و جهت تحقیق، آموزش و ارائه مشاوره در زمینه صنعت سوخت زیستی و دامداری و خوراک دام و ضایعات آن که شامل خاک شناسی، آب، مواد اولیه، تولید و فروش محصولات در مصارف صنعتی و خوراک دام است، همکاری کند.
افزایش روز افزون مصرف انرژی و استفاده از سوخت‌های فسیلی به عنوان اصلی‌ترین منبع تأمین انرژی و در نظر گرفتن محدودیت منابع سوخت‌های فسیلی و نگرانی‌هایی که در مورد مسائل زیست محیطی وجود دارد، موجب توجه به یافتن منابعی جایگزین در سال‌های اخیر شده است.
در این راستا، روش‌های مختلف تولید سوخت های زیستی (بایوفیول‌ها) به عنوان یکی از گزینه‌های مهم و جدی جهت جایگزینی سوخت‌های فسیلی مطرح شده است.
مطالعات نشان می‌دهد که صنعت تولید سوخت زیستی (بایوفیول) در سال‌های آینده با وجود موانع متعدد به دلایلی از جمله پاک بودن این نوع از انرژی و مباحث امنیت انرژی در کشورهای توسعه‌ یافته رشد قابل ‌ملاحظه‌ای خواهد داشت.
دانشگاه اصفهان با ۷۰ سال قدمت به عنوان یکی از دانشگاه های جامع و برتر کشور دارای حدود ۱۵ هزار دانشجو و ۶۶۰ عضو هیات علمی است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا