ایرانیان ۴۰ درصد بیشتر از مقدار مطلوب، کالری دریافت می کنند

ارک خبر- سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه میزان کالری مصرفی در غذای ایرانیان بیش از حدمتوسط است، گفت: ایرانیان ۴۰ درصد بیشتر از مقدار مطلوب، کالری دریافت می کنند.

به گزارش ایلنا، ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی درخصوص متوسط کالری مصرفی مردم گفت: میزان انرژی و کالری مصرفی در غذای ایرانیان بیش از حدمتوسط است، در ۲۰ سال گذشته متوسط دریافت انرژی روزانه، حدود دو هزار کیلو کالری بوده و بعد به ۲۶۵۹ کیلو کالری رسید و اکنون به ۳۰۵۰ کیلو کالری در روز افزایش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه متوسط مصرف کالری به میزان مطلوب برای زنان دو هزار کیلو کالری و برای مردان نیز ۲۳۰۰ کیلو کالری است، گفت: یعنی ایرانیان به طور متوسط ۴۰ درصد بیشتر از مقدار مطلوب کالری دریافت می کنند.

حریرچی خاطرنشان کرد: مصرف سرانه قند و شکر ایرانیان ۳۸ درصد، مصرف روغن بیش از ۲۰ درصد و مصرف نان و غلات و برنج و نشاسته نیز ۵ درصد بیشتر از میزان توصیه شده است و درمجموع، دریافت غذای اضافی و کم تحرکی در ایرانیان به چاقی و اضافه وزن منجر می شود.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین گفت: ایرانیان سالانه دو بار به پزشک عمومی و ۱٫۸۷ بار به متخصص مراجعه می کنند، از هر ۱۰۰۰ نفر ایرانی ۱۱۸ نفر در سال بستری می شوند و به طور میانگین، مراجعه ایرانیان به پزشک عمومی کمتر از کشورهای مشابه است.
دکتر حریرچی افزود: از سال ۷۴ با تصویب قانون بیمه همگانی و اجرای آن، اجرای نظام نوین اداره بیمارستان ها و طرح کارانه در بیمارستان های دولتی، همواره بخش دولتی با تاخیر در پرداخت ها مواجه بوده است، این تاخیر در پرداخت ها از سه ماه تا ۱۸ ماه بوده و متوسط تاخیرها در ۲۰ سال گذشته هشت و نیم ماه بوده است.

وی افزود: میانگین مراجعه ایرانیان به پزشک عمومی کمتر از کشورهای مشابه، مراجعه به متخصص و میزان هزینه کرد برای دارو بیشتر از کشورهای مشابه و همچنین میانگین بستری در بیمارستان ها نیز کمتر از کشورهای مشابه است، همچنین بسته خدمات سلامت ایرانیان شامل خدمات بهداشتی، درمانی و دارویی که یا بیمه ها تحت پوشش قرار دادند یا در مراکز دولتی ارائه می شود، بیش از کشورهای مشابه است.

دکمه بازگشت به بالا