سبد معیشت کارگران ۲۶ میلیون و ۴۵۰ هزار ریال تعیین شد

ارک خبر- عضو هیات مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار تهران گفت: شورای عالی کار در نشست امروز مجموع هزینه سبد معیشت یک خانوار ۳٫۳ نفری برای امسال را ۲۶ میلیون و ۴۵۰ هزار ریال تعیین کرد.
سبد معیشت کارگران ۲۶ میلیون و ۴۵۰ هزار ریال تعیین شد
«علیرضا فتحی» شامگاه دوشنبه به خبرنگار ایرنا اعلام کرد: طبق بررسی امروز شورای عالی کار و براساس استانداردهای مشخص شده، این مبلغ شامل هزینه مسکن، بهداشت، آموزش و خوراکی و آشامیدنی می شود.
فتحی ادامه داد: سبد خوراکی ها و آشامیدنی ها ۲۵٫۹ درصد تا ۲۷٫۱ درصد بر سبد دستمزد ۱۳۹۷ تاثیرگذار است.
به گفته وی، این میزان درصد برای خانوار ۳٫۳ نفر براساس سال ۱۳۹۵ است که پارسال ۳٫۵ نفر بود.
وی میزان تاثیر سبد خوراکی‌ها بر دستمزد ۱۳۹۷ را ۲۵٫۹ درصد برای خانوار ۳٫۳ نفر خواند و گفت: هر سه گروه حاضر در شورای عالی کار (نمایندگان دولت، کارگران و کارفرمایان) همه تلاش خود را می کنند که دستمزد ۱۳۹۷ در نشست فردا نهایی شود.
عضو هیات مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار تهران ابراز امیدواری کرد وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جلسه استیضاح مجلس شورای اسلامی که فردا برگزار می شود، رای دوباره نمایندگان را بگیرد تا شورای عالی کار تشکیل شود.
در نشست نوزدهم اسفندماه شورای عالی کار درباره تعیین دستمزد ۱۳۹۷ که با ۲ هفته تاخیر تشکیل می شد، سبد مواد خوراکی کارگران به روز رسانی شد.
شورای عالی کار موضوع تعیین حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۳۹۷ را در دست بررسی دارد.
بر اساس ماده ۴١ قانون کار، حداقل دستمزد بر اساس نرخ تورم که از سوی مراجع رسمی اعلام می شود و همچنین سبد هزینه خانوار چهار نفره تعیین می شود.

دکمه بازگشت به بالا