کشتار غیرمجاز دام کنار جاده‌ها به بهانه‌ گردشگری غیرقابل‌قبول است

ارک خبر- مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌شرقی در خصوص کشتار دام در کنار جاده‌ها گفت: کشتار غیرمجاز دام در کنار جاده‌ها به بهانه‌های مختلف از جمله بحث گردشگری غیرقابل‌ قبول بوده و باید پیشگیری شود، قانون در همه جای استان باید به‌صورت دقیق اجرا شود.به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، امیرحسین بهداد ظهر امروز در حاشیه نشست ستاد مدیریت بحران آذربایجان‌شرقی در گفت‌وگو با خبرنگاران در خصوص آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان با بیان اینکه آذربایجان‌شرقی یکی از آنفلوانزاخیرترین استان‌های کشور است، اظهار داشت: سال گذشته یک‌میلیون و ۸۰۳ قطعه معدوم‌سازی انجام شد تا این بیماری کنترل شود.

وی افزود: میزان تلفات آذربایجان‌شرقی نسبت به استان‌های دیگر کم بوده و با توجه به اینکه ۱۹ میلیون قطعه مرغ در استان در حال پرورش است، از این تعداد کمتر از ۱۰ درصد معدوم‌سازی شده است.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه رصد و پایش بیماری هر لحظه فعال است، اذعان کرد: خوشبختانه این بیماری با هماهنگی‌های بین‌بخشی و با حمایت قاطع استانداری کنترل‌ شده، به‌طوریکه استان مقام اول کشوری را در بخش کنترل آنفلوانزای مرغی کسب کرده است.

وی، در خصوص کشتار غیرمجاز دام در استان که براساس ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی، کشتار غیرمجاز جرم بود و ما نیز وظیفه‌داریم تا در این خصوص اقدامات مناسب برای پیشگیری را انجام بدهیم، ادامه داد: در سال ۹۶ تنها ۴۸۰ تن مواد و فرآورده‌های خام آلوده غیرمجاز و غیرقابل‌مصرف انسانی کشف، ضبط و معدوم‌سازی شده همچنین ۱۳۶ تن گوشت با بیماری مشترک بین انسان و دام در کشتارگاه‌ها تشخیص، ضبط و معدوم‌سازی شده است.

بهداد با بیان اینکه تشخیص برخی بیماری‌ها مستلزم اقدامات بیشتر بوده و همانند بیماری تب کریمه کنگو با تشخیص چشمی به‌سرعت قابل‌تشخیص نیست، اضافه کرد: در این خصوص برای پیشگیری از آلوده بودن و تشخیص این بیماری، مصوب شده تا همه کشتارگاه‌ها به بخش پیش سرد مجهز شوند.

وی، در خصوص کشتار دام در کنار جاده‌ها یادآور شد: کشتار غیرمجاز دام در کنار جاده‌ها به بهانه‌های مختلف از جمله بحث گردشگری غیرقابل‌ قبول بوده و باید پیشگیری شود، قانون در همه جای استان باید به‌ صورت دقیق اجرا شود.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌شرقی با اشاره به موضوع کشتار دام در منطقه اهر – مشکین ادامه داد: متأسفانه به دلیل کشتار دام در استان همجوار، مردم از ما سوال می‌کنند که چرا در آنجا اجازه کشتار وجود دارد، در حالی‌ که این موضوع باید مدیریت شود.

وی با تأکید بر اینکه برخی بیماری‌ها به‌ صورت چشمی قابل‌تشخیص نبوده و باید بحث پیش‌سرد برای آن اعمال شود، گفت: با توجه به این موضوع و برای پیشگیری از بروز بیماری‌های مشترک بین دام و انسان، باید مدیریت‌های استان همجوار همکاری کنند.

دکمه بازگشت به بالا