کاهش دما تا ۸ درجه در استان های شمالی

ارک خبر- مدیرکل شبکه پایش سازمان هواشناسی گفت: با توجه به شمالی شدن جریانات جوی بر روی دریای خزر، فردا یکشنبه (ششم خرداد ماه ) دمای استان های ساحلی خزر، اردبیل و خراسان شمالی ۵ تا ۸ درجه خنک تر می شود.
کاهش دما تا ۸ درجه در استان های شمالی
مسعود حقیقت روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: با توجه به این کاهش دما و مواج بودن دریای خزر صیادان بسیار مراقب باشند، همچنین با پیش بینی نوسانات دمایی، شالیکاران مراقب خزانه های برنج خود باشند و عملیات نشاکاری را با توجه به تغییرات آب و هوایی تنظیم کنند.
وی اظهار داشت: طی امروز و فردا به ویژه از اواخر وقت امروز وزش باد شدید در استان های ساحلی دریای خزر ، اردبیل ، استان های واقع در دامنه های جنوب البرز و به تدریج در شمال شرق و شرق کشور رخ می دهد که می تواند در شرق کشور با گرد و خاک همراه باشد.
مدیرکل شبکه پایش سازمان هواشناسی به بارش های هفته گذشته در کشور اشاره کرد و گفت: هفته گذشته شاهد بارش های خوبی در کشور بودیم در خیلی از مناطق هم شاهد بروز سیل بودیم ، هرسین در استان کرمانشاه ۵۶ میلیمتر ، چار اویماغ در استان آذربایجان شرقی ۵۴ ، پیرانشهر ۴۸ ، بوکان ۴۴ و شاهین دژ ۳۹ میلیمتر بارش داشته اند.
حقیقت افزود: امروز سامانه بارشی در کشور تضعیف می شود و بارش ها بیشتر در مناطق شمال غرب، ارتفاعات البرز، غرب دریای خزر به ویژه در استان گیلان و برخی نقاط غرب معطوف می شود که شاهد رگبار و گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقت به ویژه در زمان بعد ازظهر و اوایل شب خواهیم بود.
مدیرکل شبکه پایش سازمان هواشناسی اظهار داشت: فردا این شرایط برای شمال غرب، سواحل دریای خزر، شمال شرق و بخش هایی از دامنه های زاگرس و همچنین ارتفاعات کرمان پیش بینی می شود.
وی ادامه داد: شدت بارش ها فردا در استان های گلستان و بخش هایی از استان گیلان خواهد بود و روز دوشنبه برای ارتفاعات البرز و بخش هایی از شمال غرب رگبار و باران و گاهی وزش باد پیش بینی شده است.
حقیقت گفت: همچنین دریای عمان به ویژه مناطق شرقی امروز و فردا مواج خواهد بود.

*** وضعیت هوای تهران / گرمترین و سردترین نقاط کشور
وی اظهارداشت: بیشینه دمای دیروز تهران ۳۱ بود که امروز هم در همین دما باقی خواهد ماند اما فردا به ۳۲ درجه خواهد رسید ، کمینه دمای امروز صبح پایتخت نیز ۲۰ درجه بود.
حقیقت گفت: با توجه به اینکه در هفته گذشته شاهد بارش های خوبی در نقاط مخلتف کشور بودیم اما تهران بارندگی زیادی نداشت و حدود ۱٫۲ بارش داشته است.
مدیرکل شبکه پایش سازمان هواشناسی افزود: روز گذشته دلگان و راسک در سیستان و بلوچستان و آبادان با ۴۳ درجه گرمترین و شهرکرد با ۵ درجه بالای صفر خنک ترین نقاط کشور بودند.

*** پسته کاران محلول پاشی نکنند
مدیرکل شبکه پایش سازمان هواشناسی گفت: پسته کاران مناطق جنوبی در ساعات گرم روز محلول پاشی انجام ندهند چون افزایش دما و گرما باعث تبخیر سم می شود که برای سلامت آنها خطرناک است .

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا