فولاد مبارکه نیاز صنایع پایین دستی کشور را تأمین میکند

پایگاه خبری ارک خبر-اصفهان:

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی:

فولاد مبارکه نیاز صنایع پایین دستی کشور را تأمین میکند

سید ناصر موسوی لارگانی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانۀ ملت، در خصوص مزایای عرضۀ فولاد در بورس کالا، اظهار داشت: در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به نام سال حمایت از کالای ایـــرانی نامگذاری شــــده، برخــــی صنایع پایین دستی به جای تمرکز بر تولید داخلی و افزایش اشتغال، به سمت منفعت شخصی و تقویت واردات برخی محصولات گرایش دارند؛ آنچــــنانکه برخـــی صنایع ازجمله صنایع پایین دست فولاد به بهانۀ تأمین نشدن نیاز داخلی توسط تولیدکنندگان داخلی در صنایع بالادست، به دنبال کاهش تعرفۀ واردات انواع محصولات فولادی هستند.

عضــــــو کمیــسیون اقتـــــــصادی مجـــــلـــس شــورای اســلامی، گفت: در سالهای قبل، تولیدکنندگان فولاد ازجمله مجتمع فولاد مبارکه به عنوان بزرگترین تولیدکنندۀ محصولات فولادی موردنیاز صنایع، همچون ورق، میلگرد، نبشی، آهن و سایر محصولات توان پاسخگویی به نیاز بازار داخل، به ویژه صنایع پایین دستی را نداشتند؛ به طوری که برخی ضخامت های ورقهای فولادی یا در کشور تولید نمیشد و یا توان تولید آن وجود نداشت.

ظرفیت تولید فولاد مبارکه ۷٫۲  میلیون تن فولاد است

نمایندۀ مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی افزود: این در حالی است که در حال حاضر، ظرفیت تولید مجتمع فولاد مبارکه حدود ۷٫۲ میلیون تن است و در کنار آن سایر مجتمع های فولادی نیز در کشور فعال اند.

وی تأکید کرد: با توجه به اینکه طبق آمارهای موجود، فولاد مبارکه نیاز صنایع پایین دستی کشور را تأمین میکند، اعمال تعرفۀ واردات محصولات در این حوزه، قانونی و اساسی بوده و به نفع تولید کشور است. در این بین اگر برخی صنایع پایین دست در اندیشۀ دیگری به جز تولید هستند، به طور حتم راه به جایی نخواهند برد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: بعضا عنوان میشود که قیمت محصولات در بازار داخلی بسیار بیشتر از نرخ های جهانی است؛ اما مشاهده میشود که مصرف کنندگان پرشماری برای خرید این محصولات صف میکشند؛البته وزارت صنعت به عنوان متولی باید در راستای حمایت از تولیدکنندگان واقعی، اجازۀ شکل گیری تقاضاهای کاذب را به عده ای خاص که با هر ترفندی عنوان تولیدکننده را یدک میکشند، ندهد.

موسوی لارگانی ادامه داد: همچنین به طور طبیعی اگر قیمتهای داخلی به صرفه نبود، صنایع با وجود تعرفۀ فعلی، اقدام به واردات میکردند؛ اما امروز هم خرید پرحجم انجام میدهند و هم از کاهش تعرفه سخن میگویند.

واردات کالای مشابه تولید داخل حرام شرعی است

موسوی لارگانی تأکید کرد: شواهد نشان میدهد قیمتهای داخلی و جهانی باهم هم خوانی دارند؛ به این ترتیب براساس گفتۀ مقام معظم رهبری، واردات کالاهایی که در کشور تولید شده و مشابه داخلی دارد، حرام شرعی است و در این حالت اعمال تعرفۀ واردات یک کار اساسی و قانونی است.

این نمایندۀ مردم در مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: اگر محصولی موردنیاز صنایع پایین دستی است که فولاد مبارکه یا سایر مجتمع های فعال این حوزه توان تولید آن را ندارند، وزارت صنعت، معدن و تجارت باید فهرست این محصولات را مشخص کند تا برای این محصولات تعرفه ای تعیین شود که ابتدا نیاز صنایع تأمین شود، اما زمینۀ واسطه گری با این واردات فراهم نشود.

عضو کمیسیون اقتصاد مجلس شورای اسلامی گفت: تأکید میکنم که با توجه به وجود توان تولید داخلی و فشاری که از سمت مجامع بین المللی به کشور تحمیل میشود، اولویت اول حمایت از تولید کالای ایرانی است.

این نمایندۀ مردم در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: فولاد جزو صنایع مادر کشور به شمار میرود و باید مورد حمایت قرار گیرد تا طرح های تولید آن برای تأمین کلیۀ نیازهای بازار داخل توسعه یابد و از بابت فروش محصول و وجود مشتری در داخل کشور اطمینان داشته باشد. نه اینکه با تمایل به افزایش واردات، صنایع داخلی را تضعیف کنیم و ضمن خروج ارز از کشور، خریدمان به نفع دیگر کشورها باشد.

شفافیت بورس کالا خطری برای منافع گروه های خاص

موسوی لارگانی با اشاره به معاملات انواع محصولات ازجمله محصولات فولادی در بورس کالا، ادامه داد: یکی از امتیازهای ما در بازار کالای کشور، وجود بورس کالاست که نخستین مزیت و امتیاز این بازار، شفافیت آن است. اینکه امروز محصولات در بازاری معامله میشوند که همۀ مردم و مسئولان میتوانند از قیمتها و روند معاملات آگاه باشند، آنهم در اقتصاد تقریبا غیرشفاف ما، یک امتیاز ویژه است.

عضـــو کمیسیون اقتــصادی مجـلس عنــوان کرد: محصولات فولادی نیز هر هفته در بورس کالا عرضه و معامله میشوند و مسئولان مربوط به خوبی میتوانند با در نظر گرفتن همۀ جوانب، بهترین شیوه ها را برای انجام معاملات در بورس اتخاذ کنند.

نمایندۀ مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی گفت: امروز برخی افراد بیش از آنکه بخــواهند به حل موضـــوع یا مشکل به وجودآمده بپردازند، مدام در پی ایجاد حاشیه و جنجال اند تا از التهاب ایجادشده منافع و درآمد خود را افزایش دهند. مسلما این افراد با شفافیت معاملات حاکم در بورس کالا مخالف اند؛ چراکه سود آنها در معاملات پنهانی و غیرشفاف است.

وی افزود: متأسفانه این افراد نه به فکر تولید و اشتغال در کشورند و نه بابت خروج ارز از کشور نگرانی دارند. تفکر این گروه ها صرفا این است که با واردات فلان محصول فولادی، درآمد بیشتری به دست میآورند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: حمایت از تولیدکننده و کالای ایرانی از مسیر شفاف و قانونی بورس کالا در جریان است و عده ای که به دنبال رانت و منافع خود در اوضاع فعلی اقتصاد هستند، با اقدامات مسئولان و مجلس، راه به جایی نخواهند برد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا