کارفرماها در ۷۰ درصد موارد عامل بروز حوادث کار هستند

پایگاه خبری ارک خبر-اصفهان:

سرپرست اداره بازرسی تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان:

کارفرماها در ۷۰ درصد موارد عامل بروز حوادث کار هستند

 سرپرست اداره بازرسی تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان گفت: مقصر ۷۰ درصد حوادث کار اصفهان، کارفرما و بزرگترین دلیل آن عدم نظارت کارفرما بر کارگاه یا واحد تولیدی است.

ارک خبربه نقل ازمهر:حبیب الله مقصودی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در دو ماهه اول امسال پنج نفر بر اثر حوادث ناشی از کار در استان اصفهان جان خود را از دست دادند.

وی با بیان اینکه آمار مصدومان و فوتی های ناشی از حوادث کار در اداره کار و پزشکی قانونی بسیار متفاوت است، ادامه داد: اداره کار تنها کسانی را مشمول مصدومین و فوتی های ناشی از حوادث کار می داند که شامل قانون کار شوند و رابطه کارگر و کارفرمایی آنها طبق اداره کار منعقد شده باشد و این در حالی است که پزشکی قانونی مثلا یک عابر پیاده ای که در داخل چاه بیفتد یا یک نفر که درخت روی او بیفتند را نیز حوادث ناشی از کار می داند که به این دلیل همیشه آمار پزشکی قانونی بسیار بالاتر از اداره کل کار است.

سرپرست اداره بازرسی تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان تصریح کرد: افرادی که شامل حادثه کار می شوند در ابتدا باید به دادگستری مراجعه و پرونده قضایی تشکیل دهند سپس به پزشکی قانونی مراجعه کنند که درصد از کارافتادگی و خسارت جانی مشخص شود و بعد پای اداره کار به میان می آید و دلیل حادثه و میزان قصور کارفرما یا کارگر را مشخص می کند که کدامیک چه اندازه در بروز این حادثه نقش داشتند و میزان دیه مشخص می شود.

۶۹۸ حادثه در بخش صنعت و تولید اصفهان رخ داد

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته ۲۵ مورد حادثه کار در حوزه کشاورزی و جنگل، ۳۶ مورد در عرصه معدن، ۶۹۸ مورد در حوزه صنعت و تولید و ۲۳۰ مورد در بخش ساختمانی حادثه کار گزارش شده است، گفت: حوادث ناشی از کار را بیشتر در حوزه ساختمان سازی داشتیم که طی دو سال اخیر با کاهش ساخت و سازها این آمار به شدت کاهش یافته است.

مقصودی با اعلام اینکه در تامین آب، برق و گاز ۱۶ مورد حادثه و سایر فعالیت ها نیز ۱۷۳ مورد گزارش شده است، اضافه کرد: در حوزه هتل سازی، حمل و نقل، انبارداری و آموزش حدود ۵۰ مورد حادثه گزارش شده است.

وی بیان داشت: بیمه ها یک گزینه برای کارفرماها ایجاد و کارفرما را مسئول مدنی کردند که بر همین اساس دیه از سوی بیمه ها بدون رای دادگاه پرداخت می شود که چنین مواردی نیز از نظر حوادث کار خارج شد.

حوادث کارگاهی منجر به انفجار سبب پلمب واحد تولیدی می شود

سرپرست اداره بازرسی تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان با اشاره به اینکه در بیش از ۷۰ درصد حوادث کاری که ایجاد می شود، کارفرما نقش دارد و مقصر ۳۰ درصد حوادث کارگر است، ادامه  داد: عدم نظارت بر کارگاه توسط کارفرما رتبه اول، سهل انگاری و بی احتیاطی حادثه دیده رتبه دوم، دستگاه بدون حفاظ یا دارای نقص فنی رتبه سوم، عدم آموزش کارگر رتبه چهارم، عدم تهیه وسایل حفاظت فردی و عدم استفاده از حفاظت فردی توسط کارگر رتبه پنجم و ششم را در بروز حادثه دارد.

وی با اشاره به اینکه در کارگاه هایی که حادثه ای منجر به فوت شود، پلمب خواهد شد، تصریح کرد: در واحدهای تولیدی بزرگ مثل فولاد مبارکه، ذوب آهن و پتروشیمی که خود مسئول ایمنی دارند در وهله اول به ندرت شاهد حوادث منجر به فوت هستیم و اگر هم این اتفاق بیفتد هیچ گاه اقدام به پلمب نمی کنیم و در یک دوره زمانی باید اقدام به ایمن سازی آن بخش کنند در غیر این صورت با پلمب آن بخش مواجه می شوند.

کاهش ساخت و ساز در اصفهان حوادث کار را کاهش داده است

مقصودی بیان داشت: به طور نمونه در حادثه ای که حدود سه سال پیش در ذوب آهن به وقوع پیوست مقصر محکوم به پرداخت دیه شد.

وی اظهار داشت: بیشتر در کارگاه های ساختمانی بلند مرتبه که در کوچه و پس کوچه ها مشغول به فعالیت هستند شاهد بروز حادثه و فوتی ناشی از کار هستیم که ضمن پرداخت دیه و جریمه نقدی باید نسبت به ایمن سازی و اصول رعایت ایمنی اقدام کنند.

سرپرست اداره بازرسی تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان با بیان اینکه فوتی های ناشی از حوادث کار سال ۹۶ به نسبت سال ۹۵ با ۲۵ درصد کاهش مواجه بوده است و یکی از عوامل آن کاهش ساخت و ساز ها بوده است، گفت: چهار اقدام و اولویت سبب کاهش مصدومان و فوتی های ناشی از کار شد اول اینکه الزام پیمانکاران به اخذ صلاحیت ایمنی که تنها در این صورت می توانند در مناقصه ها شرکت کنند، تعلیم آموزش اصول ایمنی توسط کارفرما و کارگر، استقرار مسئول ایمنی در واحدهای بالای ۲۵ نفر کارگر که باید این مسئول ایمنی به صورت رندوم نواقص آن واحد را اعلام و هر سه ماه یکبار گزارش کار دهد که در صورت قصور پروانه مسئول ایمنی تمدید نخواهد شد و کاهش برخی از فعالیت های اقتصادی در حوزه ساختمان سازی از چهار عوامل فوق الذکر است.

دکمه بازگشت به بالا