مرمت و بازسازی بنای تاریخی ۹۰۰ ساله تبریز آغاز شد

ارک خبر- معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از آغاز عملیات مرمت و بازسازی بنای تاریخی ۹۰۰ ساله «چهار منار» تبریز خبر داد.
مرمت و بازسازی بنای تاریخی ۹۰۰ ساله تبریز آغاز شد
محمد فتحی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: بنای چهار منار تبریز بنا به قدمت و اهمیت اثر، از جمله مهم ترین طرح های مرمتی معاونت میراث فرهنگی است که با نظارت نیروی فنی و متخصص در حال اجراست.
وی با اشاره به مرمت چندمرحله بنای تاریخی «چهارمنار» گفت: در مرحله نخست مرمت این اثر میراثی، مرمت دو مناره جبهه غربی و بازسازی تاریخی دو مناره جبهه شرقی براساس مستندات و بقایای معماری در دستور کار قرار گرفته است.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی افزود: همچنین در این طرح مرمت جداره خارجی گنبد صفوی بنا در حال انجام است که یک پوشش حفاظتی همخوان با محیط و بنا به آن افزوده می شود.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه این بنا متعلق به چندین دوره تاریخی مختلف است، بر همین اساس آثار موجود به دوره های مختلف ایلخانی، سلجوقی، صفوی و قاجار تعلق دارد.
فتحی ادامه داد: در این میان سکوی سنگی اثر که متعلق به دوره سلجوقی است مورد مرمت قرار گرفته و مراحل جاگذاری، مرمت بندهای گچی زنجیره ای و تثبیت سنگ های تاریخی دارای تزئینات را پشت سر گذاشته است.
وی اظهار داشت: در این مرحله مرمت فضای داخلی گنبد این بنا، اندود گچی بافت فضای داخلی و مرمت گوشه سازی های بنا نیز با مطالعات تخصصی در حال اجراست.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی همچنین تثبیت تزئینات وابسته به معماری مربوط به دوره ایلخانی، تثبیت بقایای کاشی کاری در گریو گنبد، مرمت سرداب مقبره های گنبد را از دیگر برنامه های مرمتی این دور از عملیات مرمتی بنای تاریخی چهار منار، عنوان کرد.
فتحی با اشاره به میزان اعتبار ۱۲۰ میلیون تومانی تخصیص یافته به این دور از عملیات مرمت بنای تاریخی چهار منار، در ارتباط با اتمام این مرحله از طرح، گفت: مرمت چهار منار فرآیند عملیاتی خود را از یک هفته پیش آغاز کرده و تا دو ماه آینده به اتمام می رسد.
مقبره پادشاهان روادی که چهارمنار نیز نامیده می شود یکی از اماکن تاریخی تبریز است که دیدن آن در هنگام گشت بازار بزرگ تبریز خالی از لطف نیست. چهار منار به زبان آذری «دؤرد قبیرلر» گفته می شود.
این مسجد قدیمی در محله ای به همان نام یعنی چهار منار قرار دارد که یکی از محلات بیست و چهار گانه تبریز قدیم است.
نام محله چار منار یا چهارمنار کمتر به گوش مردم شهر رسیده است، زیرا کوی و برزن این محله در حاشیه و محدوده قسمت شمالی بازار بزرگ تبریز قرار دارد و در ساعات غیر بازار، چندان رونقی ندارد.
درحال حاضر شمال محله چهارمنار مسیر رودخانه مهران‌رود (میدان چایی)، بخش غربی آن محله راسته کوچه و مسجد جامع، قسمت شرقی آن دارایی و بخش جنوبی آن، بخش مرکزی بازار تا محدوده مسجد مقبره می باشد و قسمت اعظم این محله را مجموعه بازار بزرگ تبریز فرا گرفته است؛ ساکنان این محله اغلب بازرگانان و توانگران و از بزرگان شهر بوده اند.
از جالب ترین مکان های تاریخی محله چارمنار در محوطه بازار، می توان به مدرسه و مسجد و بازار صادقیه، تیمچه شازدا (شاهزاده)، مدرسه و مسجد و تیمچه حاجی صفرعلی، تیمچه حاج شیخ (اوچ تیمچه لر)، دالان خانه، بازار دلاله زن، حمام خان (به نام احمدخان مقدم مراغه ای و سرای جعفریه امروزی)، مسجد و مدرسه کاظمیه و چندین کاروانسرای بزرگ، سرای، دالان و تیمچه تاریخی از مجموعه بازار تبریز اشاره کرد.
دلیل نامگذاری این محله نیز وجود چهار مناره بلند در روزگاران پیشین در گوشه و کنار این قسمت از شهر تبریز بود.
چهارمنار نیز یکی از بناهای تاریخی این محله بوده که مقبره پادشاهان روادی تبریز و گنبد امیر مولا را در خود جای داده است؛ قدمت این مسجد ۷۰۰ ساله به زمان سلجوقیان می رسد و یکی از قدیمی ترین مساجد تبریز است.
این مسجد زیبا در نزدیکی کاروانسرای میرزا ابوالحسن واقع شده است و به همین دلیل از رفت و آمد زیادی برخوردار بوده است.
این اثر تاریخی و ارزشمند با شماره ۱۶۵۱۵ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا