پیشرفت ۵۷ درصدی بازسازی شبکه فاضلاب اصفهان با بهره گیری از فاینانس خارجی چین

پایگاه خبری ارک خبر-اصفهان:

مدیر عامل شرکت آب وفا ضلاب استان اصفهان خبر داد:

پیشرفت ۵۷ درصدی بازسازی شبکه فاضلاب اصفهان با بهره گیری از فاینانس خارجی چین

مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان اصفهان گفت: بازسازی شبکه‌های فاضلاب اصفهان در ۴ فاز طراحی شده است که در فاز اول ۵۰ میلیون یورو برای آن در نظر گرفتیم و روند اجرایی نیز آغاز شده است.

مهندس هاشم امینی اظهار داشت: با توجه به اینکه اصفهان فرسوده‌ترین شبکه فاضلاب را در سطح کشور دارد بنابراین در راستای  بازسازی شبکه فاضلاب ۵۰ میلیون یورو در نظر گرفته شده است.

هاشم امینی با اشاره به فرسودگی شبکه فاضلاب شهر اصفهان اظهار داشت: در سال ۱۳۴۴ شبکه فاضلاب شهر اصفهان اجرائی شده که قدمت بالای این شبکه فرسودگی آن را به دنبال داشته بر این اساس بازسازی شبکه فاضلاب یکی از اولویت‌هایی بوده که در دستور کار قرار گرفته است‌.

وی افزود: طول شبکه فاضلاب شهر اصفهان به بیش از ۳ هزار و ۶۰۰ کیلومتر می‌رسد که برآورد شده به دلیل قدمت بالای شبکه حدود ۵۰ درصد آن نیاز به بازسازی و اصلاح دارد که هزینه‌ای بالغ بر ۳ هزار میلیارد تومان دربر دارد‌.

مدیرعامل شرکت آبفای استان اصفهان به وقوع حوادث شبکه فاضلاب  در سالهای اخیر اشاره کرد و بیان داشت: در سال‌های اخیر فرسودگی شبکه فاضلاب اصفهان ، حوادثی پی در پی ای بدنبال داشت که بارزترین آن‌ها حادثه شبکه فاضلاب خیابان‌های مشتاق‌، نظر‌، میر و چمران بوده است.اما   با وجود گستردگی وقوع حوادث همچنین  در حین جاری بودن فاضلاب در شبکه ،  این حوادث در کوتاه‌ترین زمان ممکن مهار شدند‌.

مدیرعامل شرکت آبفای استان اصفهان با بیان اینکه پروژه ترمیم و بازسازی شبکه فاضلاب اصفهان پروژه عظیمی ست  که برای نخستین بار در کشور در دستور کار قرار گرفته، خاطرنشان کرد: به منظور اجرای فاز نخست آن بالغ بر هزار و ۷۷۰  میلیارد ریال فاینانس خارجی تخصیص یافته که مقرر شده با بهره‌مندی از دانش روز و تکنولوژی نوین عملیاتی شود‌.

وی افزود: شهر اصفهان بیشترین برخورداری در حوزه شبکه‌های فاضلاب کشور را دارد اما به جهت قدمت، این شبکه‌ها با خوردگی‌ها و ریزش‌های فاضلابی دست و پنجه نرم می‌کنند؛

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان گفت: لوله‌های فاضلاب شهر اصفهان از جنس بتن بوده و در اثر گاز فاضلاب دچار آسیب شده است؛ هزینه‌های اصلاح شبکه فاضلاب بسیار سنگین است .

وی خاطرنشان کرد: علی‌رغم اینکه بازسازی شبکه آب و فاضلاب شهر اصفهان جزو اولویت‌های ملی تعریف شده اما کمترین اعتبارات در این خصوص به اصفهان داده شده است؛ درصدد آن هستیم که پروژه تأمین مالی(فاینانس خارجی) عملیات بازرسی و بازسازی خطوط اصلی و نیمه‌اصلی شبکه فاضلاب شهر اصفهان با استفاده از تکنولوژی روز دنیا اجرا شود.

مهندس امینی عنوان داشت: قدمت و فرسودگی، انشعابات غیر مجاز، عدم تخلیه مناسب گازهای خورنده شبکه، پرهزینه بودن بهره‌برداری و نگهداری از تأسیسات از جمله مشکلات بهسازی شبکه فاضلاب شهر اصفهان است.

وی بیان کرد: اصفهان نخستین شهر کشور است که شبکه فاضلاب در آن ایجاد شده و عملیات بازرسی و بازسازی شبکه فاضلاب طی قراردادی با هزینه‌ای بالغ بر ۵۰ میلیون یورو با مشارکت شرکتی‌ چینی در حال اجراست که طی ۳۶ ماه ۳۶۰ کیلومتر از شبکه‌ فاضلاب شهر اصفهان بازرسی و ۲۵ کیلومتر بازسازی می‌شود

مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان اصفهان تصریح کرد: از آنجائیکه در کشور دانش بازسازی شبکه فاضلاب با آخرین تکنولوژی روز دنیا  را نداشتیم از طریق فاینانس خارجی بازسازی شبکه فاضلاب را با کمک کارشناسان آلمانی و چینی در دستور کار قرار دادیم.

مهندس هاشم امینی  با بیان اینکه  به اینکه طبق مصوبه هیات دولت بودجه ی ۲۰۰ میلیون یورویی  بازسازی شبکه فاضلاب اصفهان طی چهار مرحله در اختیار مسئولان اصفهان قرار می گیرد  اعلام کرد: در حال حاضر فقط یک چهارم از این بودجه تخصیص داده شده   در طول این مدت قسمت قابل توجهی از این پروژه انجام و بیش از صد کیلومتر از شبکه های فرسوده که اصلاح آن   ضروری و فوریت دارند   شناسایی شده است.

وی  با بیان اینکه اولویت بازسازی شبکه فاضلاب شهر اصفهان   با نقاط فوق است  ادامه داد : در حال حاضر   در حال  تکمیل این نقاط هستیم و سعی می کنیم تا تمامی این نقاط بازسازی شود.

مهندس امینی  در باره مشارکت  شرکت های خارجی در پروژه ی بازسازی شبکه  فاضلاب اصفهان  گفت :پیمان کاران آلمانی و ایرانی باهمکاری هم و با کمک خط اعتباری چین درحال اجرای این پروژه هستند.

 

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا