اصفهان، پیاده راه های عریض می خواهد نه خیابان های عریض

پایگاه خبری ارک خبر-اصفهان:

اصفهان، پیاده راه های عریض می خواهد نه خیابان های عریض

شهردار اصفهان با تاکید بر این که اصفهان پیاده راه های عریض نیاز دارد نه خیابان های عریض، گفت: با پیشرفت شهر باید پیاده روها را عریض کنیم همانگونه که شهرهای پیشرفته، پیاده روهای عریض را جایگزین خیابان های عریض کرده اند.

به گزارش اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، قدرت الله نوروزی در دومین همایش استانی ” نقش مهمانپذیری و هتلداری در صنعت گردشگری اصفهان” در تالار دکتر شریعتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، نقش بخش خصوصی و سرمایه گذاران را به صورت مستقیم و غیرمستقیم در آبادانی، رفاه عمومی و ایجاد اشتغال و در نهایت جذب گردشگر مهم خواند و افزود: مدیریت شهری اصفهان به موضوع گردشگری به عنوان منشأ تحول اقتصادی، امید و نشاط اجتماعی اعتقاد دارد و این مهم را از اولین و اساسی ترین محورهای فعالیت های خود قرار داده است.

قدرت الله نوروزی اذعان داشت: برای نخستین بار در ایران هفته فرهنگی یک شهر ( اصفهان) در پاریس برگزار شد، برگزاری این هفته فرهنگی با ۳۸ عنوان برنامه در زمینه‌های فرهنگی و هنری مختلف، تأثیر بسیار زیادی در معرفی شهر اصفهان در قلب اروپا داشت.

شهردار اصفهان با بیان این که اصفهان عضو شبکه خلاق یونسکو است، ادامه داد: در اجلاس شهرهای خلاق جهان در شهر کراکوف لهستان موفق به معرفی ظرفیت‌های شهر اصفهان به نمایندگان شهرهای مختلف جهان شدیم.

وی تأکید کرد: درصدد هستیم پل ارتباطی که بین اصفهان و پاریس و همچنین کراکوف ایجاد شده برای معرفی و جذب گردشگر  مورد استفاده قرار گیرد تا همه ظرفیت های این شهر که در رقابت با شهرهای جهان است، معرفی شود.

باید در زمینه زیرساخت های فرهنگی چاره اندیشی شود

نوروزی با تاکید بر لزوم ایجاد زیرساخت های گردشگری در شهر اصفهان تصریح کرد: تا زمانی که این زیرساخت ها فراهم نشود شعار توسعه صنعت گردشگری تحقق نمی یابد و حتی باید در زمینه زیرساخت های فرهنگی نیز چاره اندیشی کرد تا امنیت، آسایش و آرامش گردشگران تامین گردد.

وی اضافه کرد: در صورتی که همه شهر اصفهان به هتل تبدیل شود اما ضعف های فرهنگی و زیرساختی رفع نشود متقاضی هتل نخواهیم داشت.

نسخه احیای بافت فرسوده کشور برای اصفهان مفید نیست

شهردار اصفهان با بیان این مطلب که بافت اصفهان تاریخی و فرسوده است و باید متناسب با این بافت اقامتگاه های مسافرتی ایجاد شود، اظهارکرد: با توجه به این که ۲۳ درصد از ۱۱ درصد بافت فرسوده شهر اصفهان تاریخی است باید از این ظرفیت برای ایجاد اقامتگاه های توریستی و گردشگری به خوبی استفاده شود.

وی با بیان این که زیرساخت های لازم برای سرمایه‌گذاری ایرانیان خارج از کشور در اصفهان به ویژه در زمینه ساخت هتل و تبدیل خانه‌های تاریخی به مسافرخانه یا رستوران فراهم شده است، ادامه داد: نسخه احیای بافت فرسوده در دیگر شهرها برای شهر اصفهان کارساز و مفید نیست زیرا بافت تاریخی اصفهان باید به جای تعریض، ترمیم شود و این مورد را روز گذشته در نشست شهرداران و استانداران کلان شهرهای کشور با رییس جمهور نیز اعلام کردم.

نوروزی با تاکید بر این که باید از ظرفیت های اصفهان برای جذب گردشگران متنوع به خوبی استفاده شود، اضافه کرد: همه نوع زیرساخت در حوزه گردشگری باید در اصفهان ایجاد شود چرا که این شهر، دارای ظرفیت های متعددی است.

وی از آمادگی شهرداری به عنوان تسهیل گر در زمینه ایجاد زیرساخت های گردشگری سخن به میان آورد و گفت: مدیریت شهری اصفهان برای هر شخصی که قصد ساخت هتل دارد پروانه ساخت، امکانات و تسهیلات هتل‌سازی به صورت رایگان و مطابق کمیسیون ماده ۵ و اصول شهرسازی صادر می کند. شهرداری با همه توان آمادگی ارایه تسهیلات برای ایجاد هتل را دارد و هرکسی که در این راستا فعالیت کند را حمایت خواهد کرد.

ترافیک در مکان های تاریخی باشد نه در خیابان ها

شهردار اصفهان با اشاره به اجرای طرح های گردشگری در محور چهارباغ تصریح کرد: بر اساس طرح های در نظر گرفته شده، چهارباغ عباسی به گذر فرهنگی تبدیل می شود که جمعیت زیادی در طول روز در آن در تردد می کنند.

وی گفت: در دنیا برای دیدن بناهایی مانند چهلستون باید ساعت ها در صف بایستید و در دنیا ترافیک در مکان های تاریخی است نه در خیابان ها؛ امیدواریم اصفهان نیز روزی به این سمت برود.

نوروزی آثار تاریخی اصفهان از جمله چهارباغ و میدان نقش جهان را به چاه های نفت تشبیه و بیان کرد: لازم است قدرت استحصال از این چاه ها را داشته باشیم.

وی تصریح کرد: پس از تبدیل چهارباغ به گذر فرهنگی از میدان امام حسین (ع) تا میدان نقش جهان به پیاده راه تبدیل می شود تا به جای شنیدن صدای بوق ماشین ها، صدای کالسکه و سُم اسبان شنیده شود و این میدان پر از گردشگرانی از ملیت های گوناگون باشد.

شهردار اصفهان تاکید کرد: طرح های گذر فرهنگی باید با همراهی و مشارکت مردم انجام شود در غیر این‌ صورت مانند طرح  میدان امام علی(ع) و بدون در نظر گرفتن زیرساخت های مردمی شکست خواهد خورد.

وی با بیان این که پیاده راه شدن چهارباغ عباسی تا قبل از برگزاری جشنواره فیلم کودک در شهریورماه انجام می شود، اضافه کرد: به طور حتم با همکاری مردم و مشارکت کسبه، طرح تبدیل چهارباغ به گذر فرهنگی موفق خواهد بود. چرا که مشارکت مردمی، انسجام،آبادانی و توسعه شهر را به همراه دارد.

نورزوی افزود: در همه عرصه ها اگر به صورت گروهی و برای پیشرفت شهر فعالیت کنیم حتما موفق خواهیم شد و نباید فقط به فکر منافع شخصی باشیم.

وی شهر اصفهان را نیازمند پیاده راه های عریض و نه خیابان های طولانی دانست و گفت: با پیشرفت شهر باید پیاده روها را عریض کنیم همانگونه که شهرهای پیشرفته پیاده روهای عریض را جایگزین خیابان های عریض کرده اند.

شهردار اصفهان شهرداری‌ را تسهیل‌گر برای آبادانی و توسعه شهر معرفی و بیان کرد: سرمایه گذاران و بخش خصوصی می توانند در زمینه گردشگری گام های موثری بردارند و شهرداری از هیچ کمکی در این زمینه دریغ نمی کند.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا