عامل تخریب بخشی از عرصه تاریخی مسجد المهدی تبریز مشخص شد

ارک خبر- تعدی عملیات تعریض معبر شهرداری منطقه ۱۰ تبریز به عرصه اثر ملی عامل تخریب بخشی از عرصه تاریخی مسجد المهدی تبریز معرفی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، معاون میراث فرهنگی آذربایجان شرقی ظهر امروز چهارشنبه در جمع خبرنگاران از تخریب بخشی از عرصه تاریخی مسجد المهدی تبریز به سبب تعدی عملیات تعریض معبر شهرداری منطقه ۱۰ تبریز در عرصه اثر ملی، خبر داد.

حمید فتحی ضمن اعلام این خبر، اظهار کرد: مسجد المهدی که درخیابان عباسی در کنار مسجد حسن درزی واقع شده با توجه به کتیبه موجود روی بنا، در زمان ناصرالدین شاه قاجار با نام مسجد میرزا رستم ساخته شده است.

فتحی با بیان اینکه به دنبال عملیات متعدد شهرداری منطقه ۱۰ تبریز در راستای عقب نشینی و تعریض معابر در مراحل مختلف، پیش از این اقدامات پیشگیرانه و اعلام ممنوعیت ورود به عرصه تاریخی این مسجد صورت پذیرفته بود، ادامه داد: در چند ماه اخیر شهرداری منطقه ۱۰ تبریز اقدام به تعریض معابر در محدوده مسجد تاریخی المهدی تبریز کرده بود که با اقدامات پیشگیرانه و اعلام ممنوعیت این عملیات مواجه شد.

وی ادامه داد: طی مکاتبات و جلسات مشترک برگزار شده مابین اداره کل میراث فرهنگی و شهرداری منطقه ۱۰، موضع اداره کل در مورد تعدی در عرصه آثار ملی مشخص و هشدار لازم در خصوص احتمال تخریب این بنای تاریخی اعلام گردید.

معاون میراث فرهنگی استان، با اشاره به اینکه اداره کل میراث فرهنگی طی مکاتبه با شهرداری منطقه مذکور خواستار ارائه طرح اصلاحی برای اجرای عملیات تعریض معابر بود، ادامه داد: متاسفانه علی رغم نظر اعلامی از سوی اداره کل، طی عملیات شبانه شهرداری منطقه ۱۰ اقدام به تعریض معبر با تعدی به عرصه تاریخی نموده و بخشی از عرصه تاریخی مسجد را تخریب و آسفالت نموده است.

فتحی در پایان تاکید کرد: اداره کل میراث فرهنگی استان اقدامات قضایی کیفری علیه تخریب عمدی آثار تاریخی ملی را در دستور کار قرار داده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا