شهریور پرترددترین ماه در جاده های کشور است

ارک خبر- رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی گفت: هر سال، شهریور پرترددترین ماه از لحاظ مسافرت و شلوغی جاده هاست. در اغلب سال ها نیز بیشترین میزان تصادف، فوتی و جرح در حوادث رانندگی نیز در این ماه رخ می دهد.
شهریور پرترددترین ماه در جاده های کشور است
سردار تقی مهری روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار انتظامی ایرنا افزود: بر اساس گزارش سازمان پزشکی قانونی، شهریور سال گذشته هزار و ۷۰۰ نفر جان خود را در تصادفات رانندگی از دست دادند.
وی گفت: در این ایام افزایش حجم سفرها، سرعت و سبقت غیر مجاز خودروها، عجله و شتابزدگی راننده ها به خصوص در نزدیکی شهرها برای زود رسیدن به مقصد و توجه نکردن به علائم راهنمایی و رانندگی از مهمترین عوامل تصادفات به شمار می رود.
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ادامه داد: از رانندگان می خواهیم از مبدا تا مقصد مسیر حرکت خویش را جزو سفر بدانند و به دور از هرگونه عجله و شتاب و با احترام به قوانین مسیر خود را طی کنند.
سردار مهری خاطر نشان کرد: رانندگان باید پس از هر دو ساعت رانندگی حدود یک ربع استراحت کنند تا خستگی و خواب آلودگی آنان رفع شود و حادثه ای ایجاد نشود.
وی تصریح کرد: بر اساس آمار و اطلاعات موجود ۳۵ درصد تصادفات به دلیل سرعت و سبقت غیرمجاز در ایام تابستان گزارش شده است و ۳۸ درصد نیز به دلیل عدم توجه به جلو، خستگی و خواب آلودگی رخ داده است که اگر رانندگان به این مهم توجه کنند، قطعا شاهد کاهش تصادفات خواهیم بود.
سردار مهری گفت: بر همین اساس ۶۵ درصد تصادفات در۳۰ کیلومتری شهرها رخ می دهد که عمدتا به فوت و جرح منجر می شود که دلیل این تصادفات نیز بی توجهی به جلو، خستگی و خواب آلودگی است.
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی افزود: برای انجام یک سفر امن و راحت بسیاری از دستگاه ها از جمله اورژانس، هلال احمر و راهداری با پلیس همکاری دارند و ما نیز به نوبه خود از رانندگان می خواهیم با رعایت قوانین مانع از بروز حوادث شوند، در غیر این صورت خودروی افرادی که دارای تخلفات حادثه ساز باشند، با حضور ماموران پلیس توقیف و از ادامه سفر آنان جلوگیری خواهد شد.
سردار مهری با اشاره به نقش خبرنگاران در کاهش تصادفات افزود: خبرنگاران، رسانه های دیداری و شنیداری، نوشتاری و سایت های خبری در فرهنگ سازی رانندگی، کاهش ترافیک و آگاه سازی مردم برای کاهش تصادفات نقش کلیدی دارند و از آنها می خواهیم با آموزش همگانی در این زمینه به پلیس کمک کنند.
وی گفت: در سال های اخیر تعداد تلفات ناشی از حوادث رانندگی به شکل محسوسی کاهش یافته و از حدود ۲۷ هزار مرگ در سال به حدود ۱۶ هزار کشته رسیده و در واقع یکی از پایه های اصلی و مهم در کاهش تصادفات و تلفات جاده ای طی سالهای گذشته همکاری رسانه ها بوده اند.
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی اظهار داشت: در شرایط فعلی نیز رسانه ها در ارتقای فرهنگ ترافیک و پیشگیری از وقوع حوادث رانندگی نقش حساس و کلیدی بر عهده دارند بنابراین پلیس به همکاری رسانه در این فرهنگ سازی نیاز دارد. خبرنگاری شغل پر دردسری است اما من از آنان می خواهیم رسیدگی به فرهنگ ترافیک و رانندگی را جز اولویت های کاری خود قرار دهند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا