مجتمع فرهنگی، هنری و گردشگری مقبره شمس در خوی احداث می‌شود

ارک خبر- شمس خوی
رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت : مجتمع بزرگ فرهنگی ، هنری و گردشگری باشکوه مقبره شمس احداث می شود .

به گزارش ایسنا منطقه آذربایجان غربی، علی‌اصغر مونسان در مراسم اختتامیه همایش بین‌المللی شمس و مولانا در مقبره شمس اظهار کرد : قول می دهم به‌زودی عملیات اجرایی ساخت مجتمع بزرگ فرهنگی، هنری و گردشگری باشکوه در حد و نام شمس تبریزی در مزار شمس در خوی با همکاری شهرداری شروع شود.

وی افزود: این مجتمع بزرگ در مساحت ۷ هزار متر مربع شامل مرکز فرهنگی، مرکز همایش‌ها، خدمات رفاهی و المان مقبره شمس خواهد بود.

مونسان افزود: با کمک استاندار از محل منابع محلی و ملی این پروژه را درمدت یک سال تکمیل خواهیم کرد .

وی تصریح کرد: شهر خوی با ظرفیت ارزشمند مقبره شمس تبریزی و وجود بناهای تاریخی و جاذبه های گردشگری به یک شهر گردشگری در سطح کشور تبدیل خواهد شد.

مونسان با بیان اینکه اشعار مولانا حاوی مفاهیم ارزشمند انسانی و تداعی کننده دلدادگی های مولانا به شمس تبریزی است، اظهار کرد: اشعار مولانا جایگاه بسیاری بزرگی در پژوهش‌های پژوهشگران شرق و غرب دارد.

وی افزود: هر جا نام مولانا می آید همان لحظه نام شمس نیز تداعی می‌شود.

رییس سازمان میراث فرهنگی کشور دیدار شمس و مولانا را از اسرارآمیزترین دیدارهای عنوان کرد و گفت: این دیدار سرآغاز یک مکتب عرفانی، و اشعاری آتشینی است که در طول چندین قرن ولوله و شور و شیدایی بر جان‌ها می‌اندازد.

وی شمس و مولانا را افتخاری بزرگی برای کشور عنوان کرد و گفت: باید بیش از پیش به این دو گوهر مفاخر ارزشمند ملی‌مان بپردازیم و از این طریق هویت ناب فرهنگی ایرانی اسلامی‌مان را به جهانیان معرفی کنیم.

مونسان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به صنعت سودآور گردشگری اظهار کرد: کشور پهناور ایران با داشتن کهن و تمدن با سابقه و آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری جزو ۱۰ کشور برتر جهان است.

وی افزود: صنعت گردشگری با سرمایه خیلی کم ۲/۵برابر بخش های دیگر می تواند ایجاد شغل و فضای کسب و کار کند.

مونسان تصریح کرد: گردشگری در قالب بوم گردی می تواند مهاجرت روستاییان به شهرها را معکوس کند.

وی بابیان اینکه گردشگری می تواند فرهنگ و تمدن کشور را به سایر کشورها و ملت ها معرفی کند خاطرنشان کرد : هر گردشگری که به کشور وارد می شود بعد از بازگشت تبدیل به سفیر فرهنگی کشورمان می شود.

وی از اجرای ۱۹۰۰ پروژه گردشگری با ۴۳ هزار میلیارد تومان در سطح کشور خبرداد و گفت: با تکمیل این پروژه ها ۷۶ هزار تخت به به مجموعه تخت‌های اقامتی کشور اضافه خواهد شد.

همایش بین‌المللی شمس و مولانا به مدت ۳ روز در محل مقبره شمس تبریزی به میزبانی خوی از پنجم الی هشتم شهریورماه جاری با حضور سفرا و گردشگران داخلی و خارجی برگزار شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا