سرپرست وزارت کار: وضعیت بیمه خبرنگاران بررسی می شود

ارک خبر- سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: وضعیت بیمه خبرنگاران در جلسه ای با حضور مسئولان سازمان تامین اجتماعی و کارفرمایان این قشر بررسی می شود تا رضایت فعالان این صنف تامین شود.
سرپرست وزارت کار: وضعیت بیمه خبرنگاران بررسی می شود
«انوشیروان محسنی بند پی» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: خبرنگاران پل ارتباطی میان مسئولان و مردم و بهترین وسیله برای بیان مشکلات و نارسایی های جامعه هستند.
سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: به دنبال راه حلی برای حل مشکل بیمه خبرنگاران هستیم و پس از برگزاری جلسه مزبور، امیدواریم که بتوان تصمیمی اتخاذ کرد که رضایت صنف خبرنگاران تامین شود.
بندپی اظهار داشت: از مدتها قبل با مشکلات صنفی خبرنگاران آشنایی دارم؛ این قشر، حرفه سختی دارند و نیازمند حمایت هستند.
به گزارش ایرنا، مهمترین دغدغه خبرنگاران علاوه بر پایین بودن میزان حقوق و دستمزد، برخورداری از بیمه اجتماعی است؛ بسیاری مدیران روزنامه ها و خبرگزاری ها، خبرنگاران را بدون برخورداری از بیمه های پایه به کار می گیرند یا حق بیمه آنها را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نمی کنند که سبب شده این صنف به لحاظ هزینه های درمانی، ثبت سوابق کاری و امور بازنشستگی با چالش های جدی مواجه شود.
این در حالیست که طبق قانون شغل خبرنگاری در زمره مشاغل سخت و زیان آور محسوب می شود و شاغلان در این حرفه می توانند با پرداخت ۲۰ سال حق بیمه، بازنشسته شوند.
سیدمحمدرضا دربندی مدیرکل امور مطبوعات و خبرگزاری های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیستم مرداد امسال با تشریح آخرین وضعیت بیمه خبرنگاران گفت: با همکاری صندوق حمایت از خبرنگاران، نویسندگان و روزنامه نگاران، سه هزار سهمیه برای بیمه پایه خبرنگاران در نظر گرفته شده است تا اگر فردی در یک رسانه کار می‌کند و بیمه ندارد، از طریق این صندوق با تایید رسانه مربوطه و هماهنگی معاونت مطبوعاتی بیمه شود.
وی درباره بیمه تکمیلی درمان این صنف نیز گفت: مجوز ارایه سه هزار سهمیه بیمه تکمیلی برای خبرنگاران اخذ و ثبت نام آن نیز کامل شده است؛ در واقع این بیمه ۸۵۰ هزار تومان است که ۳۲۰ هزار تومان آن را خبرنگاران باید پرداخت کنند و بقیه را وزارت ارشاد واریز خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا