پلاستیک سوخت خودروهای آینده می‌شود

ارک خبر- دانشمندان موفق به کشف روشی برای تبدیل زباله‌های پلاستیکی به سوخت هیدروژنی شدند.
به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا از دیلی‌میل، محققان تکنولوژی جدیدی توسعه داده‌اند که می‌تواند زباله‌های پلاستیکی را به هیدروژن شیمیایی تبدیل کند. بدین ترتیب می‌توان سوخت خودروهای آینده را از زباله‌های پلاستیکی تأمین کرد.

سلول‌های سوختی هیدروژن با ترکیب هیدروژن و اکسیژن برق تولید می‌کنند و انرژی مورد نیاز باتری و موتور را تأمین می‌کنند. این امر باعث می‌شود هیدروژن و اکسیژن به‌هم بچسبند. تنها محصول جانبی این واکنش آب است. این تکنولوژی بیشترین سازگاری با محیط زیست‌ را دارد.

اگر زباله‌های پلاستیکی با دور ریزهای غذایی و گردوغبار مخلوط باشد امکان بازیافت آن وجود ندارد؛ اما سیستم جدید حتی می‌تواند این نوع زباله‌های پلاستیکی را به هیدروژن تبدیل کند. دانشمندان دانشگاه سوانزی موفق به توسعه این فرآیند شده‌اند که راهی ارزان‌تر برای بازیافت پلاستیک‌های تفکیک‌نشده است.

سالانه میلیاردها تن پلاستیک دور ریخته می‌شود؛ اما بخش کوچکی از آن بازیافت می‌شود. یکی از مزیت‌های روش جدید این است که می‌تواند انواع زباله‌ها را تجزیه کند.

به گفته دانشمندان، حتی اگر غذا یا روغن در زباله‌های پلاستیکی وجود داشته باشد، جلوی این فرآیند را نمی‌گیرد. طی این فرآیند گاز هیدروژن تولید می‌شود که می‌توان از آن به‌عنوان سوخت خودروهای هیدروژنی استفاده کرد.

دانشمندان قبل از این که زباله‌های پلاستیکی را درون محلول قلیایی بریزند، مواد جاذ نور به آنها اضافه می‌کنند. سپس این ترکیب را جلوی نور خورشید می‌گذارند و بدین ترتیب هیدروژن تولید می‌شود. با این حال شاید چند سال طول بکشد تا بتوان از این فرآیند در سطح صنعتی استفاده کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا