اصفهان باید محل خلق ارزش باشد/سیاست‌ ما بر عدم آسیب‌رسانی به چهارباغ است

پایگاه خبری ارک خبر-اصفهان:

اصفهان باید محل خلق ارزش باشد/سیاست‌ ما بر عدم آسیب‌رسانی به چهارباغ است

 شهرداراصفهان مطرح کرد: اصفهان باید محل خلق ارزش باشد و این با ساخت کارخانه و پیشرفت فیزیکی نیست.

 به گزار ش ارک خبر: قدرت‌اله نوروزی صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه پس از گذشت یک سال از مدیریتش در شهرداری اصفهان اظهار داشت: اولویت شهرداری در این یک سال این بود که بار سنگین کارهای نیمه کاره و فرسوده شده رابه جایی برساند و در عرصه عمرانی کارهای بلاتکلیف که مثل خوره بر جان این شهر افتاده بود را تعیین تکلیف کند.

وی افزود: شجاعت می‌خواهد که شهرداری بیاید کارهای ۲۰ ساله کمتر یا بیشتر دیگران را تمام کند و شهرداری در این یک سال با نگاهی به توسعه پایدار و هدر رفتن سرمایه های شهر دست به اتمام پروژه ها زد.

شهردار اصفهان گفت: تحت هر شرایطی از این تصمیم عدول نخواهد شد تا منافع همه شهروندان در نظرگرفته شود و گره‌های کور را باز کرد، نمی شود میدان عتیق دچار آن سرنوشت بشود‌، اجلاس به  حال خود رها شود و مترو افتتاح نشود ولی پروژه عمرانی جدید تعریف کنیم.

وی اضافه کرد: دستاوردهای شهرداری را باید رفت و دید و آن‌ها را بصری مشاهده کرد و در مورد اقدامات با عدد و رقم صحبت کرد و از پیشینه آن‌ها مطلع شد.

نوروزی اذعان داشت: از ابتدای کار با شعار گردشگری به سراغ چهارباغ رفته شد چون چهارباغ جاذبه گردشگری را به هم وصل می‌کند، قبل از شهرداری جدید ضلع شرقی چهارباغ سنگ‌فرش شده بود و مغازه‌ها تغییر شکل داده شده بود و هردو به هویت چهارباغ آسیب‌هایی را وارد کرده بود و با کندن اسفالت‌ها و گودالی که بوده احتمالاً مواردی از میراث هم وجود داشته، بعد از اینکه شهرداری جدید آمد و قرار شد در ضلع غربی پیاده‌روسازی انجام شود بدون آسیب به هیچ میراث فرهنگی این کار انجام شد.

وی گفت: هم کسانی که گزارش را به تلویزیون دادند و هم کارشناسی که توضیح داد در شبکه دو اتفاقات را به اقدامات اخیر ربط داد درحالی که عکس‌های آن گزارش برای ساخت و سازهای قبلی است و سیاست‌های شهرداری جدید بر عدم آسیب‌رسانی برای میراث فرهنگی و به چهارباغ برای تکمیل این پروژه است.

شهردار اصفهان توضیح داد: از زمان شروع فعالیت شهرداری به صورت شبانه‌روزی با کمترین آسیب و با کسب نظرات متخصصان این کار برای رساندن این پروژه قبل از برگزاری جشنواره فیلم کودک تلاش شد، می‌خواهیم چهارباغ به مرکزی تبدیل شود که نشانگر میراث گذشتگان است و اکنون به عنوان محلی برای حضور همه کسانی که از اقصی نقاط مختلف آوازه چهارباغ را شنیده‌اند

وی تأکید کرد: البته اقدامات جدید و زمینه‌های مناسب ایجاد خواهد شد اما به گونه‌ای که هر کدام پاسدارانی جدید برای این میراث فرهنگی باشند، می‌خواهند نگذارند چهارباغ مرکز تولید اندیشه برای مباحث فرهنگی باشد و آبادانی و سرزندگی به شهر ببخشد، این پروژه به میدان امام حسین می‌رسد.

نوروزی ادامه داد: در این راه باید نقدها را شنید و ضعف‌ها را کم کرد اما پشتوانه این پروژه یک تحقیق علمی فرهنگی قرار داد و مُهر شهرسازان، میراثی‌ها، مرمتی‌ها و معماران مهم بر این موجودی که در حال تکمیل و احیا است خواهد خورد؛ اگر آن‌ها صحه نگذارند کاری نخواهیم کرد، افرادی که پشتوانه علمی صحبت‌هایشان ندارد تاثیری ندارد بر این پروژه و شهرداری قدم برای سرزنده شدن این شهر برمی‌دارد و این راه را طی خواهد کرد.

وی در خصوص پرداخت بدهی‌های معوقه حمل و نقل تصریح کرد: دولت باید بدهی حمل و نقل را پرداخت می‌کرد، سوخت را فراهم می‌کرد و قانون هدفمندسازی جایی که شهرداری ضرر می‌دهد باید جبران می‌کرده اما نکرده است، ۱۲۰۰ میلیارد تومان دولت به شهرداری اصفهان بدهکار است، این ادعای شهرداری است و دولت هم بخشی از آن را قبول ندارد اما در حال گفت‌وگو با سازمان مالیاتی مدیریت برنامه‌ریزی هستیم.

شهردار اصفهان یادآور شد: عدد و رقم‌ها نشان می‌دهد تا الان بیشتر افرادی که به کار گرفته شده از جوانان هستند، فقط یکی از شورای مشورتی‌های شهرداری متشکل از ۳۵ جوان است که بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای در حال مشورت به بدنه شهرداری هستند.

وی ادامه داد: در دوره شهرداری جدید در طول یک سال سن مدیران یک سال و نیم کاهش و به لحاظ پیدا کرده است

نوروزی تأکید کرد: به کارگیری افراد فعال اجتماعی سیاسی در شهرداری یعنی فعالیت‌های اجتماعی مردم دیده می‌شود در غیر این صورت مردم نمی‌گفتند چرا از همه عرصه‌های جامعه افراد به کار گرفته نمی‌شوند؟ اصفهان اولین شهرداری بود که مشاور شفافیت برای مبارزه با فساد را منصوب کرده است.

وی با اشاره به جشنواره کودک بیان داشت: سال قبل ۷ میلیارد تومان برای جشنواره کودک هزینه شد، در ابتدای سال هم تکلیف جشنواره برای همیشه مشخص شد تا دائماً در اصفهان برگزار شود و بدهی سال قبل هم پرداخت شد، امسال ۶ میلیارد کل هزینه جشنواره بود که تنها ۳ میلیارد آن را شهرداری هزینه کرده است.

شهردار اصفهان با اشاره به وضعیت فروشگاه‌های کوثر بیان کرد: برای ادامه فروشگاه‌های کوثر باید به گونه‌ای عمل کرد که از خرده فروش‌ها نیز مشورت گرفت و در این امر مشارکت داده بشوند وقتی این افراد در ابتدا شریک شوند و کارش را ادامه بدهد، مشکلی پیش نخواهد آمد.

وی ادامه داد: نمی‌شود گفت فروشگاه کوثر نباید نباشد چون دنیای جدید در حال حرکت به این سو است و نمی‌شود جلوی برخی ‌اقدامات که با اقبال عمومی مواجه شده را گرفت، بلکه باید از آنچه به عنوان تجربه خوب در دنیا بود استفاده کرد اما به گونه‌ای که حقوق تک تک افرادی که در سایه این حرکت ممکن است از بین برود را جبران کرد.

نوروزی در خصوص عملکرد شهرداری در حوزه کارآفرینی، رونق اقتصادی، کسب و کار تکنولوژی نوین و عرصه دانش‌بنیان خاطرنشان کرد: شهرداری جدید معتقد است اصفهان شهری است که دیگر ظرفیت صنعت ندارد، اصفهان فرا صنعتی است و باید به حلقه جهانی وصل شود تا استعدادها و نیروهای آن بتوانند بین‌المللی کار کنند.

وی تصریح کرد: بین‌المللی شدن یعنی باید تولید شهر اصفهان از طریق سایت به دنیا فروخته شود، نباید فکر کنند اصفهان خواب شهر است، که فقط زندگی معمولی در آن صورت می‌گیرد، اصفهان باید محل خلق ارزش باشد و این با ساخت کارخانه و پیشرفت فیزیکی نیست.

شهردار اصفهان عنوان کرد: تولید شهروند خلاق اصفهانی باید به مکان فیزیکی نیاز نداشته باشد، به دنبال تولید ثروت در اصفهان و انسان‌محوری و تکنولوژی محوری رفت تا بازارچه IT و نیمه‌هادی و مشاغل نخبه گری در اصفهان زیاد شوند.

وی اظهار کرد: رسانه نباید فقط شهرداری را نقد کند، دانشمندان، هنرمندان و مدیران دیگر هم باید مورد نقد قرار بگیرند، همه افرادی که باید زمینه را برای فراصنعتی شهر بدون توسعه کالبدی و برای تبدیل شدن به مرکز تولید سرمایه و صنعت به سراسر جهان فراهم کنند.

نوروزی گفت: برای ساختمان جهان‌نما قراردادی منعقد شده است تا این ساختمان و نقاطی از شهر برای کارآفرینی اختصاص داده شوند، دستاوردهای در این زمینه به مرور خواهد آمد و یک شبه نخواهد بود، هنوز حتی تمام گزارش عملکردها به شورای شهر هم منتقل نشده است.

وی در خصوص بودجه شهرداری تصریح کرد: تا امروز ۴۳ درصد بودجه امسال محقق شده و تا پایان سال ۱۰۰ درصد آن محقق خواهد شد، از یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بودجه ۵۰۰ میلیارد آن در خط دو مترو هزینه می‌شود، هر روز هم ۳ میلیارد تومان هزینه‌های جاری شهرداری است که در یک ماه مبلغ زیادی می‌شود، ۴۰۰ میلیارد تومان و حدود ۴۰ درصد عمرانی هم محقق شده است.

وی یادآور شد: شعار شهرداری مشارکت مردم است، یکی از ۵ دستاورد مهم شهرداری این است که اصفهان در ایران به عنوان شهر پایلوت طرح جامع شهری شناخته شده و تفاهم‌نامه‌ای برای آغاز کار بسته شده، ویژگی طرح جامع اصفهان این است که مساله محور است و قرار است مسائلی که در شهر گره خورده بوده را باز کند.

نوروزی اضافه کرد: در این طرح جامع مشکلات با کمک ذی‌نفعان و شهروندان یعنی اصناف تشکل‌های مربوطه و سازمان‌های مردم‌نهاد فعال حل خواهد شد، بر اساس  توسعه پایدار شهری مسائل حل می‌شود امکانات در اختیار مردم برای زیست بهتر قرار می‌گیرد و آینده نسل‌های بعد هم تضمین خواهد شد، یک پشتوانه فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی پشت این طرح جامع وجود دارد.

وی گفت: ۲۴ سال سابقه کار دارم و مشمول طرح منع به کارگیری بازنشستگان هم نیستم، در معاونین شهرداری هم بازنشسته‌ای  که به کار گرفته شده باشد نیست اما بعضی از افراد به سن بازنشستگی رسیده‌اند که با افراد مناسب جایگزین خواهند شد.

با طرح بازچرخانی آب مخالف نیستم
شهردار اصفهان گفت: با طرح بازچرخانی آب در زاینده رود مخالف نیستم اما معتقدم این طرح نیازمند مطالعه و بررسی در هشت محور از جمله فنی، مالی، اقتصادی، فرهنگی و اکولوژیک محیطی است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا