تعیین سرنوشت خاشقچی برای ترکیه بسیار مهم است

ارک خبر- بینالی یلدریم رییس مجلس ملی ترکیه گفت: مسئولیت تامین امنیت جانی و مالی هر انسانی که وارد ترکیهمی شود بر عهده دولت است و به همین دلیل روشن شدن سرنوشت جمال خاشقچی برای ما بسیار مهم است.به گزارش ایرنا، بینالی یلدریم که برای شرکت در اجلاس بین المجاس به سوئیس سفر کرده بود، در حین بازگشت طی مصاحبه با خبرنگاران به موضوع ناپدید شدن خاشقچی پرداخت و اظهار کرد: ماجرای قتل و ربایش خاشقچی در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول از هر جنبه ای محکوم و غیر قابل قبول است چرا که ناپدید شدن هر انسانی در مقر دیپلماتیک هر کشوری در خارج، به هر شکل ممکن مشکل بزرگ و بغرنجی محسوب می شود.وی اضافه کرد: اخبار و ادعاهای مختلفی در خصوص ناپدید شدن خاشقچی وجود دارد به طوری که بعضی مدعی قتل وی در داخل ساختمان کنسولگری و بعضی مدعی ربودن وی توسط ماموران آل سعود هستند اما در هر صورت همه جوانب این ماجرا تحت بررسی ماموران قضایی ـ امنیتی ترکیه قرار دارد و بی گمان در نهایت چیز مبهمی در خصوص سرنوشت این روزنامه نگار مشهور باقی نخواهد ماند و همه حقایق آشکار خواهد شد.یلدریم ، همکاری عربستان با ترکیه در مسیر روشن شدن حقیقت درباره سرنوشت خاشقچی را گامی مثبت دانست و تاکید کرد: همه تحقیقات انجام شده قضایی ـ امنیتی تاکنون به باور من در مرحله اولیه بوده است.

وی تصریح کرد: تعیین وضعیت خاشقچی برای مقامات کاخ سفید هم اهمیت دارد و به رغم این که این روزنامه نگار مشهور، تبعه آمریکا نیست اما در مطبوعات معتبر این کشور فعالیت داشته و امروز افکار عمومی آمریکا خواهان روشن شدن واقعیت درباره سرنوشت اوست و به همین دلیل شاهدیم که مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور پس از دیدار با مقامات عربستان وارد ترکیه شده است.
هنوز از سرنوشت دقیق خاشقچی که از روز دوم اکتبر(۱۰ مهرماه) به محل ساختمان کنسولگری عربستان در شهر استانبول مراجعه کرده و ناپدید شده، خبر دقیقی در دست نیست، ولی منابع غیر رسمی پلیس به رسانه ها گفته اند که اسناد و شواهد نشان می دهد که او در ساختمان کنسولگری به قتل رسیده است.
در راستای تعیین سرنوشت خاشقچی، تحقیقات ماموران قضایی ـ امنیتی ترکیه، همچنان ادامه دارد و مواضع مقامات ارشد سیاسی این کشور از جدیت این پیگیری ها حکایت دارد.
در همین ارتباط، رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه عصر روز گذشته (سه شنبه) پس از سخنرانی در اجتماع نمایندگان حزب عدالت و توسعه در مجلس ملی ترکیه در مصاحبه با خبرنگاران اظهار کرد: تفتیش کنسولگری عربستان برای مشخص شدن سرنوشت جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد عربستانی ناپدید شده ادامه دارد.
وی بیان کرد: هدف از انجام تحقیقات پیرامون ناپدید شدن خاشقچی را دستیابی به ادله و شواهد محکمه پسند بیان کرد.
این مقام ترکیه افزود: علاوه بر ادامه جست و جوی فنی ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول، در جریان تحقیقات احتمال وجود مواد سمی نیز بررسی می شود.
مولود چاووش ‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه نیز عصر روز گذشته در دیدار با معاون وزیر امور خارجه بخش ترک نشین قبرس از احتمال بازجویی دادستانی ترکیه از هر فرد مظنون در کنسولگری عربستان سعودی در خصوص ناپدید شدن خاشقچی خبر داد.
وی اعلام کرد که احتمال بازجویی از کارکنان کنسولگری عربستان سعودی در استانبول وجود دارد، ولی آنها ممنوع الخروج نیستند و هر کدام از کارکنان کنسولگری عربستان اجازه خروج از ترکیه را دارند.
ساعاتی پس از اعلام این اظهارات وزیر امور خارجه ترکیه، محمد العتیبی سرکنسول عربستان در استانبول که از او به عنوان فرد کلیدی در ناپدید شدن خاشقچی نام برده می شود، ترکیه را ترک کرد و امروز از طرف دولت عربستان از مسئولیت خود کنار گذاشته شد.
برای تعیین سرنوشت خاشقچی به درخواست پلیس ترکیه به منظور بازرسی فنی ساختمان کنسولگری و اقامتگاه العتیبی در استانبول، تیم تحقیقاتی مشترک تشکیل شده و این تیم طی دو شب گذشته به جست و جوی ساختمان کنسولگری پرداختند.
بازرسی و تفتیش اقامتگاه سرکنسول عربستان سعودی در شهر استانبول نیز که قرار بود شب گذشته برای مشخص شدن سرنوشت جمال خاشقچی انجام شود، ابطال شد اما به گفته چاووش اوغلو بازرسی از این اقامتگاه امروز انجام خواهد شد.
هنوز خبری رسمی مبنی بر قتل و یا ربایش خاشقچی از سوی مقامات رسمی ترکیه اعلام نشده است اما رسانه های نزدیک به حزب حاکم ترکیه با انتشار گزارش هایی از دستیابی به اسناد قتل و شکنجه این روزنامه نگار مشهور در داخل کنسولگری عربستان خبر می دهند.
سایت اینترنتی ‘خبر.۷ ‘ ترکیه صبح امروز طی خبری فوری اعلام کرد: اسامی پنج نفر از عاملان اصلی قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول مشخص شده است.
این رسانه به نقل از یک منبع خبری و رسانه ای آمریکایی اعلام کرد که خاشقچی در ساختمان کنسولگری عربستان سعودی در استانبول به قتل رسیده و جسد او مثله شده است.
به نوشته این رسانه، خاشقچی توسط پنج نفر از عوامل تیم ترور اعزامی از سوی آل سعود به قتل رسیده و مقامات ترکیه هویت پنج نفر از آنها را مشخص کرده اند.
به نوشته خبر.۷، یکی از این افراد از چهره های بسیار نزدیک و از یاران صمیمی محمد بن سلمان ولیعهد پرحاشیه عربستان سعودی است و سه نفر دیگر از مظنونان هم از عوامل امنیتی مرتبط و نزدیک با شخص ولیعهد عربستان هستند.
به گزارش این رسانه، پنجمین نفر از این افراد هم از کارکنان وزارت کشور و از متخصصان و مقامات بلند پایه پزشکی قانونی عربستان است.
این رسانه نوشت: اعزام همزمان این افراد به کشوری خارجی نشان می دهد که آنها برنامه خاصی داشته اند و با هماهنگی آل سعود به استانبول آمده و دست به جنایت زده اند.
این رسانه اسامی پنج متهم اصلی را ‘ماهر عبدالعزیز مترب’ از دیپلمات های عربستانی و از عوامل تیم حفاظتی ولیعهد عربستان، ‘عبدالعزیز محمد الحساوی’ از عوامل تیم حفاظتی محمد بن سلمان و ‘ثائر غالب الحربی’ از عوامل حفاظتی و رسانه ای وابسته به ولیعهد ذکر کرد.
شبکه خبر.۷ همچنین در گزارشی دیگر مدعی وجود اسناد صوتی در اختیار ماموران ترکیه شد و نوشت: در حین شکنجه و قتل خاشقچی، سرکنسول عربستان اعتراض کرده و خواهان انجام این اقدام خارج از ساختمان کنسولگری شده است و در پاسخ به اعتراض وی، فردی از ماموران ارتکاب جرم گفته: اگر قصد زندگی در عربستان داری سکوت کن.
به نوشته این رسانه، خاشقچی توسط ماموران اعزامی آل سعود شکنجه شده و ابتدا انگشتان وی و در نهایت سر این روزنامه نگار بریده شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا