تداوم درخشش بانوان ایران در ۸ سالگی بازیهای پاراآسیایی

ارک خبر- بانوان ورزشکار معلول ایران در سال های اخیر با کسب افتخارآفرینی در میادین آسیایی و المپیکی که آنان را به چهره‌های مطرح و شناخته شده در محافل بین المللی مبدل کرد، اکنون در مرز هشت سالگی بازیهای بازیهای پاراآسیایی با کسب ۴۴ نشان در جاکارتا بار دیگر خوش درخشیدند.
تداوم درخشش بانوان ایران در ۸ سالگی بازیهای پاراآسیایی
به گزارش ایرنا، نخستین دوره بازی های پاراآسیایی ۲۰۱۰ گوانگژوی چین سر آغازی برای درخشش زنان ورزشکار معلول ایران شد تا نشان دهند محدودیت‌ها، سکوی پرش به سوی افتخارات بزرگ جهانی است.
«راضیه شیرمحمدی» کماندار و «مرضیه صدقی» دونده معلول که نخستین طلای تاریخ پاراآسیایی کشورمان را در سال ۲۰۱۰ ثبت کرده اند، نشان دادند زنان ورزشکار معلول می توانند همپای ورزشکاران سالم در عرصه های جهانی و المپیکی به خوبی ظاهر شوند.
گرچه نخستین مدال ایران در ورزش زنان را «نیره عاکف»، تیرانداز پرآوازه کشورمان در بازیهای پارالمپیک ۲۰۰۰ سیدنی استرالیا به دست آورد، اما در ادامه این مسیر «ساره جوانمردی» تیرانداز پرآوازه و «زهرانعمتی» کماندار تاریخ ساز و نخستین بانوی مدال آور ورزش ایران با درخشش در المپیک، در بازیهای پاراآسیایی هم خوش درخشیدند که تداوم این موفقیت در جاکارتا به اوج خود رسید.
اکنون سومین دوره بازی های پاراآسیایی ۲۰۱۸ که چندی پیش و در مجموع با کسب ۱۳۶ نشان مختلف و عنوان سومی ایران پایان یافت، باعث شده رسانه های خارجی این روزها به رکوردشکنی و کسب ورزشکاران زن کشورمان توجه ویژه ای داشته باشند؛ از تکرار طلاهای ساره گرفته تا شطرنج بانوان و تحسین از زنان ورزشکار مسلمان ایران.
اما در این گزارش علاوه بر عملکرد ۲ دوره فعالیت های زنان ورزشکار معلول ایران در بازی های پاراآسیایی ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴، نگاهی به حضور متفاوت آنها شده که در ذیل به بیان هفت نکته مهم در این آوردگاه پرداخته می شود.

– ورزشکاران زن معلول ایران در کانون توجه رسانه های جهان
کسب مدال های طلای زنان ورزشکار محجبه معلول ایران این بار تیتر یک تارنمای بازی های آسیایی و حتی رسانه داخلی اندونزی میزبان بازیها شد. از ساره جوانمردی به عنوان بانوی تیراندازی که همه را با ۲ طلا و تکرار نتیجه بازیهای اینچئون ۲۰۱۴ کره جنوبی شگفت زده کرد تا بازتاب کسب مدال طلای «رقیه شجاعی» در تیراندازی که در صدر خبرهای ورزشی قرار داشت.

– کسب سه سکوی برتر آسیا برای نخستین بار در انحصار ایران
ایران برای نخستین بار ۶ شطرنجباز زن را به این بازی ها اعزام کرد که ثمره آن کسب ۱۲ مدال ( ۳ طلا، پنج نقره و ۴ برنز) در بخش انفرادی و تیمی بود. اما موفقیت خاص تصاحب هر سه سکوی آسیا توسط بانوان شطرنجباز کشورمان برای نخستین بار شگفتی ساز شد که این هم از چشم رسانه بین المللی پنهان نماند و تیتر یک اخبار دنیا را به خود اختصاص داد.

– حضور قابل توجه داوران زن در آسیا
حضور «نادیا جعفری» و «سمیرا جلیلوند» داوران زن ایرانی در رقابت های گلبال و شطرنج در کنار سایر ورزشکاران کشورمان، بار دیگر بر اقتدار زنان معلول ایران در آسیا و جهان افزود.

– ۲ رقمی شدن نشان ها برای نخستین بار
یکی از مهمترین پیام ها در سومین دوره بازیهای پاراآسیایی جاکارتا حضور قدرتمندانه زنان در این برهه این بود که توانستند دوشادوش مردان و حتی بهتر از آنان برای کشور افتخار آفرینی کنند و در تداوم رکوردشکنی برای نخستین بار پس از ۲ دهه تلاش شمار مدال های خود را در سه رنگ طلا، نقره و برنز ۲ رقمی کنند.
از ۷۳ بانوی ورزشکار معلول که در هشت رشته دوومیدانی، تیرو کمان، تیراندازی، گلبال، والیبال نشسته، بسکتبال باویلچر، بوچیا و شطرنج با حریفان آسیایی وارد رقابت شدند، توانستند با کسب ۴۲ مدال در ۶ رشته منهای بوچیا و بسکتبال با ویلچر رکودی بی نظیر ثبت کنند.
البته سهم مدال در رشته های تیمی از مجموع ۴۲ نشان ۶ مدال در شطرنج، میکس ریکرو، گلبال و والیبال نشسته است.

– رشد سه برابری کسب مدال زنان ورزشکار معلول
این رشد بی نظیر را هم باید در پرونده افتخارات آنها افزود، در حالی که در بازی های گوانگژو ۲۰۱۰ با حضور ۲۴ بانوی ورزشکار در ۶ رشته ۱۴ نشان (۲طلا، ۳ نقره و ۹ برنز) کسب شده بود و در بازی های ۲۰۱۴ اینچئون هم با حضور ۵۱ بانوی ورزشکار ۲۳ مدال ( ۵ طلا، ۹ نقره و ۹ برنز) سهم آنها شد.

– افزایش مدال آوری با یک رشته جدید
حضور زنان در رشته شطرنج برای نخستین بار در این دوره از بازی ها با کسب نشان های مختلف را نمی توان در ارتقا جایگاه مدال ایران کتمان کرد که سهم آنها در این رویداد سه طلا، پنج نقره و چهار برنز بود.

– رشد مدال آوری به تفکیک رشته ها
از بین ۶ رشته مدال آور؛ دوومیدانی، شطرنج، تیراندازی و تیرو کمان به ترتیب بیشترین مدال ها را در این دوره کسب کردند.
در دوومیدانی چهار بانو در گوانگژو ۲۰۱۰ یک طلا، ۲ نقره و ۲ برنز برای ایران کسب کردند و در اینچئون ۲۰۱۴ کره جنوبی ۱۱ دونده معلول این تعداد را به ۲طلا، ۷نقره و ۷ برنز ارتقا دادند تا در جاکارتا با اختلاف زیاد شمار نشان های خود را به عدد قابل توجهی چون ۲۳ مدال ( ۷طلا، ۷نقره و ۹ برنز ) برساند.
اما در تیراندازی، نمایندگان کشورمان در جاکارتا با کسب چهار نشان مختلف تعداد طلاهای خود را به سه مدال رساندند که در سال های ۲۰۱۰ یک طلا و ۲۰۱۴ ۲ طلا داشتند.
تیرو کمان هم در جاکارتا به یک طلای تیمی و یک نقره دست یافت و توانست برنز ۲۰۱۰ گوانگژو را در این دوره به نقره تبدیل کرده و علاوه بر آن یک مدال بیشتر از اینچئون ۲۰۱۴ کسب کند.
اما در رشته های تیمی والیبال نشسته مدال نقره ۲۰۱۴ اینچئون را تکرار کرد و نقره اینچئون گلبال در جاکارتا به برنز تبدیل شد و بسکتبال با ویلچر هم دستش از مدال بازماند.
حال با وجود چنین افتخاراتی، بانوان ورزشکار ایران با اراده پولادین خود آینده را فراتر از تصورات ما می سازند و فارغ از حرف و حدیث ها، همپای ورزشکاران سالم در عرصه های جهانی و المپیکی ظاهر می شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا