دعای مکارم الاخلاق باید سرلوحه زندگی قرار گیرد

پایگاه خبری ارک خبر – اصفهان:

استاد و مشاور حوزه علمیه خواهران:

دعای مکارم الاخلاق باید سرلوحه زندگی قرار گیرد

نشست اخلاقی با موضوع «امام سجاد علیه السلام در آیینه صحیفه سجادیه» با سخنرانی خانم پروین اختریان، استاد و مشاور حوزه و با حضور کادر و طلاب در سالن اجتماعات مرکز تخصصی فقه و اصول النفیسه اصفهان برگزار شد.

اختریان در آغاز ضمن بیان این نکته که به جهت اطلاع کمی که از ائمه، بویژه امام سجاد و امام کاظم علیهما السلام داریم، ایشان نزد ما شیعیان نیز غریب هستند؛ افزود: در دوران ۲۵۰ ساله عصر معصومین (علیهم السلام ) زمان حیات امام سجاد علیه السلام به جهت واقعه عاشورا از دوران های بحرانی و خاص بوه است، به گونه ای که فحشا مهم ترین شهر های مذهبی یعنی مکه مکرمه و مدینه منوره را در برگرفته بود.

مشاور حوزه علمیه گفت: در شرایط خفقان آن زمان، امام سجاد علیه السلام تنها با کار فرهنگی، در قالب دعا معارف دین را برای مردم بیان کردند.

وی اذعان داشت: صحیفه سجادیه مشتمل بر دعاهای ایشان،حاوی مضامین اخلاقی، اعتقادی است که امام سعی داشتند باور هایی همچون معاد، انفاق و غیره را در بین مردم نهادینه کنند، که موفق شدند بعد از ۳۵ سال حدود ۱۷۳ شاگرد تربیت کنند.

استاد حوزه علمیه با تاکید بر اهمیت دعای مکارم الاخلاق صحیفه سجادیه، اظهار داشت: دعای مکارم الاخلاق باید سرلوحه زندگی قرار گیرد و با عملی کردن مضامین آن خود را از لحاظ اخلاقی ایمن کرد.

وی پیرامون محتوای دعای مکارم الاخلاق گفت: این دعای شریف با صلوات آغاز شده و در ادامه امام از خداوند کامل ترین ایمان، بالاترین درجه یقین و نیت والا را طلب می کند و از خداوند می خواهد که اعمال او را بهترین عمل قرار دهد.

اختریان در بخش دوم سخنان به تاثیر نیت مثبت در سلامتی جسم و روان اشاره کرد و گفت: اگر تفکر مثبت باشد به سلامت جسمی و روانی خانواده و اجتماع خود کمک خواهیم کرد. وی تصریح کرد: مشکل اصلی جامعه طلاق و عدم آرامش است، قرآن کریم هدف از ازدواج را “لتسکنوا علیها” می داند که محور این آرامش در خانواده زن و مادر است.

مشاور حوزه علمیه: عامل از بین رفتن آرامش در خانواده ها را، رشد تفکر فمینیستی دانست و افزود: این تفکر زن و مرد را در تمام ابعاد برابر دانسته، در حالی که زن و مرد با توجه به نظر متخصصان از لحاظ جسمی و روحی، حدود ۳۰۰ نوع تفاوت دارند.

وی در پایان افزود: برای زندگی بهتر باید دید توحیدی داشت، به همسر خود به عنوان کسی که راه رسیدن به کمال را برای ما هموار می کند، نگاه کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا