آمانو: ایران همچنان درحال اجرای تعهدات برجامی خود است

ارک خبر- «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت که ایران درحال اجرای تعهدات هسته ای خود در چارچوب برجام است.
آمانو: ایران همچنان درحال اجرای تعهدات برجامی خود است
به گزارش چهارشنبه شب ایرنا به نقل از تارنمای آژانس بین المللی انرژی اتمی، آمانو در سخنانی به مناسبت سال نو میلادی اظهار داشت: ۲۰۱۸ یک سال سازنده دیگر برای آژانس بود. ما در بسیاری از زمینه های کاری خود با چالش هایی مواجه بودیم اما به دلیل حمایت مستحکم کشورهای عضو مفتخر شدیم که به دستاوردهای منسجم زیادی برسیم.
آمانو افزود: برنامه های هسته ای ایران و کره شمالی همچنان جزو موارد اولویت دار در دستور کار آژانس است.
مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با بیان اینکه «ما به راستی آزمایی و نظارت بر اجرای تعهدات هسته ای ایران در چارچوب برجام ادامه می دهیم» اظهار داشت: ایران درحال اجرای تعهدات هسته ای خود در چارچوب برجام است. همان طور که چندین بار گفته ام، مهم آن است که ایران با اجرای کامل آن ، به تعهدات خود ادامه دهد.
آمانو تاکنون ۱۳ گزارش از وضعیت همکاری ایران با آژانس و برنامه هسته ای کشورمان منتشر کرده که در تمامی آنها، پایبندی کامل ایران به مفاد توافق مورد تایید قرار گرفته است.
اما دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که کشورش یکی از طرف های برجام بود تعهدات خود را زیر پا گذاشت و روز ۱۸ اردیبهشت از این توافق بین المللی خارج شد و تحریم ها را بازگرداند. این اقدام با اعتراض شدید سایر طرف های برجام روبرو شد.
اتحادیه اروپا پس از خروج آمریکا از برجام، درحال تکمیل ساز وکاری است تا براساس آن تبادل مالی بین ایران و شرکت اروپایی تسهیل شود. قرار بود جزئیات این ساز وکار ویژه مالی روز دوشنبه در نشست شورای وزیران اتحادیه اروپا در بروکسل بررسی شود اما در این روز اعلام شد به دلیل تداوم اختلافات داخلی در اتحادیه اروپا، بیانیه «جمع بندی» این اتحادیه درباره ایران چند روز به تاخیر افتاده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا