تاکید دوباره آمانو بر پایبندی ایران به تعهدات برجامی

ارک خبر- مدیرکل آژانس بین‎المللی انرژی اتمی در آغاز نشست فصلی شورای حکام، بار دیگر بر پایبندی ایران به تعهدات برجامی خود تاکید کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر، یوکیو آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در بیانیه‌ای که امروز در ابتدای نشست فصلی شورای حکام ایراد شد؛ در رابطه با عملکرد نظارتی آژانس بر توافق هسته‌ای ایران طی ماه‌های گذشته گفت: ایران در حال عمل به تعهدات خود ذیل برجام است و اجرای کامل این تعهدات از سوی ایران ضروری است.

وی افزود: آژانس به راستی‌آزمایی عدم انحراف ایران از مواد هسته‌ای اعلام‌شده تحت توافق پادمانی ادامه می‌دهد و ارزیابی عدم وجود مواد هسته‌ای و فعالیت‌های اعلام نشده نیز همچنان ادامه دارد.

آمانو ادامه داد: در نظارت بر فعالیت‌های ایران، آژانس همه اطلاعات پادمانی را تجزیه و تحلیل می‌کند که این مسئله به طور معمول زمان‌بر و در صورت لزوم مستلزم اقدام است.

وی تاکید کرد: اقدامات و ارزیابی‌های آژانس بی‎طرفانه، مستقل، مبتنی بر شیوه‎ای عینی و در چارچوب پادمان‌های موجود است.

گفتنی است نشست فصلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز به ریاست آمانو در وین -مقر این آژانس- در حال برگزاری است.

براساس گزارش‌های منتشر شده، بررسی راستی آزمایی فعالیت‌های هسته‌ای ایران در چارچوب قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل، ایمنی هسته‌ای جهان در سال ۲۰۱۹ و بررسی برنامه‌های هسته‌ای کره شمالی از موضوعاتی است که در این نشست ۵ روزه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در کنفرانس خبری در ارتباط با احتمال بررسی دوباره پرونده موسوم به «جنبه‌های نظامی احتمالی» در برنامه هسته‌ای ایران (PMD) گفت: این موضوع یکبار در اواخر سال ۲۰۱۵ بسته شد و در حال حاضر درباره آینده هیچ اظهار نظری نمی‌کنم.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد که ما در حال حاضر وظیفه نظارت بر برجام و راستی‌آزمایی داریم و درباره پی‌.ام‌.دی اظهار نظری نخواهم داشت.

آمانو همچنین درباره سخنان پیشین خود که از فشارهای نامحسوس بر آژانس خبر داده بود گفت: اگرچه بر ضرورت جلوگیری از فشارهای نامحسوس به آژانس اشاره کردم، ولی سخنان من مربوط به هیچ کشور، فرد یا موضوع خاصی نمی‌شود.

مدیر کل آژانس اتمی همچنین اظهارات خود را عمومی عنوان کرد که با توجه به اعتبار آژانس برای بی طرفی، حفظ این مواضع بی طرفی برای آژانس ضروری است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا