طرح جامع منطقه نمونه گردشگری دره گشایش مراغه ابلاغ شد

ارک خبر- دبیر شورای‌ عالی شهرسازی و معماری ایران در نامه ‌ای به استاندار آذربایجان ‌شرقی مصوبه شورای عالی را در ارتباط با طرح جامع منطقه نمونه گردشگری دره گشایش مراغه با تاکید بر ممنوعیت کاربری و احداث ابینه در بستر رودخانه مردوق چای در ۹ بند ابلاغ کرد.
طرح جامع منطقه نمونه گردشگری دره گشایش مراغه ابلاغ شد
به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، در این ابلاغیه آمده است: شورای‌ عالی شهرسازی در جلسه مورخ ۹۷٫۱۱٫۲۹ خود، طرح جامع منطقه نمونه گردشگری دره گشایش مراغه، مصوب جلسه مورخ ۹۶٫۱۲٫۲۶ شورای برنامه‌ ریزی و توسعه آذربایجان ‌شرقی را مورد بررسی قرار داد و ضمن توجه به صورتجلسه مورخ ۹۷٫۸٫۲۳ کمیته فنی شماره دو (کمیته فنی گردشگری) به شرح زیر اتخاذ تصمیم نمود:
۱- با عنایت به مجموع مصوبات استانی اعم از کارگروه تخصصی امور زیربنایی و شهرسازی استان و شورای برنامه‌ ریزی و توسعه استان و نیز نظریه‌ های تخصصی دستگاه‌ ها از جمله ارزیابی زیست‌ محیطی، محدوده طرح منحصر به ۳۲ هکتار اراضی منابع طبیعی در پیرامون و پایین دست غار هامپوئیل خواهد بود، تاکید می‌ شود که منطقه نمونه دارای فاز بعدی توسعه نخواهد بود و کلیه تجهیزات و تاسیسات در همین اراضی مکان‌ یابی و اجرایی می‌ شود.
۲- با توجه به اهمیت میراث طبیعی غار هامپوئیل و بر اساس اعلام نظر کارگروه ملی غارشناسی سازمان حفاظت محیط زیست (موضوع نامه شماره ۳۶۸۷۱ / ۳۴۰ / ۹۷ مورخ ۹۷٫۹٫۱۷ دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست)، بر ملاحظات زیر تاکید می شود:
۲-۱٫ طرح مدیریت غار و حریم آن شامل مراحل اجرایی و بهره‌ برداری توسط مشاور ذیصلاح تهیه و مطابق با دستورالعمل حفاظت و بهره‌ برداری از غارها و شرح خدمات ابلاغی، به کارگروه غارشناسی ارایه و از این نهاد مجوز لازم را اخذ نماید.
۲-۲٫ واگذاری مالکیت غار و حریم آن بر اساس نقشه غار به سرمایه‌گذار مجاز نیست.
۲-۳٫ بارگذاری و ایجاد ابنیه اعم از ثابت یا موقت، جاده و مسیر دسترسی در بالادست دهانه غار تا خط ‌الراس ممنوع است.
۲-۴٫ هرگونه احداث ابنیه ثابت در شعاع پانصد متری دهانه در پایین دست و طرفین دهانه غار ممنوع است.
۲-۵٫ ممنوعیت فصلی ورود به غار در فصل زادآوری و خواب زمستانه خفاش‌ ها مطابق با نظر اعلامی سازمان حفاظت محیط‌ زیست از سوی بهره‌ بردار رعایت شود.
۳- میزان آب مصرفی مورد نیاز، مطابق استانداردهای موجود در انطباق با منابع آبی قطعی و تملک شده توسط سرمایه ‌گذار طرح به تایید نماینده وزارت نیرو در کمیته فنی شماره دو (کمیته فنی گردشگری) برسد و در صورتی که به هر دلیل امکان تملک یا تغییر کاربری چاه جدید میسر نشود، لازم است کل برنامه‌ ریزی فیزیکی طرح متناسب با منابع آبی موجود تقلیل یابد.
۴- نقشه طرح اجرایی جمع‌ آوری فاضلاب و ایستگاه تصفیه ‌خانه طرح پس از اخذ تایید از سوی شرکت آب منطقه ای استان در اسناد طرح لحاظ شود.
۵- هرگونه استقرار کاربری و احداث ابنیه در بستر و حریم رودخانه مردوق چای ممنوع است.
۶- مطابق پیشنهادهای طرح، حداکثر زیربنای قابل احداث در طرح معادل ۵۰۰۰ مترمربع (۱٫۵ درصد کل مساحت سایت) خواهد بود که مختص کاربری‌ های اقامتی و خدمات گردشگری و تفریحی خواهد بود. ضمنا هم راستا با پیشنهادهای مهندسین مشاور طرح، حداکثر میزان بستر طبیعی محدوده طرح که در روند اجرای طرح جامع منطقه نمونه گردشگری دستکاری شده و در آن عملیات عمرانی اجرایی می شود، معادل ۶٫۵ درصد مساحت اراضی محدوده طرح جامع منطقه خواهد بود.
۷- احداث واحدهای اقامتی موقت با رعایت الزامات مربوط به غار صرفا با سازه های سبک و منطبق بر الگوی بومی منطقه صورت گیرد.
۸- کلیه مفاد مندرج در نامه اعلام نظراداره کل محیط زیست استان آذربایجان شرقی با شماره ۴۶۷۱ / ۹۵ مورخ ۹۵٫۴٫۳۱ در طرح نهایی لحاظ شود.
۹- حفظ پوشش گیاهی و جلوگیری از قطع آن در ساخت و سازها ضرورت دارد و همچنین لازم است جاده دسترسی طرح در حد وضع موجود حفظ شود.
دره زیبای گشایش با چشمه های آب معدنی در نزدیکی روستایی به این نام در ۱۴ کیلومتری جنوب شرقی مراغه و در دره گشایش واقع شده است.
شهرستان مراغه با حدود ۵۱۵ اثر تاریخی و تپه های شناسایی شده جزو ۱۰ شهر دارای بافت غنی تاریخی و فرهنگی در کشور محسوب می شود که حدود ۳۰۰ اثر تاریخی آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
شهرستان مراغه با حدود ۲۶۳ هزار نفر جمعیت در ۱۲۷ کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی واقع است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا