رئیس مجمع عمومی سازمان ملل: همه باید به برجام پایبند باشند

ارک خبر- رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در گفت و گو با ایرنا، برجام را حاصل توافق جمعی دانست که پای آن را امضا کرده اند، از این رو همه باید به آن پایبند باشند و احترام بگذارند.
رئیس مجمع عمومی سازمان ملل: همه باید به برجام پایبند باشند
ماریا فرناندا اسپینوزا روز جمعه در پاسخ به این سوال خبرنگار ایرنا که «گفته اید اولویت شما، چندجانبه گرایی است، برنامه مشخص شما برای حفظ و محافظت از توافق های بین المللی همچون برجام چیست»، این مطلب را مطرح کرد.
وی ادامه داد: من فکر می کنم اتحادیه اروپا در این زمینه خوب عمل کرده است؛ آنها نقش برجسته ای در برجام داشته اند و بارها و بارها گفته اند که نیازمند یک نقش قوی بر اساس نظام بین المللی هستند.
رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصریح کرد: ما باید به مواردی که امضا می کنیم، احترام بگذاریم و به آن پایبند باشیم. من فکر می کنم پیام اتحادیه اروپا در حفظ برجام بسیار بسیار روشن است همان گونه که در شکل گیری این توافق نقش مهمی داشته اند.
توافق هسته ای ایران در سال ۱۳۹۴ بین تهران و ۶ کشور جهان منعقد شد. این توافق مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفت و بر اساس آن، قطعنامه های پیشین این شورا علیه ایران لغو شد.
اما با روی کار آمدن تیم جدید در کاخ سفید، دونالد ترامپ در هجدهم اردیبهشت ماه امسال، آمریکا را از این توافق خارج کرد و تحریم های شدید یکجانبه علیه مردم ایران را بازگرداند.
با این حال، پنج کشور شامل آلمان، انگلیس، روسیه، فرانسه و چین به همراه ایران، تلاش دارند تا این توافق را زنده نگهدارند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا