دیابت و فشار خون دو عامل اصلی نارسایی کلیه

پایگاه خبری ارک خبر-اصفهان:

 

دیابت و فشار خون دو عامل اصلی نارسایی کلیه

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: بیشترین علت نارسایی کلیه، دیابت است و بعد از آن فشار خون عامل دیگری است که بر روی کلیه اثر می گذارد.

فیروزه معین زاده، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اظهار داشت: طرح بررسی شیوع بیماری مزمن کلیه در افراد بالای ۱۸سال از یک ماه و نیم پیش در شهر اصفهان آغاز شد که این طرح در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به تصویب رسیده است.

وی ادامه داد: بیماری کلیه یک بیماری خاموش است. علائم بیماران مزمن کلیه در مراحل اولیه بدون علامت است که با پیشرفت این بیماری ضعف، بی اشتهایی و حالت تهوع همراه هست.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تصریح کرد: در طرح بررسی شیوع بیماری مزمن کلیه سه هزار نمونه می خواهیم که تاکنون طی یک ماه و نیم گذشته ۵۰۰ پرسشگری انجام شده است.

در ادامه مسوول برگزاری همایش روز جهانی کلیه مطرح کرد : ۱۴ آوریل هر سال به عنوان روز جهانی کلیه شناخته می شود که در این روز به صورت بین المللی همایش های مردمی و اطلاع رسانی بین المللی در راستای آگاه سازی مردم جهان در زمینه کلیه برگزار می شود.

شهرام طاهری عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به شعار امسال روز جهانی کلیه گفت : ۲ برنامه اصلی با همکاری نهادهای مردمی، دانشگاه علوم پزشکی، خیریه حضرت ابوالفضل(ع) با حضور جراحان مجاری ادرار و پزشکان درگیر این بیماری و پرستاران برگزار می شود.

وی با اشاره به اینکه نیمی از مردمی دیابتی دچار تخریب بافت کلیه می‌شوند، تصریح کرد: خیلی از مردم آگاهند که پرفشاری خون باعث سکته مغزی و حمله قلبی می‌شود، ولی عده کمی از اثرات مخرب فشار خون بالا بر روی کلیه اطلاع دارند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: بیمه ها باید سلامت محور و بهداشت درمان باشند تا برنامه ریزی سلامت برای کل جمعیت صورت بگیرد.

در پایان نشست خبری بازدیدی از بیمارستان خیریه ابوالفضل و فعالیت های انجام گرفته در این بیمارستان صورت گرفت.

دکمه بازگشت به بالا