روش ترخیص یک روزه کالاهای اساسی از گمرکات کشور طراحی شد

ارک خبر-سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس، گفت: روش خاصی برای ترخیص یک روزه تمامی کالاهای اساسی مانند نهاده‌های دامی، گوشت، دارو و… از گمرکات کشور طراحی شده است تا نیاز مردم به این کالاها به راحتی رفع شود.
به گزارش ایرنا از خانه ملت، ولی ملکی روز یکشنبه در تشریح نشست کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: نشست کمیسیون با حضور فرشاد مقیمی، معاون صنعت وزارت صنعت، معدن و تجارت و مهدی میراشرفی رییس گمرک کل کشور برگزار شد.
نماینده مردم مشکین شهر در مجلس شورای اسلامی افزود: در ابتدای این جلسه گزارش کاملی از مسائل و مشکلات گمرک و کالاهای رسوب شده در گمرکات کشور، ارائه شد. براساس این گزارش مشخص شد مکانیزمی خاصی برای ترخیص یک روزه تمامی کالاهای اساسی مانند نهاده‌های دامی، گوشت ، دارو و… از گمرکات کشور طراحی شده است تا نیاز مردم به این کالاها رفع شود.
وی با بیان اینکه براساس گفته‌های آقای میراشرفی ۱۰ هزار کانتینر لوازم یدکی خودرو مدت مدیدی در گمرک رسوب کرده است، اظهار کرد: انتشار این خبرها در جامعه باعث تخریب اذهان عمومی می‌شود چراکه مردم تصور می‌کنند خودروسازان تعمدا و با هدف افزایش قیمت چهارچرخ‌ها، کانتینرهای لوازم یدکی را از گمرک ترخیص نمی‌کنند. این در حالی است که خودروسازان علی رغم پرداخت هزینه مربوط به خرید این قطعات به دلیل مشکلات موجود در مبادلات بانکی میان ایران، کلن و چین تاکنون نتوانستند برگه سبز موردنیاز ترخیص را دریافت کنند.
ملکی ادامه داد: خودروسازان ناچارند روزانه بابت کانتینرهای حاوی لوازم یدکی موجود درگمرک هزینه‌های کلانی پرداخت کنند در واقع این شرکت‌ها هزینه‌های بسیاری بابت کرایه کانتینرهای حاوی قطعات می‌پردازند که این هزینه در طول زمان صرفه افتصادی ندارد.
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح کرد: به زعم رییس گمرک ماندگار شدن لوازم یدکی خودرو در گمرک به نفع خودروسازان نیست.
ملکی خاطرنشان کرد: براساس گفته‌های آقای مقیمی، نماینده شرکت چانگان با خودروسازان به توافق رسیده تا قطعات موردنیاز خودروی چانگان آزاد شود و تولید این خودرو در کشور رونق گیرد.
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار کرد: براساس پیشنهاد بنده مقرر شد با حضور وزرای صنعت، معدن و تجارت، اقتصاد و دارایی، رییس گمرک کل کشور، بانک مرکزی و اعضای کمیسیون صنایع کمیته‌ای برای تعیین و تکلیف کالاهای رسوب شده در گمرک تشکیل شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا