دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در آذربایجان شرقی ۴ برابر می شود

ارک خبر- معاون آمار و فناوری اطلاعات دادگستری استان آذربایجان شرقی با اشاره به مزایای استفاده از سرویس های الکترونیکی، گفت: تعداد دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در استان از ۲۲ دفتر به ۸۰ دفتر افزایش می یابد.
دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در آذربایجان شرقی ۴ برابر می شود
مجید فراهانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: دفاتر خدمات الکترونیک قضایی موجب توزیع عادلانه دسترسی به سرویس های قضایی شده است.
وی کاهش بار مراجعه و دسترسی راحت و سریع به دادگستری، حذف مرزهای جغرافیایی در کشور، صرفه جویی در هزینه ها، تبدیل پرونده های کاغذی حجیم به پرونده های الکترونیکی کم حجم، محرمانگی اطلاعات شهروندان و تکریم ارباب رجوع را از جمله مزایای دفاتر خدمات الکترونیک قضایی برشمرد.
فراهانی گفت: قوه قضائیه با تأسیس دفاتر خدمات الکترونیک قضایی گام مهمی در راستای اجرای طرح دولت الکترونیک برداشته است.
وی همچنین با اشاره به اینکه ماهانه به طور میانگین تعداد سه میلیون ابلاغیه الکترونیکی در کشور صادر می شود، افزود: اگر هر ابلاغ را حداقل پنج برگ کاغذ حساب کنیم ماهانه ۱۰ میلیارد ریال کاغذ در کشور صرفه جویی می شود.
معاون آمار و فناوری اطلاعات دادگستری استان عدم ابلاغ اوراق قضایی به صورت صحیح و افزایش تجدید اوقات رسیدگی به پرونده ها توسط محاکم و صرف وقت برای پاسخگویی به ارباب رجوع به جای رسیدگی به پرونده را از جمله مشکلات ابلاغ سنتی دانست.
وی اظهار داشت: دفاتر خدمات الکترونیک قضایی موجب توزیع عادلانه دسترسی به سرویس های قضایی شده است.
فراهانی انتشار آگهی های قضایی در سایت روزنامه رسمی قوه قضائیه را از نوآوری های دستگاه قضایی عنوان کرد و از شهروندان خواست تا در صورت تغییر اطلاعات شخصی و آدرس محل زندگی و شماره تلفن همراه، نسبت به بروزرسانی حساب شخصی خود در سامانه «ثنا» اقدام کنند.
وی با اعلام اینکه ۸۱ درصد ابلاغ اوراق قضایی در استان به صورت الکترونیکی است، اظهار داشت: میانگین ابلاغ اوراق قضایی الکترونیکی در استان ۲۰۸ هزار فقره در ماه است.
معاون آمار و فناوری اطلاعات دادگستری استان آذربایجان شرقی اضافه کرد: ۸۵ درصد از این ابلاغ ها واقعی و ۱۵ درصد قانونی هستند در حالی که در گذشته تنها ۱۰ درصد ابلاغیه های سنتی واقعی بود.
وی تعداد دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در تبریز را ۱۰ دفتر اعلام کرد و از شهروندان خواست در صورت شلوغی یک دفتر خدمات، با توجه به در دسترس بودن آدرس و شماره تلفن سایر دفاتر، به دفتری دیگر مراجعه کنند.
وی با اشاره به ارتباط الکترونیکی دادگستری با ادارات ثبت احوال، زندان و پزشکی قانونی، از برقراری ارتباط الکترونیکی دادگستری استان با کلانتری ها و نیروی انتظامی در سال آینده خبر داد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا