عمارت شهرداری اردبیل به ثبت ملی رسید

ارک خبر- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل اعلام کرد که ساختمان شهرداری اردبیل در کمیته ثبت میراث فرهنگی کشور به ثبت ملی رسیده است.
نادر فلاحی به خبرنگار ایرنا گفت: بر این اساس، هر گونه دخل و تصرف و تغییرات فیزیکی در ساختمان قدیمی شهرداری در مرکز شهر اردبیل ممنوع بوده و تمامی مراحل حفاظتی و مرمتی آن و تغییر کاربری باید با نظارت میراث فرهنگی انجام شود.
وی افزود: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل با توجه به اهمیت خاص معماری ساختمان شهرداری اردبیل حدود سه ماه پیش ویژگی های این بنا را برای ثبت ملی اثر مستندنگاری کرد.
وی بیان کرد: بخشی از این بنای ثبت شده که هم اینک به عنوان ساختمان شهرداری اردبیل در حال استفاده است، در سال ۹۶ تبدیل به موزه شد.
فلاحی درباره ویژگی بنای عمارت شهرداری اردبیل گفت: این اثر تاریخی دارای معماری خاص بوده و در سه طبقه طراحی و ساخته شده و روی آثار و بقایای معماری نارین قلعه اردبیل احداث شده است.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل ادامه داد: کل مساحت ساختمان ثبت شده شهرداری اردبیل هزار و ۸۴۲ متر مربع بوده و پس از این حفاظت از آن با دقت بیشتری دنبال خواهد شد.
به گزارش ایرنا، تاکنون ۸۷۰ اثر غیر منقول و ۱۴ اثر منقول تاریخی فرهنگی از استان اردبیل به ثبت ملی رسیده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا