درمان افسردگی با تحریک مغز

ارک خبر- محققان به تازگی موفق به کشف روشی شدند که با استفاده از تحریک مغزی می‌توان افسردگی را درمان کرد.
به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، محققان دانشکده پزشکی دانشگاه «کارولینای شمالی»، روش جدیدی از تحریک الکتریکی غیرتهاجمی مغز را ارائه کردند که بیماری افسردگی را درمان می‌کند.

براساس گزارش «نیواطلس»، محققان برای تحریک مغزی بیماران، از راه‌های متفاوت و متنوعی مانند شلیک پالس‌های مغناطیسی و جراحی ایمپلنت‌های الکترونیکی استفاده می‌کنند.

محققان این دانشگاه برای انجام تحقیق خود بر روی روشی به نام «تحریک جریان متناوب ترانس کرانیال (tACS)» تمرکز کردند، این روش برخلاف تحریک عمقی مغز (DBS) که نیاز به جراحی ایمپلنت‌های الکترونیکی دارد، یک روش غیرتهاجمی است و در این روش، محققان از جریان‌های الکتریکی خفیفی استفاده کردند تا نوسانات الکتریکی مناطق مختلف مغز را با یکدیگر هماهنگ کنند.

در سال‌های اخیر از روش tACS برای درمان توهمات شنیداری بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی و کاهش احساس کمردرد مزمن استفاده می‌شد.

طبق این گزارش، برای آزمایش اثربخشی تحریک مغزی بر درمان اختلالات افسردگی، ۳۲ بیمار افسرده شرکت کردند، محققان این بیماران را به سه گروه تقسیم کردند، یکی از گروه‌ها دارونماها را مصرف می‌کردند، یک گروه ۴۰ هرتز تحریک مغزی و گروه دیگر ۱۰ هرتز تحریک مغزی را دریافت کردند.

در این آزمایش، بیماران ۴۰ دقیقه تحریک مغزی را به مدت ۵ روز دریافت می‌کردند. در نهایت محققان پس از ارزیابی‌های انجام شده دریافتند که ۷۰ درصد از بیمارانی که ۱۰ هرتز تحریک مغزی را دریافت کرده بودند حداقل ۵۰ درصد علائم افسردگی را در مدت دو هفته کاهش دادند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا