گرانی و رکودِ صنعت فرش اشتغال ۲۰۰ هزار نفر در استان آذربایجان شرقی را تهدید می‌کند

ارک خبر- رئیس اتاق بازرگانی تبریز با بیان اینکه افزایش قیمت مواد اولیه را بزرگترین آسیب به صنعت فرش و موجب رکود آن دانست و گفت: این رکود به دلیل گرانی و عدم تامین نقدینگی بوده که باید برای جبران آن چاره اندیشی شود.
گرانی و رکودِ صنعت فرش اشتغال ۲۰۰ هزار نفر در استان آذربایجان شرقی را تهدید می‌کند
به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، یونس ژائله در پنجاهمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی که در اتاق بازرگانی تبریز برگزار شد، با اشاره به اینکه قیمت پشم برای تولید فرش در استان بسیار افزایش یافته است، اظهار داشت: پشمی که در استان تولید می ‌شود هم کیفیت خوبی برای مصرف صنعت فرش ندارد و مجبور به واردات مواد اولیه تولید فرش هستیم که موجب گرانی مواد اولیه فرش و افزایش قیمت تمام شده آن شده است.
وی با بیان اینکه افزایش قیمت مواد اولیه را بزرگترین آسیب به صنعت فرش و موجب رکود آن دانست و گفت: این رکود به دلیل گرانی و عدم تامین نقدینگی بوده که باید برای جبران آن چاره اندیشی شود.
رئیس اتاق بازرگانی تبریز تاکید کرد: صادرات فرش از صنایع ارز آور استان است و می‌تواند به عنوان گزینه مناسبی جهت رونق صادرات و اشتغال مورد استفاده قرار گیرد.
وی با انتقاد از اینکه اصلاح نژاد گوسفندان منطقه باعث بهبود کیفیت پشم تولیدی برای فرش استان شده و نیازی به واردات نخواهد داشت، گفت: در این استان متاسفانه کارخانه پشم شویی هم نداریم و وضعیت فعلی شست و شوی دستی که تبعات زیادی دارد، قابل قبول نیست.
ژائله با تاکید براینکه واردات پشم باید با ارز نیمایی بوده و به بازار تزریق شود تا قیمت ها تعدیل شود، خاطر نشان کرد: در صنعت پشم با اصلاح نژاد می‌توانیم بخش زیادی از نیاز کشور را در استان تامین کنیم. باید بتوانیم مدرن ترین کارخانه پشم شویی را بسازیم چراکه ۲۰۰ هزار نفر در این صنعت در استان شاغل هستند و نیازمند خودکفایی در زنجیره تولید و تامین مواد اولیه صنعت فرش هستیم.
وی با بیان اینکه باید این هنر-صنعت فرش تبریز به ثبت جهانی برسد تا از کپی شدن آن در بازار جهانی جلوگیری کنیم، تصریح کرد: اتاق بازرگانی از این اقدام جهت ثبت جهانی حمایت می‌کند، ضمن اینکه برای بازاریابی اینترنتی و فروش بین المللی فرش هم اتاق بازرگانی ورود خواهد کرد.
رئیس اتاق بازرگانی تبریز با اشاره به اینکه باید برای واردات پشم، جهت تولید فرش دستبافت ارز نیمایی اختصاص یابد اضافه کرد: برای تولید ابریشم هم باید طرحی داشته باشیم که جوابگوی نیازهای صنعت فرش استان باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا