زنان بیشتر از مردان کتاب می خوانند

ارک خبر- دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور گفت: در حال حاضر استقبال بانوان برای کتاب و کتابخوانی در کتابخانه های عمومی کشور بیشتر از مردان است.
علیرضا مختارپور روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا درباره سهم بانوان در کتاب و کتابخوانی افزود: در کتابخانه عمومی بانوان و دختران جوان و دانش آموزان خیلی بیشتر از کتابخانه های ما استفاده می کنند که متناسب با همین موضوع بیش از ۶۵ درصد کتابداران زن هستند.
وی بدون اشاره به آمار مراجعان زن و مرد به کتابخانه های عمومی در سراسر کشور، افزود: به دلیل اینکه بانوان در ارتباط برقرار کردن به ویژه با عضو کودک و نوجوان حوصله، توانایی، مهارت و مهربانی بیشتری دارند، استقبال آن ها نیز به نسبت بیشتر از مردان است.
مختارپور اضافه کرد: البته در مجموع مراجعان به کتابخانه ها در سال های اخیر افزایش یافته است که در این زمینه آماری نمی توانیمٰ ارائه دهیم. اما آمارهایی که فعلا در بازار موجود است هنوز مبتنی بر یک روش دقیق علمی نیست، .بنابراین دلیل نمی شود آمار دقیقی را ارائه داد.
وی تصریح کرد: اما برای مراجعه به کتابخانه ها هرچقدر که توانسته ایم کتابخانه ها را در شهرها و مناطق مختلف گسترش دهیم، کتاب های متنوع بیشتری را ارائه دهیم و ناشران، کتاب های متناسب با سلیقه مخاطب تولید کنند به طور قطع کتابخانه ها با رشد مخاطب مواجه می شوند.
وی ادامه داد: در ماه های اخیر که گرانی کتاب هم اضافه شده است اقبال برای کتابخوانی بیشتر می شود چون توان خرید برای کتاب های متنوع کم می شود.
دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور گفت: خوشبختانه پژوهشگاه هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در طول یکسال اخیر بررسی ها و جلساتی برای این موضوع برگزار کرده است که قرار است به زودی پژوهش علمی صورت گیرد تا مسایل مربوط به سرانه مطالعه مورد بررسی قرار گیرد، نهاد کتابخانه ها نیز به آنها کمک می کند.
وی اظهار داشت: تصور می شود این پژوهش می تواند خیلی راهگشا باشد اما اگر پژوهش هم انجام شود، نشانه هایی در جامعه داریم که اقبال به کتاب در سطح عمومی مقداری کاهش یافته است که یک دلیل آن کاهش شمارگان کتاب است.
مختارپور ادامه داد: البته ممکن است که بگویید همین کشفیات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و برخورد نیروی انتظامی با شبکه عظیم قاچاق کتاب که کتاب های پرفروش بوده هیچ جا حساب نمی شده است. در واقع کتابی به صورت قاچاق و سرقتی منتشر می شد و یک عده ای هم آن را می خواندند کل این پروسه معیوب بوده است که معتقدیم باید تمام این دقت ها در عرصه کتاب صورت گیرد، پژوهش هم انجام شود، تلاش هایی هم داشته باشیم تا سرانه مطالعه کتاب بهبود یابد.
مختار پور پیشتر اعلام کرده بود که در سال ۱۳۹۷ تعداد کتابخانه ها به ۳ هزار و ۴۴۵ کتابخانه عمومی رسیده است. رشد تعداد کتابخانه های عمومی نسبت به سال گذشته از پیروزی انقلاب رشد ۹برابری را نشان می دهد. همچنین در پانزدهمین سال آغاز به کار این نهاد شاهد رشد ۱۳۶ درصدی در تعداد کتابخانه ها، ۱۳۱ درصدی در زیر بنا و ۳۷۷ درصدی در کتابداران و ۷۳ درصدی مراجعان به عنوان دستاوردهای دوره ۱۵ ساله این نهاد هستیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا