استفاده از «چک آزاد» در شبکه بانکی تا سه بار در سال مجاز شد

ارک خبر- با ابلاغ بانک مرکزی، مشتریان بانکی می توانند سه بار در سال از «چک آزاد» برای برداشت وجه در شعب بدون همراه داشتن دسته چک استفاده کنند.
به گزارش روز سه شنبه ایرنا، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در بخشنامه‌ای استفاده از چک آزاد را به شبکه بانکی ابلاغ کرد.
چک آزاد در قانون قدیم برای هر مشتری یک بار در سال قابل استفاده بود اما با ابلاغ قانون جدید، مشتریان صاحب دسته چک می‌تواند تا سه بار در سال از چک آزاد استفاده کنند.
علاوه بر این، میزان برداشت از حساب‌های جاری بدون ارائه برگه چک با استفاده از چک آزاد، سه برابر افزایش پیدا کرده است و مشتریان می‌توانند از گزینه «ساتنا» و «پایا» بهره مند شوند.

** شرایط استفاده از چک آزاد
در زمانی می توان از چک آزاد استفاده کرد که صاحب دسته چک بخواهد چکی را صادر کند و با استفاده از آن وجهی را از بانک دریافت کند اما دسته چک همراه نداشته باشد.
در این صورت، مشتری حقیقی یا حقوقی می‌تواند از بانک تقاضای یک برگ چک عمومی آزاد کند تا عملیات بانکی و برداشت وجه را انجام دهد. چک آزاد مانند چک عادی به جریان گذاشته می شود اما به هیچ عنوان قابل ظهر نویسی و یا انتقال نیست.
هنگام مراجعه مشتری به منظور دریافت چک عمومی، باید متصدی مربوطه شماره حساب وی را در پایین چک یادداشت و مشخصاتی از قبیل مبلغ و شماره سریال چک و نام استفاده کننده (صاحب حساب) را در دفتر و ته سوش چک ثبت کند و شتری باید دفتر و ظهر «ته سوش چک» را به عنوان رسید امضا کند.
چک آزاد مانند چک عادی به جریان گذاشته می شود و متصدیان حساب جاری نیز باید شماره چک را با ذکر کلمه «امنیبوس» در دفتر و کارت حساب جاری مشتری قید کنند که با شماره سری دسته چک‌های دارنده حساب اشتباه نشده و از آن متمایز باشد.
مشتریان برای هر بار استفاده از چک آزاد باید مبلغ پنج هزار تومان را به عنوان کارمزد به بانک پرداخت کنند.
چک آزاد یکی از خدمات سیستم بانکی است که تا به امروز معمولا در بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری به ندرت استفاده شده و با تغییراتی در استفاده از چک آزاد انتظار می‌رود استفاده از چک آزاد افزایش پیدا کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا