موگرینی: اروپا باید درباره به رسمیت شناختن دولت فلسطینی تصمیم بگیرد

ارک خبر- «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه شنبه گفت: به رسمیت شناختن کشور فلسطینی اقدامی است که باید کشورهای عضو اتحادیه اروپا درباره آن تصمیم بگیرند.
موگرینی: اروپا باید درباره به رسمیت شناختن دولت فلسطینی تصمیم بگیرد
به نوشته روزنامه القدس العربی، موگرینی که در نشست خبری مشترک با «اینه اریکسن سوراید» وزیر خارجه نروژ در بروکسل صحبت می کرد، افزود: از امضای پیمان اسلو بیش از ۲۵ سال می گذرد و به خاطر تدوام سیاست شهرک سازی اسرائیل و نبود اتحاد میان گروه های فلسطینی، اهداف این پیمان محقق نشد.
وی در ادامه گفت: می توانیم شفاف بگوییم که دولت اسرائیل وجود دارد اما دولت فلسطینی هنوز تاسیس نشده است و به رسمیت شناختن دولت فلسطینی موضوعی است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید اعلام نظر کنند.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه ابراز امیدواری کرد که راه حل برپایی دو کشور فلسطینی و یهودی برای پایان درگیری ها محقق شود و بر لزوم حل مشکلات اقتصادی فلسطینی ها تاکید کرد.
ازسوی دیگر وزیر خارجه نروژ نیز گفت: سیاست ها تل آویو باعث پیچیده شدن اوضاع شده است.
سوراید افزود: هدف ما برپایی یک کشور دموکراتیک و مستقل فلسطینی از نظر مالی است که بایستی از طریق مذاکرات به این مهم دست یافت.
کشور‌های اروپایی به دنبال راهکار «دو دولت» برای پایان دادن به مساله فلسطین هستند، اما طرح موسوم به ‘معامله قرن’ دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تشکیل دولت فلسطینی را نادیده گرفته و فقط به سود رژیم صهیونیستی است.
طرح ‘معامله قرن’ که شامل انضمام کامل قدس و شهرک های موجود در کرانه باختری به رژیم صهیونیستی و نابودی کامل حق بازگشت آوارگان فلسطینی و تعیین منطقه «ابودیس» به عنوان پایتخت کشور فلسطین است با مخالفت بسیاری از کشور‌ها و حتی اروپایی‌ها روبرو شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا